EUR 24.750

USD 22.855

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.750

USD 22.855

Developeři v Česku si oblíbili strategii Shell & Core: Skoro hotovou stavbu „zakonzervují“ a čekají na zájemce

 

 Podle dat společnosti Colliers, předního poskytovatele diverzifikovaných profesionálních služeb v oblasti komerčních nemovitostí a správy investic, zesiluje v Česku trend zvaný Shell & Core. Jedná se o strategii developerů, při které jsou průmyslové stavby realizované do fáze zajištění základních konstrukcí a infrastruktury, avšak interiérové prvky zůstávají nedokončené a dokončeny budou až dle preferencí konkrétního nájemce. Ke konci 1. čtvrtletí 2024 bylo v tomto stavu na trhu k dispozici zhruba 360 000 m2 prostor.

Loading 

Růst tohoto trendu je spojen zejména s nedávnými výpadky v dodavatelských řetězcích a potřebou developerů pružně reagovat na aktuální poptávku. Nájemcům pak tato strategie přináší výraznou časovou úsporu.

Projekt nedokončí, navzdory rekordně nízké míře neobsazenosti

Model Shell & Core se sice v omezeném rozsahu na trhu objevil i v minulosti, skutečný rozmach však zažívá až nyní, kdy k němu přistupuje stále více velkých hráčů. Umožňuje jim to flexibilně reagovat na tržní poptávku a snižovat rizika spojená s tržními výkyvy. „Když si developer projekt předpřipraví, může pružněji reagovat na poptávku. A klienti pak na stavbu nové haly nemusí čekat rok, ale řádově jen několik měsíců, a navíc ji mohou více přizpůsobit svým představám a potřebám,“ vysvětluje Miroslav Kotek, vedoucí oddělení průmyslových nemovitosti ve společnosti Colliers, s tím, že objekty ve stavu Shell & Core nejsou započítány do statistik a neovlivňují tedy míru neobsazenosti. Ta v prvním čtvrtletí roku 2024 činila pouhých 2,00 %, pokud by však byly všechny tyto projekty dokončeny bez zajištěných nájemců, míra neobsazenosti na českém trhu by dosáhla téměř 5 %.

S dokončením se čeká se na konkrétní nájemce

S dokončením Shell & Core projektů developeři obvykle vyčkávají až na uzavření budoucí nájemní smlouvy. Klienti totiž mohou požadovat nadstandardní výbavu haly, a realizace těchto úprav je v rozestavěném stavu efektivnější a snazší. Stavba je nejčastěji zakonzervovaná například bez podlah, vybavených doků a dokončených rozvodů sítí, což ji činí výrazně flexibilnější pro případné modifikace. Dokončená stavba v určitém standardu by nemusela vyhovovat všem potenciálním nájemcům, což by mohlo zpomalit její pronájem.

Na druhou stranu některé parametry, jako jsou například světlé výšky, tvar budovy nebo rozteče sloupů, jsou již dané a potřebám nájemce je přizpůsobit nelze. „Nájemce se tak musí adaptovat na již připravený prostor a zvážit, zda mu dispozice haly umožňuje provozovat své aktivity optimálně, nebo zda je lepší zvolit jiný projekt, který je ve fázi přípravy. V takovém případě je ale riziko časových prodlev významné, protože povolovací procesy v ČR bývají často zdlouhavé a nepředvídatelné. Není výjimkou, že územní a stavební řízení může trvat i několik let, a to dokonce i v případě regenerace brownfieldů,“ vysvětluje Miroslav Kotek.

Klesající poptávka a nejistý ekonomický vývoj zpomalí výstavbu

Vzhledem k aktuální situaci na trhu a trvale klesající poptávce z důvodu rostoucí nekonkurenceschopnosti České republiky, což je trend pozorovaný Colliers kontinuálně od konce roku 2022, se neočekává v oblasti Shell & Core další významný růst. Developeři se soustředí na co nejrychlejší obsazení a dokončení stávajících projektů ve výstavbě (cca 1,3 mil. m2). Budoucí spekulativní výstavba bude podléhat hloubkové analýze trhu a predikci budoucího vývoje poptávky. „Je málo pravděpodobné, že by se v dohledné době vrátila větší spekulativní výstavba. Všichni aktéři na trhu budou nadále opatrní a minimalizace rizik bude pro ně prioritou,“ uzavírá Miroslav Kotek.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 


Související články

Dostupné bydlení – za 60 tisíc Kč za metr čtverečný mohou stavět družstva, města i obce

Nový byt v ceně od 51 000 Kč do 59 000 Kč za čtverečný metr, tedy třípokojový byt 70 m2 již od 3,6 milionu korun? Nejde o početní chybu, podvod ani návrat do roku 2015, kdy se za tuto cenu prodávaly byty i v Praze. V tomto cenovém rozpětí vycházejí přepočtem objemových cenových ukazatelů, který pro potřeby měst a […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 05. 2024

Proč jsou územní plány klíčem k definování stavebních pozemků pro účely DPH?

Nejvyšší správní soud (NSS) České republiky nedávno řešil otázku, zda nezastavěný pozemek zahrnutý v územním plánu jako zastavitelný podléhá dani z přidané hodnoty (DPH). Toto rozhodnutí představuje zásadní precedens pro všechny, kteří se podílejí na obchodování s pozemky, ať už jako prodávající, kupující, nebo daňový poradci.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 05. 2024

Rizika špatně nastavené ceny prodávané nemovitosti

Nastavení správné prodejní ceny nemovitosti je naprosto klíčovým krokem v celém procesu prodeje. Ovlivňuje nejen to, jak rychle byt či dům prodáte, ale i to, kolik peněz ve výsledku získáte. Když cenu nastavíte adekvátně, budete mít dostatek zájemců a prodáte relativně rychle, v opačném případě si na kupce počkáte měsíce či roky, a budete muset postupně […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

14. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *