Středa 12. května. Svátek má Pankrác.

EOS KSI: Průměrná výše dluhů klesá

V roce 2017 klesla průměrná částka, kterou z nesplacených pohledávek dlužníci hradí, o 14 procent na 2 088 korun. Uvedla to inkasní agentury EOS KSI na základě svých statistik.

Platební morálka Čechů se od roku 2014 zlepšuje. Podle odborníků však dosáhla svého maxima a výhledově je očekáván pokles.

V loňském roce průměrná splátka závazku klesla o 340 korun. „Ačkoliv u některých dlužníků loni narostla schopnost a ochota uhradit svůj dluh najednou, celkově splácení pohledávek mírně zpomalilo. Vysvětlujeme si to tím, že platební morálka loni narazila na své maximum. V letošním roce očekáváme spíše klesající tendenci. Situaci Čechů ovlivní, jak růst úrokových sazeb, tak postupné zvolňování tempa ekonomiky,“ uvedl jednatel EOS KSI Vladimír Vachel.

Pozor na možný pokles ekonomiky

Domácnosti i firmy by se měly připravovat na možný pokles ekonomiky, a tedy i zhoršení jejich situace. Podnikům radíme si své pohledávky zajistit co nejdříve. Dlužníkům naopak doporučujeme nové závazky přijímat jen velmi obezřetně a ty stávající vyrovnávat po větších částkách. Zejména je vhodné vytvářet rezervy pro případ poklesu příjmů,“ uzavřel Vachel.

Zdroj: ČTK

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *