EUR 24.260

USD 22.089

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.260

USD 22.089

Pomůže zdanění dalších bytů realitnímu trhu? Možností jak snížit ceny je víc

 

Kvůli vysoké poptávce a nedostatečné nabídce, jsou byty v České republice drahé a čím dál nedostupnější. Vyšší zdanění druhých bytů, které teď přichází na přetřes, ceny bytů a nemovitostí celkově jen tak nesníží.

Loading 


Pokud budou majitelé těchto bytů nadměrně zatíženi daní, lze očekávat, že tento nárůst nákladů budou promítat do nájmu. V konečném důsledku tedy zvýšenou daň přenesou na nájemníky bytu. Zvýšení daně z druhých bytů odradí od jejich nákupu jen velmi málo potencionálních zájemců a nepovede tedy ke snížení jejich cen,“ vysvětluje Michal Jelínek, partner V4 Group.

Kdo na to má, byt si koupí. A ne jeden

Jedním z hlavních argumentů příznivců zdanění druhých bytů tedy je, že narůstá počet lidí, kteří si pořizují investiční byty a díky tomu se zvyšuje cena bytů a rostou hypoteční sazby. „Za prvé si nemyslím, že to je ten hlavní důvod. Samozřejmě zákon poptávky a nabídky je v případě nemovitostí u nás neúprosný a realita se teď ukazuje v přímém přenosu. Tady by se slušelo spíše zaměřit se na stav stavebního zákona u nás. Aneb, pokud vám někdo v Brně je ochoten zaplatit skoro sto tisíc za metr čtvereční, no neberte to. Nicméně každý, kdo alespoň trochu zná zákon o dani z nemovitých věcí tuší, že návrh na takovou koncepci zdanění je přitažený za vlasy. Vždy je třeba vzít v úvahu realitu a díky současnému systému výpočtu daně z nemovitostí by to pro mnoho lidí mohla být velká a zbytečná peněžní zátěž navíc,“ popisuje Vlastimil Bijota, partner fondu DaVinci Investments.
Pokud tedy máme a chceme uvažovat o zvýšení daní z nemovitých věcí v určité rovině, uvažujme koncepčně a nepřenášejme to víceméně na lidi, kteří chtějí jezdit na své chaty. Osobně bych po uplynulých měsících ani nevolil možnost úpravu komerčního koeficientu v případě nemovitostí užívaných k podnikání. Proto pokud hledáme zdroje příjmů, myslím, že jich je dost neefektivně řešených i mimo nemovitostní segment,“ podotýká Bijota.

Zdanění nemovitostí se věnují i politické strany

Například KSČM chce vyšší zdanění pro druhé byty, ČSSD až v případě, že dotyčný vlastní čtvrtou nemovitost a více. Sociální demokraté navíc plánují udělit pokuty v případě dlouhodobě neobsazených bytů.
Koalice Spolu, jejíž součástí je ODS, KDU-ČSL a TOP 09, chce krizi v bydlení řešit jinak, a to úpravou stavebního zákona, nebo zvýhodněnými hypotékami na první bydlení. Koalice také dle svého programu hodlá snížit DPH u výstavby či rekonstrukce standardních bytů z 15 procent na 10.
Díky změnám ve stavebním zákoně celkově zrychlíme a zjednodušíme stavební řízení, které bude také klást menší nároky na stavebníka. U výstavby nových bytů nastavíme nová pravidla spolupráce mezi soukromými investory a samosprávami,“ píše koalice Spolu ve svém programu.

Zdanění dalších bytů má i své zastánce

Podle viceguvernéra České národní banky Marka Mory, by měl stát sáhnout k vyššímu zdanění „dalších“ bytů: „Na další druhý, třetí, čtvrtý byt bych já osobně výrazně zvýšil daň z nemovitostí. Můžeme se bavit o tom, když má někdo někde trvalé bydliště, možná u českého chalupářského národa i o těch chalupách. Ale když má někdo třetí, čtvrtý investiční byt, tak já bych se nebál tam tu daň z nemovitostí zvýšit výrazným způsobem. Ať z toho má aspoň stát a obec příjmy,“ uvedl před nedávnem Mora pro SeznamZprávy.cz.

Loading

Vstoupit do diskuze 8 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.01 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%
Historie vývoje


Související články

Na co si dát pozor při využití advokátní úschovy peněz při převodu nemovitosti?

Koupě či prodej nemovitosti jsou finanční transakce, při nichž se hýbou miliony. Aby byly obě smluvní strany chráněny, existuje možnost takzvané advokátní úschovy. Proč je vhodné svěřit peníze za převod nemovitosti nezávislé třetí straně? Můžete využít úschovu i jinde než u advokáta? Kolik to bude stát a na co si dát pozor?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

28. 11. 2023

Zlevní od Nového roku byty?

Senátem prošel konsolidační balíček, prezident avizoval přidat svůj podpis. Tento návrh počítá pouze se dvěma sazbami DPH, a to se sníženou sazbou 12 % a základní sazbou 21 %. Znamená to tedy, že byty do 120 m2, které postaví a prodává developer, budou nově zatíženy jen 12% daní. To je o tři procentní body méně, […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

23. 11. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Pajk

  7 července, 2021

  At už pominu to, že by to narazilo u ústavního soudu, a zbyly by jen arbitráže a odškodnění. Z dlouhodobého hlediska je podobné uvažování naprosto nesmyslné. Jediné co může pomoci snížit ceny bytů je snížení byrokracie při výstavbě, dostat cenu nových staveb pod úroveň těch současných. Pokud máte 80m být v centru okresního mesta – školy, školky. mhd , obchody v dosahu 200m v hodnotě 5mio, asi jej nevymenite za podobné velký novy byt s vyssi cenou na okraji či v satelitu. Až nová výstavba bude na nižších cenách, tak se ceny sníží.

  Odpovědět

 • Pavel

  7 července, 2021

  Proč by to mělo narazit u ústavního soudu? Daňová progrese je zcela běžná věc, kdo má víc, platí víc. Samozřejmě, mohou být pokusy to napadnout, stejně jako solár baroni napadli dodatečnou daň na ten megapodvod, který tu v posledních dnech před koncem mandátu prosadila pravicová vláda se Zelenými. Já si právě myslím, že zdanit třetí a další byty výrazněji by mohlo pomoci, protože tu máme jednotlivce i fondy, kteří harvestují byty po desítkách a pokládají základ novému typu nevolnictví v podstatě. A nová výstavba na nižších cenách nikdy nebude. Současný stav developerům náramně vyhovuje, postaví málo, prodají za hodně. Proč by chrlili tisíce bytů a snižovali si ceny? A délka povolovacího řízení je skvělá výmluva, proč to nejde. Nejsou padlí na hlavu. Jedině kdyby se do toho stavění víc vrátil stát a obce. Kde se z výstavby stát a obce stáhli, tam se vždycky staví méně, stejně u nás, jako třeba v UK.

  Odpovědět

 • ghj

  7 července, 2021

  Jen dodatek k ‚…megapodvod, který tu v posledních dnech před koncem mandátu prosadila pravicová vláda se Zelenými…‘. Ona je to pravda, jenze pravda je take to, ze vlada skoncila na jare 2009 – od te doby vladla prezidentska (klaus) vlada Jana Fishera s podporou ODS, CSSD a po nejakou dobu i casti SZ. Zdaleka nejvice elektraren slo do provozu v roce 2010 (s dotacemi stanovenymi v druhe polovine roku 2009). Za me nejvetsi dil viny pada na ODS, ktera u toho byla celou dobu a mela 81 poslancu a stejne tak na klause a CSSD, ktera vladu shodila a spolecne s ODS podporili fishera. Prijde mi trochu smesne jako hlavniho vinika oznacit SZ, kdyz ta mela asi 10 poslancu a v kriticke dobe (druha polovina roku 2009) uz nebyla ve vlade. Ale tahle pohadka ODS, klaunovi a CSSD vyhovuje.

  Odpovědět

 • Pavel

  7 července, 2021

  Tady je to rozepsané: https://ekonom.cz/c1-46754920-kdo-muze-za-solarni-prusvih-my-nic-my-muzikanti-vzkazuji-ministri-i-poslanci
  Ještě jsme zapomněli na KDU a unii svobody, jejíž ministři v předtuše brzkého konce protlačili nejednu prasárnu na rozloučenou, třeba i exekuce…

  Odpovědět

 • Gizmo

  7 července, 2021

  Kdo bude vyhodnocovat, co je to neobsazený byt? Pavlačové drbny a domovní důvěrnice? Nebo nová komise pro stabilizaci a konsolidaci bytového fondu? Reinkarnace OPBH?

  Odpovědět

 • Pavel

  7 července, 2021

  To by mě taky zajímalo. Ale tenhle socík už zavedli třeba v některých městech v Kanadě, myslím Montreal např., kde normálně platíte 1% z tržní ceny nemovitosti jako daň, ale když je nemovitost prázdná, tak platíte 3% ročně. Tím se na trh vrátilo jen v tom městě několik tisíc bytů.

  Odpovědět

 • ghj

  7 července, 2021

  Mozna by to slo nejak takto…
  A) Kazdy byt by se povazoval za prazdny (tj. Dan by se promitla do najmu)
  B) Najemnik (ci Majitel bydlici ve svem byte) by si mohl v danovem priznani odecist primerenou castku – ale pouze za jeden byt.
  Dusledky:
  – lide, bydlici na vice adresach, by vice platili, ale to je OK (protoze v jeden okamzik jsou pouze na jednom miste a dalsi bydliste jsou v tu chvili prazdna).
  – nastrceni ‚bilych koni‘ do bytu – asi by se to delo hlavne v pripade rodinnych prislusniku – to asi zadne nesikanozni reseni nema, ale treba by to nebyl zas rozsireny neduh.

  Odpovědět

 • Ohleduplny soucitny clovek

  7 července, 2021

  Ohleduplny soucitny clovek

  Odpovědět