EUR 25.205

USD 24.427

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 3.0 %

EUR 25.205

USD 24.427

Fotovoltaické elektrárny jsou hitem posledních let. Ale bez baterie je přínos pro jejich majitele poloviční

 

Rozmach udržitelných zdrojů elektrické energie má vesměs pozitivní dopady. Ale přináší i problémy v distribuční soustavě a také situace, kdy je elektřiny takový nadbytek, že její cena klesá do záporných hodnot. Taková situace nastává při splnění několika podmínek a zejména pak v době, kdy se sejde výroba elektřiny ze slunce a z větru ve stejnou dobu.

Loading



 

„Asi žádný výrobce si nepřeje svoje výrobky prodávat levně, nebo dokonce platit za to, že je vyrábí. Proč by to tedy mělo být u elektřiny jinak? Elektřina má samozřejmě svá specifika a jedním z nich je čas. Čas, ve kterém je elektřina vyrobena a čas, ve kterém je spotřebována. Pokud je vyrobené elektřiny málo, je třeba omezit spotřebu. To se sice někomu nemusí líbit, ale je to poměrně jednoduché řešení. Pokud je elektřiny v daném čase moc, je třeba ji někde uskladnit, v horším případě spotřebovat nazmar,“ říká Pavel Bursa ze společnosti Resacs.

Proto někdy vidíme svítit pouliční osvětlení v průběhu dne a pozastavujeme se nad tím, proč se plýtvá elektřinou, když je tak drahá. Ve skutečnosti je však levná. Město dokonce dostane za spálení elektřiny zaplaceno. Je tedy zřejmé, že by bylo daleko účelnější tuto elektřinu uložit na později, kdy jí bude v síti méně a logicky bude dražší. K tomu nám slouží například přečerpávací elektrárny, které ale máme v ČR pouze dvě. Dlouhé stráně v Jeseníkách, a ještě jednu na Vltavě ve Štěchovicích, to ale nestačí. V současnosti tak přichází trend ukládání elektřiny do baterií.

Fotovoltaika bez baterie většinou nedává smysl

Jak to vlastně všechno funguje? Elektřina se někde vyrobí a jinde zase spotřebuje. Dopravu mezi těmito dvěma místy zabezpečuje distribuční společnost, a také si za to nechá zaplatit. Proto je logicky ideální elektřinu spotřebovat v místě, kde byla vyrobena. Není to nic nového, a každý, kdo má doma na střeše solární panely to tak dělá. Nebo si to alespoň myslí. Pokud se totiž elektřina nespotřebuje ve stejný okamžik, posílá se automaticky do sítě, takzvaně přetéká. Za tyto přetoky většinou dostává majitel FVE zaplaceno velmi málo, nebo dokonce nedostává zaplaceno vůbec a elektřinu si později musí znovu draze koupit.

„V ČR jsou dokonce místa, a není jich málo, kde distributor přetoky z technických důvodů nepovoluje. Pokud tedy již máte fotovoltaickou elektrárnu a vznikají vám přetoky, potřebujete bateriové úložiště. Stejné je to i v případě, kdy plánujete FVE vaši střechu a distributor vám přetoky nepovolí. To platí jak pro soukromé instalace, tak pro řešení firemní,“ dodává říká Pavel Bursa z Resacs.

REKLAMA

Baterie je dobré dimenzovat s rozvahou a ideálně pak odborníkem. Ne každý, kdo montuje solární panely na střechu, pak tuto odbornost skutečně má. Nejde přitom pouze o energetický výpočet. Baterie mají vedle kapacity i další parametry, které výrazně ovlivňují její funkci a hlavně životnost. Záleží tedy na celém systému, použitém střídači, software a v neposlední řadě servisu. Ano, servisu. Baterie potřebuje servis jako třeba auto, kotel, nebo klimatizace. A neposlední řadě záleží i na tom, jak šetrně se systém k baterii chová.

Špatně nastavený systém, nebo nevhodně zvolená kombinace jednotlivých komponentů ovlivňuje jak výkon a kapacitu, tak hlavně životnost baterie. Resacs například všechny své baterie trvale monitoruje a v případě jakékoli odchylky pak provede servisní zásah. Tou odchylkou může být třeba pouhá vyšší teplota v místnosti, kde je baterie instalována, ale někdy se prostě musí přijet na místo a třeba vyměnit vadný článek. „Těžko si tedy dokážu představit, jak takový servis poskytují čínští výrobci. Samozřejmě, monitorovat baterii z Číny můžete, pak je ale také ještě další otázkou, kam ta vaše data jdou, a kdo k nim má přístup,“ říká Pavel Bursa a dodává: „Resacs má všechna data na vlastních serverech na území ČR a nespoléhá v tomto ohledu ani na služby poskytovatelů cloudových služeb.“

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.13 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%
Historie vývoje

 

 


Související články

Ceny nájmů stále rostou, v Praze loni asi o desetinu

V meziročním srovnání dle dispozic narostly ceny u nájemních bytů od 1 do 21 procent. Vyplývá to z dat společnosti UlovDomov.cz. Byt velikosti 2+kk si lze v Praze pronajmout za cenu kolem 21 410 korun. To je o 1100 korun více, než tomu bylo před rokem, pokud srovnáme byty stejné dispozice. Na růst cen nájmů stále tlačí […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 01. 2025

Nad vysokými sazbami hypoték převládl strach z růstu cen nemovitostí

Zájemci o bydlení přestali čekat na levnější hypotéky a tím i odkládat řešení vlastního bydlení. Nejvíce to pocítili developeři působící na pražském trhu, kteří loni prodali celkem 5870 bytů v nových rezidenčních projektech. Ve srovnání s rokem 2023 došlo k nárůstu o 61 procent. Po rekordním roce 2021 se jedná o druhou nejvyšší hodnotu za posledních […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 01. 2025

Evropská unie „výrazně zaostává“ za Českem v rychlosti růstu cen nemovitostí

Ve srovnání s ostatními zeměmi Evropské unie rostly ceny nemovitostí v České republice v posledních letech výrazně rychleji. Podle údajů Eurostatu dosáhl meziroční nárůst cen nemovitostí v ČR v roce 2022 téměř 26 %, což bylo nejvíce v celé EU. Pro srovnání, průměrný růst cen v EU ve stejném období činil přibližně 10 %. Tento trend pokračoval […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 01. 2025


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Galetta

    11 prosince, 2024

    Bohužel vidím i problém v tom, že ty baterie jsou v leckterých případech nekvalitní a obchodní zástupci nedokážou prodat dražší baterie za víc peněz. Jako jasně, lidi nemají peníze a chtějí na tom šetřit. Ale když vám pak začne galvanizace těch baterií, tak je to trochu problém. A je to fakt něco jiného než u firmy https://www.mesitmachinery.cz/galvanovna kde je ta galvanizace kovů naopak žádoucí. 🙂

    Odpovědět