Čtvrtek 13. května. Svátek má Servác.

Hospodářská komora a MMR chtějí zjednodušit stavební zákon

Podle Hospodářské komory a ministerstva pro místní rozvoj by návrh věcného záměru nového stavebního zákona mohly vzniknout už do konce letošního roku. Schválen by mohl být v roce 2021.

Více než dvacet let politici slibovali skutečné zrychlení povolování staveb a princip jedno razítko, jeden úřad a jedno rozhodnutí o stavbě. Místo toho je Česká republika na chvostu všech mezinárodních žebříčků kvůli mnoha desítkám dotčených orgánů, kde je výsledkem jedna z nejdelších povolovacích dob na světě. Naše země ale už konečně potřebuje stavět dálnice, byty, opravovat nemocnice, školy. Mojí prioritou i prioritou vlády je proto nový, kvalitní stavební zákon, který takový princip jednoho razítka zavede. K tomu je nutná celková rekodifikace veřejného stavebního práva,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Podle ministryně bude nezbytné změnit desítky dalších zákonů, ale také provést reformu veřejné správy v ČR. Dále je prý nutné vyřešit složitou strukturu a roztříštěnost stavebních úřadů jednak mezi obecnými, speciálními a jinými stavebními úřady, ale také na úrovni obcí, krajů a rezortů.

Momentálně je praxe taková, že stavebník musí žádat o razítka a různá stanoviska podle 85 zákonů.

Zdroj: Tisková zpráva Hospodářské komory

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *