EUR 25.375

USD 23.368

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.375

USD 23.368

Hypotéky budou o něco dostupnější, ČNB ruší od července jedno ze tří omezujících pravidel

 

Dobrá zpráva pro zájemce o vlastní bydlení přišla z dnešního zasedání Bankovní rady České národní banky (ČNB). Ta zrušila s platností od 1. července jeden z limitujících požadavků na žadatele o hypotéku, konkrétně ukazatel DSTI (debt-service-to-income).

Loading



 

„V době, kdy bojujeme se zvýšenou inflací, je nutné dodržovat přísné podmínky pro poskytování hypoték. Při vyšších úrokových sazbách však ukazatel DSTI není zapotřebí,“ uvedl guvernér ČNB Aleš Michl. U deaktivovaného limitu DSTI platila horní hranice 45 %, resp. 50 %, čistých měsíčních příjmů žadatele od 1. dubna 2022.

S ohledem na stále přetrvávající nadhodnocení cen rezidenčních nemovitostí zůstává v platnosti horní hranice ukazatele LTV na 80 % hodnoty nemovitosti, resp. 90 % pro žadatele mladší 36 let, a limit DTI na 8,5násobku, resp. 9,5násobku, ročních čistých příjmů.

„Tato dnešní změna znamená, že na hypotéku od července opět dosáhne více zájemců, což by mohlo opět alespoň trochu rozhýbat trh s nemovitostmi. Více lidí opět dosáhne na splnění snů o vlastním bydlení. A to i přes to, že zbylá dvě omezující kritéria zůstávají na stejných hodnotách. Banky budou moci (až na malé výjimky) půjčit maximálně 80 procent ceny nemovitosti a celkové zadlužení žadatele nad 36 let nebude smět překročit 8,5násobek jeho čistého ročního příjmu. Stále tak budou domácnosti, které na vlastní bydlení nedosáhnou. Jen úplné zrušení všech těchto limitujících faktorů by ještě více zlepšilo dostupnost bydlení,“ poznamenal Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL.

Hypoteční trh se loni propadl na nejhorší čísla za posledních dvacet let. Objem nově poskytnutých hypoték byl loni meziročně o 57 procent menší. Mohl za to částečně růst hypotečních sazeb, zásadnější vliv však měla právě přísná pravidla pro žadatele, která ČNB opět zavedla loni na jaře.

Propad hypotečního trhu s sebou ke dnu strhnul také trh realitní, prodeje nemovitostí zamrzly. Například prodeje nových bytů v Praze byly loni nejhorší za poslední dvě dekády, když se podle dat Ekospolu propadly o 63 procent. Zatímco dříve se každý druhý nový byt v hlavním městě prodal na hypotéku, loni se podíl kupujících financujících byt pomocí hypotečního úvěru propadl až na méně než jednu desetinu.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Nájmy stále rostou, v Brně i o deset procent

Ceny nájmů byly v letošním druhém kvartálu meziročně vyšší o stovky korun. Například byt o rozloze 1+1 v hlavním městě bylo možné pronajmout o 398 korun (3 %) dráž než loni touto dobou. V případě bytu 1+1 v Brně dle meziročního srovnání byty zdražily o 10 procent. Vyplývá to z dat společnosti UlovDomov.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

26. 07. 2024

drahé bydlení v Praze

Jak moc je drahé bydlení v Praze a jak moc na venkově

Bydlení v hlavním městě je drahé a stále dražší. V různých statistikách vychází Praha jako jedna z nejdražších metropolí v Evropě. Na nákup nového bydlení potřebujete až 25 ročních platů a splátka hypotéky může vylézt až k 50 000 měsíčně, a to při nákupu nového bytu 3+1. U starších bytů je to levnější, ale i […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

24. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *