EUR 24.340

USD 22.967

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.340

USD 22.967

Industriální trh je přehřátý, developeři se soustředí na regiony. Rychlé řešení v nedohlednu i vinou krize ve stavebnictví

 

I přesto, že letmým pohledem na evropská data se zdá, že Česká republika je v regionu střední a východní Evropy premiantem v počtu m2 industriálních nemovitostí na osobu, stávající situace v nedostatku nových skladových a výrobních prostor je u nás kritická. Ceny v okolí Prahy a Brna za nájem letí raketově vzhůru (meziročně až o 50 %) a nová výstavba je v ohrožení. Dodací lhůty nových industriálních staveb na klíč se i vinou ruské agrese na Ukrajině prodlužují a to, co dříve trvalo postavit 7 měsíců, se nyní dodává za 9–12 měsíců. Stavebníci často nedrží cenové nabídky déle než týden, a firmy se tak musí rychle rozhodovat a schvalovat, což zejména u nadnárodních korporací může být problém.

Loading



 

 „Čím dál více developerů si uvědomuje, že pro svůj další rozvoj není třeba zabírat zemědělskou půdu a stavět na zelené louce. Stále častěji tak dochází k revitalizacím bývalých brownfieldů, úspěšnými příklady takových proměn mohou být například areály Zetoru v Brně či oblasti Vítkovic nebo Hrušova v Ostravě. Velkým benefitem u těchto projektů bývá jejich atraktivní lokalita, na druhou stranu je zpravidla nutné zvládnout složitější administrativní i stavební procesy. Tempo revitalizací a výstavby nových projektů je tak nižší než aktuální růst poptávky, což logicky vede k prudkému růstu cen nájmů,“ říká Petr Narwa, Head of Transaction & Consulting Services.

 V okolí Prahy se již reálná neobsazenost blíží nule. A zatímco vloni se měsíčně za m2 industriálních prostor platilo kolem 5,00 EUR/m2, nyní je běžnou cenou 6,00 EUR/m2, u menších poptávek se pak dostáváme i na hodnoty 7,50 EUR/m2. Pokud se tedy firmám podaří prostory v těchto lokalitách zajistit, meziročně se mohou potýkat s nárůstem nájmu až o 50 %.

„V rámci východoevropského regionu je ČR určitě premiantem v množství skladových ploch na obyvatele i km2. Kromě toho, že je ale Česká republika díky své poloze tranzitní zemí a logistickým hubem, jsme také e-shopovou velmocí a bez výstavby dodatečných kapacit hrozí vzhledem k enormní poptávce další růst nájemného. Ten se pak zákonitě promítne do celkových nákladů uživatelů těchto prostor a jako důsledek se bude většina zboží a výrobků koncovým zákazníkům ještě více zdražovat,“ říká Jaromír Sachunský, Head of Research společnosti Prochazka & Partners.

Atraktivní lokality v Česku obstojí i v konkurenci západních zemí, jež se mohou pyšnit výrazně rozvinutější infrastrukturou. Okolí Prahy dlouhodobě patří mezi nejpopulárnější lokality v rámci celé Evropy, a stojí tak po boku nejvýznamnějších logistických hotspotů v Nizozemsku, Belgii či Severním Porýní-Vestfálsku. I přesto je však postoj zdejších samospráv k další výstavbě tohoto typu poměrně skeptický a k velkému rozvoji tak aktuálně dochází v dříve sekundárních lokalitách ve východní části republiky jako např. Olomoucký nebo Moravskoslezský kraj. Tam, kde to jde, se developeři nové výstavby nebojí a v letošním roce tak český trh skladových a výrobních nemovitostí překoná metu 10 milionů metrů čtverečních.

REKLAMA

 

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.1 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%
Historie vývoje


Související články

Na jeden zahájený byt v Praze připadá přes sedm nových Pražanů

Nejvyšší platy, nejlepší možnost profesního uplatnění, nejbohatší kulturní a sportovní vyžití. Nejen tyto přednosti lákají do českého hlavního města stále více lidí a tento trend nekončí. Jen za první pololetí letošního roku se Praha podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) rozrostla o 16 077 nových obyvatel. To je o polovinu více, než za celý […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 09. 2023

Stále dokonalejší cihly začínají dělat starosti statikům

Stále dokonalejší akustické nebo tepelněizolační vlastnosti mají cihly, které přicházejí na tuzemský trh. Jejich výrobci se tím snaží vyjít vstříc poptávce trhu a stoupajícím nárokům na nízkou energetickou náročnost staveb. Paradoxně to ale komplikuje práci statikům, neboť moderní zdicí prvky mohou být křehčí a mít nižší únosnost.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

08. 09. 2023

Stát musí přijít s novou bytovou strategií, bez ní se bude nedostupnost bydlení dále prohlubovat

Z nové analýzy Hospodářské komory vyplývá, že za pomalou výstavbou bytů stojí zdlouhavé stavební povolování, nedostatek pracovních sil ve stavebnictví, jako jsou geodeti, vedoucí staveb, stavební dozory i dělníci, včetně nedostatku absolventů stavebních oborů. Výstavbu prodražují nové požadavky Evropské unie, související s energetickou náročností a bojem proti klimatické změně, a povinná spoluúčast investorů na rozvoji území.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

30. 08. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *