EUR 24.495

USD 23.384

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.495

USD 23.384

Inflaci drží na dvouciferných hodnotách hlavně náklady na bydlení

 

Náklady na bydlení jsou stále tím, co nejvíce ovlivňuje růst cenové hladiny v Česku. Vyplývá to z aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ), podle nichž inflace v květnu dosáhla 11,1 procenta. Už od února se inflace pomalu snižuje. Ceny zboží úhrnem podle ČSÚ v květnu meziročně vzrostly o 12,5 procenta a ceny služeb o 8,9 procenta.

Loading 

Vlastnické bydlení opět o něco zdražilo, ceny nových bytů totiž vzrostly kvůli zvýšení cen stavebních materiálů. Rostou i ceny nájemného bytů (meziročně o 6,8 procenta), výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu (+ 12,4 procenta), vodného (+ 16,3 procenta), stočného (+ 30,3 procenta), tuhých paliv (+ 39,4 procenta) a tepla a teplé vody (meziročně o 41,3 procenta). Cena elektřiny dále mírnila zdražování na 24,8 procenta, růst mírnily také ceny zemního plynu na 47,6 procenta z dubnového růstu o 53,1 procenta. Za energie přesto lidé zaplatí mnohem více bez ohledu na to, zda bydlí ve vlastním nebo v pronájmu.

Domácnosti však stále bojují i se zdražujícími potravinami včetně těch základních, bez nich se neobejdou. Jejich nákup z peněženek stále vezme o desítky procent více než loni. Rýže v květnu oproti stejnému měsíci loňského roku zdražila o 23,2 procenta, margaríny a ostatní rostlinné tuky o 25,8 procenta, zelenina o 21,5 procenta a cukr o 58,7 procenta.

Výrazně více letos Češi zaplatí za dovolenou s komplexními službami, která je oproti loňskému roku dražší o 17,8 procenta. Stravování v restauraci se prodraží o 15,1 procenta a ubytování v hotelu o 14,5 procenta. Na rozdíl od základních potravin právě zde je největší potenciál úspor. Což ale není zrovna příznivá zpráva pro provozovatele hotelů a restaurací.

Vysoká inflace však škodí i těm spořivějším, protože znehodnocuje jejich úspory. Pokud si někdo stále ještě schovává hotovost v polštáři, jedenáctiprocentní inflace „ukradne“ z každých sto tisíc jedenáct tisíc korun. Za stejný obnos si tak člověk koupí méně zboží a služeb. Jednou z mála bezpečných možností, jak své peníze před inflací ochránit, jsou investice do nemovitostí. Jejich hodnota v čase roste a v dlouhodobém horizontu inflaci výrazně překonává.

Autor: Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.1 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%
Historie vývoje


Související články

Pokles cen nemovitostí podpojištění majetku v Česku nevyřešil

Podpojištění je vlastnost pojištění, která může lidi snadno připravit o peníze z plnění. V případě pojistné události může totiž pojišťovna, je-li majetek podpojištěn, krátit vyplacené pojistné plnění ve stejném poměru, o kolik je hodnota pojištěné věci vyšší než pojistná částka. Jak podpojištění vzniká, jak mu předcházet?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 10. 2023

Česko v roce 2033 – v důsledku dominantní věkové skupiny 50 až 59 let bude zájem o menší byty

Není žádnou novinkou, že mnohé evropské země patří k nejrychleji stárnoucím zemím na světě. Za 10 let bude v Česku nejvíce obyvatel ve věku 50 až 59 let. Podobně jsou na tom další státy ve střední a východní Evropě. V Německu, Rakousku, Itálii nebo Francii bude dominantní věková skupina 60 až 69 let. Na druhém konci žebříčku je […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 10. 2023

O nemovitost může na konci roku přijít až 120 tisíc Čechů

Chybějící datum narození nebo nevyplněná adresa. I taková zdánlivá maličkost může způsobit to, že přijdete o svůj dům či pozemek. Na konci letošního roku totiž vyprší lhůta daná novým občanským zákoníkem k nápravě nesrovnalostí v katastru nemovitostí. Nemovitosti s nedostatečně identifikovatelným vlastníkem automaticky přejdou na stát. Je proto nejvyšší čas prověřit, zda jsou všechny údaje správné a aktuální […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *