EUR 24.945

USD 23.341

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.945

USD 23.341

Inflaci drží na dvouciferných hodnotách hlavně náklady na bydlení

 

Náklady na bydlení jsou stále tím, co nejvíce ovlivňuje růst cenové hladiny v Česku. Vyplývá to z aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ), podle nichž inflace v květnu dosáhla 11,1 procenta. Už od února se inflace pomalu snižuje. Ceny zboží úhrnem podle ČSÚ v květnu meziročně vzrostly o 12,5 procenta a ceny služeb o 8,9 procenta.

Loading 

Vlastnické bydlení opět o něco zdražilo, ceny nových bytů totiž vzrostly kvůli zvýšení cen stavebních materiálů. Rostou i ceny nájemného bytů (meziročně o 6,8 procenta), výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu (+ 12,4 procenta), vodného (+ 16,3 procenta), stočného (+ 30,3 procenta), tuhých paliv (+ 39,4 procenta) a tepla a teplé vody (meziročně o 41,3 procenta). Cena elektřiny dále mírnila zdražování na 24,8 procenta, růst mírnily také ceny zemního plynu na 47,6 procenta z dubnového růstu o 53,1 procenta. Za energie přesto lidé zaplatí mnohem více bez ohledu na to, zda bydlí ve vlastním nebo v pronájmu.

Domácnosti však stále bojují i se zdražujícími potravinami včetně těch základních, bez nich se neobejdou. Jejich nákup z peněženek stále vezme o desítky procent více než loni. Rýže v květnu oproti stejnému měsíci loňského roku zdražila o 23,2 procenta, margaríny a ostatní rostlinné tuky o 25,8 procenta, zelenina o 21,5 procenta a cukr o 58,7 procenta.

Výrazně více letos Češi zaplatí za dovolenou s komplexními službami, která je oproti loňskému roku dražší o 17,8 procenta. Stravování v restauraci se prodraží o 15,1 procenta a ubytování v hotelu o 14,5 procenta. Na rozdíl od základních potravin právě zde je největší potenciál úspor. Což ale není zrovna příznivá zpráva pro provozovatele hotelů a restaurací.

Vysoká inflace však škodí i těm spořivějším, protože znehodnocuje jejich úspory. Pokud si někdo stále ještě schovává hotovost v polštáři, jedenáctiprocentní inflace „ukradne“ z každých sto tisíc jedenáct tisíc korun. Za stejný obnos si tak člověk koupí méně zboží a služeb. Jednou z mála bezpečných možností, jak své peníze před inflací ochránit, jsou investice do nemovitostí. Jejich hodnota v čase roste a v dlouhodobém horizontu inflaci výrazně překonává.

Autor: Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 


Související články

V Praze se k výstavbě připravuje 145 tisíc nových bytů, ale…

Trh s novými byty výrazně ožil. V letošním prvním čtvrtletí se jich v Praze prodalo téměř 2,5krát více než ve stejném období loni. Nabídka nových bytů ale výrazně zaostává a ceny bytů proto začaly opět růst. A to i přes to, že počet bytů, které investoři v Praze plánují postavit, neustále roste.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 06. 2024

Dostupnost bytů se opět zhoršila a blíží se novému rekordu

Podle dnes zveřejněného indexu dostupnosti bydlení (CG-Index) se dostupnost bydlení v Praze opět zhoršila. Na průměrný nový byt o výměře 70 m2 je nyní v hlavním městě potřeba 15,4 ročních mezd (maximum bylo v prvním čtvrtletí 2022 – 17,3), což je nejvíce ze všech okolních metropolí. Praha je v regionu nejméně dostupná i co se […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 06. 2024

Česká roubenka láme cenové rekordy, ostatní chalupy většinou zlevňují

Tři roky extrémního zájmu, tři roky vychládání. Tak by se dal ve zkratce nazvat vývoj českého trhu s rekreačními objekty. A jak se zdá, přichází teď období stagnace. Ceny chalup totiž přímo před sezonou klesly a leckde odmazaly celoroční růst. Proti trendu jsou jen prémiové objekty v Jizerských horách nebo Krkonoších a jejich podhůří. Vyplývá to z takzvaného […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *