Investiční trh čeká několik silných impulsů – v letošním roce změní majitele řada významných nemovitostí
K obvyklé hranici 2 mld. EUR by se měl v letošním roce přiblížit objem realitních transakcí v České republice. Nasvědčuje tomu hned několik velkých obchodů dojednaných v posledních týdnech. Hlavním hybatelem investičního trhu zůstává tuzemský kapitál – signifikantní je jedna z největších změn majitele poslední doby, prodej OC Arkády Pankrác, který získal český nemovitostní fond Trigea ze skupiny Partners. Obchod se kvůli posuzování Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže promítne do investiční bilance až v letošním roce. Podle realitně-konzultantské společnosti 108 REAL ESTATE nepůjde o jedinou maloobchodní nemovitost: evergreen v podobě retail parků doplní i akvizice několika obchodních center nebo nákupních domů.
„Investoři využívají kompresi cen u některých retailových nemovitostí, které neprožívaly nejsilnější roky. A věří v rostoucí spotřebu domácností, které disponují rekordními úsporami i vyhlídkou růstu platů,“ komentuje vývoj Jakub Holec, ředitel 108 REAL ESTATE. Před-dohodnutých je několik transakcí i z oblasti kanceláří nebo industriálních areálů. Zásadním impulsem pro akceleraci investic se stane očekávané snížení úrokových sazeb Českou národní bankou.
Rostoucí aktivitu investičního trhu dokládá i konec loňského roku. Během tři měsíců bylo uzavřených 16 transakcí, což je nadstandardní počet. Suverénním hybatelem byl český kapitál – ať už prostřednictvím nemovitostních fondů, investičních skupin nebo i privátních osob. Objektem jejich zájmu nejsou jen tradiční nemovitostní segmenty, ale rovněž rezidenční stavby – bytové nájemní domy, bydlení pro studenty nebo seniory. Ostatně jejich objem transakcí se v posledním kvartálu 2023 takřka vyrovnal kancelářskému sektoru.
Chuť nakupovat deklaruje řada investičních společností. Důvodem jsou korekce na úrovni cen požadovaných stávajícími vlastníky i nakumulované robustní finanční prostředky. „Naprostá většina obchodů probíhá za využití externího bankovního financování nebo je následně bankami refinancována. Proto je zásadním parametrem úroková míra. Vzhledem k očekávání jejího zásadnějšího poklesu se akceleruje řada předjednaných transakcí,“ doplňuje Michal Diviš, vedoucí investičního oddělení 108 REAL ESTATE.
Dalším podstatným impulsem bude uvolnění výrobních, průmyslových objektů nebo utlumení výroby v některých segmentech. Jde o reakci především zahraničních vlastníků na vysokou cenu energií – podle 108 REAL ESTATE míří nejčastěji do Polska nebo na Balkán. Je ovšem množství firem, které naopak konsolidují své evropské nebo globální kapacity v České republice. „Vzhledem k produktu sale-and-leaseback máme velmi komplexní informace o tomto subsegmentu. Stále vyšší počet firem se zbavuje svých nadbytečných nemovitostí a volí nájem nebo relokaci do modernějších, efektivnějších a v důsledku finančně dostupnějších prostor,“ vysvětluje Darek Vodehnal, Senior Associate investičního oddělení 108 REAL ESTATE.
Vývoj na trhu průmyslových prostor by měl rozpohybovat také prodávající i kupující. Významnější industriální transakce neproběhla už déle než rok. Aktuálně je však hned několik změn vlastníka těsně před dokončením. A skladové i výrobní prostory by se měly opět významněji propsat do investiční bilance – podobně jako je na trhu citelnější zájem o hotely a ubytovací zařízení nebo již zmíněné nákupní galerie a centra, nezřídka na obchodních třídách. „Očekáváme markantní příliv zahraničního kapitálu do tuzemských nemovitostí. Česká republika je stále považována za jeden z nejspolehlivějších přístavů pro investice,“ uzavírá Jakub Holec.