Neděle 01. srpna. Svátek má Oskar.

Italské ceny nemovitostí dále padají… jako jediné v Evropě

Italské volby budou jednou z hlavních politických událostí tohoto roku. A do jejich konání již chybí méně než dva měsíce (4. března). I proto každé nové číslo z Itálie přitahuje v tuto chvíli dvojnásobnou pozornost.

Demokratická strana bývalého premiéra Mattea Renziho se snaží voliče přesvědčit o tom, že ekonomická situace se (i díky reformám jeho vlády) vylepšuje. Není to však jednoduchý úkol, protože podle posledního výsledku eurobarometru si více jak 80 % Italů myslí, že jejich ekonomická situace je špatná.

Včerejší čísla přitom Matteo Renzimu rozhodně nepomohou. Ukazují, že Itálie byla i ve třetím kvartále 2017 stále jedinou evropskou zemí, kde ceny nemovitostí nadále klesaly. Přitom s vylepšující se ekonomickou situací v naprosté většině evropských zemí ceny nemovitostí zrychlují.

Realitní sektor je stále rizikový

Právě padající ceny nemovitostí a výrazný úpadek stavebnictví stály v posledních letech za výrazným zhoršením hospodaření italských bank – nárůstem špatných úvěrů. I když podíl špatných úvěrů začal díky sekuritizaci a odprodejům v roce 2017 klesat, realitní sektor a stavebnictví zůstávají stále pro řadu bank velkým zdrojem problémů.

Navíc v Itálii víc jak tři čtvrtiny domácností vlastní nemovitosti a pohyb jejich cen má také v řadě případů přímý dopad na jejich spotřební chování. Jednoduše řečeno, bez jejich oživení těžko doufat ve výraznější rozjezd spotřeby a nových úvěrů. To je několik týdnů před volbami dobrá zpráva pro populistické hnutí 5 hvězd, které kritizovalo Renziho reformy a v posledních týdnech jsou jeho preference na vzestupu.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *