EUR 25.315

USD 23.052

REPO sazba ČNB 4.25 %

Inflace 2.2 %

EUR 25.315

USD 23.052

Jak rostla česká satelitní městečka? Prohlédněte si je z ptačí perspektivy

 

Satelitní městečka jsou uměle vytvořené sídelní celky nacházející se typicky v blízkosti velkých měst. V Česku začala nejintenzivněji vznikat na přelomu tisíciletí, zejména v okolí Prahy a Brna. Kvůli nekoncepčnímu způsoby jejich výstavby však obyvatelé těchto čtvrtí mnohdy zápolí se špatnou občanskou vybaveností či nedostatečnou dopravní obslužností.

Loading



 

„Na leteckých snímcích si lze povšimnout mozaikovité zástavby, která je pro strukturu satelitů typická. Jejím rozrůstáním vznikla v případě řady českých suburbií takzvaná sídelní kaše. Ta mnohdy nemá vlastní centrum ani přirozené propojení s původní zástavbou daného sídla,“ komentuje Drahomíra Zedníčková, výkonná ředitelka společnosti TopGis, která za využití vlastních letadel pravidelně snímkuje celé území České republiky.

Digitalizace stavebního řízení

Ačkoli již v současnosti překotná výstavba satelitních městeček dřívějším tempem nepokračuje, rezidenční suburbia jsou stále živým tématem. S budoucím koncepčním rozvojem těchto lokalit by v příštích letech měl pomoci i projekt digitálních technických map (DTM). Ty obcím nabídnou přehledné zobrazení objektů základní prostorové situace a sítí technické a dopravní infrastruktury. „Digitální technické mapy pomohou zlepšit jak plánování dalšího rozvoje obce, tak i rozhodování o nutných investicích do oprav a údržby stávajícího majetku,“ popisuje Drahomíra Zedníčková.

Stavět satelitní městečka na do té doby zemědělsky využívané půdě bylo pro developery v minulosti jednodušší než využít dostupné parcely uvnitř obcí a měst. Ty jsou totiž často zatěžkány složitými vlastnickými poměry a projekty tak narážejí na dlouhé povolování. DTM a s nimi spojená celková digitalizace stavebního řízení by však v příštích letech měla pomoci řešení těchto problémů akcelerovat.

Časosběrné fotografie srovnávající růst vybraných satelitních městeček najdete na tomto odkazu.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.34 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%
Historie vývoje

 

 


Související články

Ještě čekáte s koupí bytu? Ty starší jsou o 9 až 16 procent dražší než loni

Nová data o cenách starších bytů jen potvrdila, že trh s nemovitostmi výrazně ožívá. Lidé akceptují úrokové sazby hypoték a pořízení vlastního bydlení nechtějí dále odkládat. Průměrné ceny starších bytů byly během letošního léta o 2 až 5 procent vyšší než na jaře. V meziročním srovnání pak dosahují až 16% růstu v Ostravě či Plzni.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

09. 10. 2024

Proč věnovat pozornost pojištění bytového domu

Proč je důležité mít pojištěný bytový dům? Nejde jen o velké škody způsobené mimořádnými událostmi jako jsou požáry či povodně, ale také o méně fatální škody, které však mohou způsobit velké problémy. Lidé by si měli u svého bytového správce ověřit, jak je jejich dům pojištěn.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

08. 10. 2024

Ceny bytů i nájmy lámou v Brně rekordy

Za třetí kvartál letošního roku se v brněnských novostavbách prodalo celkem 288 jednotek. Za prvních devět měsíců to je téměř dvakrát více bytů než za celý loňský rok. Letošek tak bude pravděpodobně nejvýkonnější od roku 2016. Celkem už letos kupující za nové byty v Brně utratili více než 6,5 miliardy korun. Vysoký zájem se pomalu začíná projevovat […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

07. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *