EUR 25.335

USD 23.337

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.335

USD 23.337

Komentář: První hypotéka pod 4,5 %. Proč to pro domácnosti, které čekaly na pokles, není výhra?

 

Moneta Money Bank zveřejnila přelomovou nabídku – hypotéku s fixací od pěti let výše a s pojištěním schopnosti splácet je u ní možné nyní pořídit se sazbou 4,49 %. Přitom průměrná sazba podle posledního Hypomonitoru je 5,67 % – s velkou rezervou o procento vyšší. Motivace je zřejmá – bankám skomírá hypoteční byznys a trumfování nabídek v řádu setin procenta ho nezachrání. 121% meziroční nárůst objemu je pořád málo, uvážíme-li, jak žalostný byl pro objem hypoték loňský rok.

Loading 

Co je zajímavé? Všichni jsme čekali, že k výraznějšímu snižování sazeb ze strany komerčních bank dojde až v návaznosti na snížení základní úrokové sazby ČNB. K tomu by teoreticky mohlo dojít už 21. 12., jisté to ale není a ani ČNB nemá jasno. Vzhledem k tomu, že listopadová inflace skončila o dvě desetiny procentního bodu nad prognózou ČNB, tak pokud ke snížení základní úrokové sazby dojde, bude spíše symbolické, čtvrtbodové.

Je tedy krok Monety oním prvním výstřelem, na který jsme čekali? Více než procentní bod pod průměrem je totiž tak lákavá nabídka, že lze očekávat příliv klientů, kteří dosud váhali, právě k této bance. Počet zájemců o hypotéku, kteří na ni nyní dosáhnou, by se s o procentní bod výhodnější sazbou mohl skokově zvýšit.

Lze předpokládat, že Moneta v tomto nezůstane sama, i když možná konkurence nesníží sazby tak dramaticky. To znamená růst poptávky a počtu lidí na prohlídkách. A až k němu dojde, majitelé nemovitostí budou mít najednou prostor pro to, zvyšovat ceny. O kolik, to se samozřejmě bude lišit nabídku od nabídky, nedivil bych se ale, kdyby ceny v horizontu několika týdnů až měsíců poskočily – možná jen dočasně – i o desítku procent.

Lidem, kteří chtějí stihnout pořídit vlastní bydlení za dobrou cenu, tedy dochází čas. Ukázalo se, že i kdyby ČNB nesnížila sazby, trh si je umí snížit sám. Začíná závod s časem. Kdo dosáhne na hypotéku a utáhne ji, má teď ideální příležitost chytit byt v Praze za dobrou cenu. Kdo má k hypotéce slibně nakročeno, ale ještě by potřeboval čas, pro toho je tu alternativní financování a odložená hypotéka. U novostaveb toto řešení dnes nabízí okolo 40 % developerů jako ultimátní marketingový tah pro prodej bytů ve svých projektech.

Ti, kdo si chtějí vybírat z kvalitních bytů na celém pražském trhu, tedy nejen z novostaveb v konkrétním projektu, mohou zkusit Ownest, který jim s výběrem pomůže a umožní odložit si hypotéku o 6 až 24 měsíců, kdy budou sazby nižší než dnes, ať už je stlačí dolů ČNB, nebo trh sám. A především zájemcům umožní hedgovat si cenu – cena, za kterou bude mít zájemce právo, nikoliv povinnost, byt odkoupit, bude dohodnuta předem a nebude reflektovat tu tržní, která s levnějšími hypotékami pravděpodobně výrazně vzroste.

REKLAMA

Hořkou pravdou je, že ti, kteří si hypotéku nechtějí vzít ani odložit teď, neušetří. S levnějšími hypotékami se na trh nahrne odložená poptávka z posledního roku a půl až dvou a růst cen nemovitostí v hlavním městě téměř s jistotou překoná pokles cen hypoték. Za dva roky by mohlo být pro kupce, kteří by teď hypotéku ještě buď zvládli, nebo alespoň mohli smysluplně odložit, na vlastní bydlení v Praze už pozdě. Kdo nechce do Prahy dojíždět, měl by svou situaci začít řešit co nejrychleji.

Autor: Martin Machala, Ownest

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Zajištění úvěru nemovitostí? Pozor na potenciální právní vady takové nemovitosti

Chcete-li si vzít úvěr například pro nastartování svého podnikání a jste zároveň vlastníkem nějaké nemovitosti, můžete ji využít jako zástavu. Než však o půjčku požádáte, měli byste se ujistit, že daná nemovitost nemá žádné právní vady. Jaké jsou a v čem jejich problematika spočívá?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *