Úterý 24. listopadu. Svátek má Emílie.

Kvůli drahým nemovitostem ubývá realitních transakcí

Také v letošním roce rostly ceny bytů i nájmy závratným tempem. Vysoké ceny bydlení vyhánějí obyvatelé z Prahy do okolí i dalších velkých měst.

„Letošní rok by na rezidenčním trhu ve znamení pokračujícího růstu cen bytů. patrné sice bylo i ochlazení v počtu uskutečněných obchodů v návaznosti na regulace financování bydlení, ale předpokládané a zmiňované cenové korekce nenastaly,“ říká Petr Hána ze společnosti Deloitte.

Podle katastrálních statistik se za první tři kvartály letošního roku proběhlo přes 318 tisíc transakcí, což je o pět procent méně než loni. Propad zapsaných zástavních práv v souvislosti s poklesem hypotečního trhu dosáhl čtrnácti procent.

„Vidíme jasný příklon od nákupu nemovitosti k nájmu ve velkých městech. Meziročně se po celé republice pronajalo zhruba o osmnáct procent nemovitostí více. Praha zaznamenala pětinový meziroční nárůst a Moravskoslezský kraj třetinový, podobně jako Středočeský kraj,“ uvádí Hendrik Meyer, šéf portálu Bezrealitky.cz.

Úředníci magistrátu se v prosinci shodli, že je nutné stavět družstevní byty. Ty chce Praha výměnou za členství v družstvu podpořit poskytnutím pozemků. Zároveň Magistrát hlavního města Prahy předložil pozměňovací návrh k daňovým zákonům, který má snížit DPH u novostaveb z patnácti na deset procent.

Zdroj: E15.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *