EUR 25.420

USD 22.521

REPO sazba ČNB 2.75 %

Inflace 5.8 %

EUR 25.420

USD 22.521

Text: Jiří Havelka

14. 04. 2014

Levné hypotéky nahrávají nepoctivým prodejcům. Při koupi nemovitosti je třeba ohlídat dluhy i počet majitelů

 


 

Komu co patří

Při koupi je potřeba ověřit na katastru nemovitostí nejen to, komu dům či byt patří, ale také komu patří pozemek, na němž stojí. „Je to klíčové kvůli zástavě pro banku. Může se stát, že nový majitel domu nezíská hypotéku, protože pozemek pod ním vlastní někdo jiný, a ten zástavu odmítá. Pokud byste přeci jen k takové koupi přistoupili, musíte si následně ohlídat také případný prodej pozemku. Majitel ho musí nabídnout nejdříve vám,“ upozornila analytička finančně poradenské společnosti DataLife Sylva Herichová. Ověření majitele je důležité i proto, aby člověk věděl, s kým má jednat o koupi. Pokud majitele zastupuje někdo jiný, například realitní kancelář, je potřeba vyžádat si její zplnomocnění k prodeji. „Podpis majitele musí být úředně ověřen, jinak je plná moc neplatná,“ upozornila Herichová. Větší pozornost je třeba také v případě, že nemovitost vlastní více majitelů. Všichni musí s prodejem souhlasit a vyjádřit to písemně.    

Bez závazků a břemen

Další překážkou v získání hypotéky bývá nemovitost zatížená exekucí. „Takový dům, pozemek či byt si banka do zástavy nevezme. Stejný problém je i s věcným břemenem užívání pro fyzickou osobu. Některé banky ale začaly dělat výjimky a nemovitost zastaví, pokud je dotyčná osoba starší osmdesáti let. Trvalé břemeno může prodávající zrušit vkladem na katastrálním úřadě,“ poradila analytička finančně poradenské skupiny DataLife Sylva Herichová. Kupující by si měl také zjistit, zda na nemovitosti není břemeno distribučních sítí nebo například chůze cizí osoby po pozemku.

REKLAMA

Cena odpovídající stavu

Důležitou roli v získání hypotéky hraje odhadní cena nemovitosti. „Odhadce by nikdy neměl určit tržní cenu nižší než je kupní cena. Zájemce o koupi by měl problém hypotéku získat. Je dobré myslet také na to, že čím menší část z ceny nemovitosti si půjčuji, tím nižší úrok získám,“ upozornila analytička finančně poradenské společnosti DataLife Sylva Herichová. Je  vhodné prohlédnout si nemovitost se stavebním odborníkem. Může odhalit takzvané skryté vady, které majitele následně mohou vyjít velmi draho. Při koupi nemovitosti k rekonstrukci je vhodné znát i cenu následných prací.

Zajištění hypotéky předem

Odborníci doporučují zajistit si hypotéku ještě před koupí nemovitosti, zjistit, za jakých podmínek ji může klient od banky získat a v jaké výši. „Zajištění financí je vhodné už před podpisem rezervační smlouvy, nejen před smlouvou o budoucí kupní smlouvě. Klient se tak vyhne sankcím, které zaplatí v případě, že od smlouvy odstoupí,“ upozornila analytička finančně poradenské společnosti DataLife Sylva Herichová. Nemovitost získá nový majitel v den, kdy na katastrální úřad doručí ověřenou kupní smlouvu a návrh na vklad vlastnického práva. Ve skutečnosti se tak ale stává až poté, co úřad změnu schválí. Obvykle do měsíce od doručení návrhu. Proto se obyvkle peníze za koupi složí například u notáře, a prodávající je získá po zápisu nového majitele na katastru nemovitostí.

Autorka komentáře: Sylva Herichová, hypoteční specialistka finančně poradenské společnosti DataLife, s.r.o.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.54 Aktuální výše Hypoindexu

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%
Historie vývoje


Související články

Hypotéky úrokové sazby únor 2020

Aktuální sazby hypoték: Sazby se usazují nad 4 %

Úrokové sazby hypoték se ve většině bank již během listopadu dostaly za hranici 4 %. Ceny zdrojů ale zůstávají vysoké a ČNB by mohla pokračovat v utahování měnových kohoutů. Brzy se tak můžeme dočkat dalšího zdražování hypotečních úvěrů.

Text: Jana Zámečníková

Foto: sxc.hu

02. 12. 2021

Na jaře mohou sazby hypoték dosáhnout i do nedávna nepředstavitelných 6 %

Česká národní banka rozhodla, že bude více regulovat hypoteční trh a sáhla ke zpřísnění limitů pro poskytování hypoték, a to od dubna 2022. „Proto na jaře příštího roku kvůli těmto novým opatřením nedosáhne na hypotéky desetina lidí, kteří by za předchozích podmínek hypotéku dostali,“ uvádí Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Text: Milan Vodička

01. 12. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.