EUR 25.235

USD 23.616

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.235

USD 23.616

Text: Alan Chumchal

29. 08. 2019

0 komentářů

Michal Šourek: Řešení bytové krize je nasnadě

 

Nedostatek bytů trápí nejen Prahu ale i Brno. V Praze se obvykle postaví o 2000 – 6000 bytů méně, než by bylo potřeba. Řešení této krize je podle Michala Šourka, hlavy ateliéru MS architekti, poměrně jednoduchá. Stačí se opět více zaměřit na modernizaci a zvelebování veřejných prostor.

Loading



 

Bytová krize zmítá i dvě největší města v České republice. Byty jsou čím dál tím dražší a staví se jich ročně o tisíce méně, než by bylo potřeba. „Bytová krize má v Praze celkem snadné – a pravděpodobné – řešení. V Brně, dalším velkém bytovém trhu, situaci moc neznám, ale velmi pravděpodobně bude podobná a obdobný bude i další vývoj. Co se bude dít? Developeři budou stavět i nadále méně, než by chtěli, a ještě méně … To utlumí poptávku po stavebních kapacitách – a větší a velké stavební firmy se zase začnou o práci snažit. A z peněz, které snadno vydělaly v období hojnosti, investují něco do technologického rozvoje,“ říká Michal Šourek, hlava MS Architekti.

To ale neznamená, že se krize vyřeší sama od sebe. „Funkční, respektive kvalitní fyzický veřejný prostor ekonomicky úspěšnému městu dodává kvalitu života. Když se ale nestaví, nebuduje se ani veřejný prostor,“ doplňuje Michal Šourek. Zastává názor, že moderní architektura zapomíná na veřejný prostor, jedná se tudíž o globální problém.

Tento deficit v pečování o veřejné prostory si uvědomuje málokdo. „Důsledkem – jedním z důsledků – deficitu kvalitního fyzického veřejného prostoru je z hlediska sociálního smíru suboptimální distribuce výnosů ekonomického rozvoje obce.  HDP státu či města sice roste, ale příliš velká část obyvatel z toho nic nemá, nebo si to přinejmenším myslí. Proč? Protože kvalita života v jejích sídlech se nijak nemění, pokud se dokonce nehorší. A právě tady se rodí ten negativní vztah ke stavebnímu rozvoji,“ vysvětluje Michal Šourek.
Zdroj : Stavební-forum.cz

 

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

V Praze výrazně rostou prodeje nových bytů, ale už i ceny

Prodeje nových bytů v Praze v letošním roce výrazně rostou, developeři za první čtvrtletí prodali celkem 1520 nových bytů. To je ve srovnání se stejným obdobím loňského roku takřka trojnásobek. První čtvrtletí loňského roku však bylo z pohledu prodejů nejhorší v historii monitoringu trhu, tedy za poslední dvě desetiletí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 04. 2024

Investice do nájemních rezidenčních projektů zaznamenávají v Česku boom

V roce 2023 se v Česku do komerčních nemovitostí investovalo celkem 1290 milionů eur, investice do nájemního bydlení činily 167 milionů eur, což je třikrát více než v roce předchozím. Vzrostl také podíl tohoto segmentu na celkovém objemu investic do komerčních nemovitostí. Zatímco v minulosti (s výjimkou roku 2020) šlo maximálně o 3,3 %, loni to bylo 13 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *