EUR 24.665

USD 20.954

REPO sazba ČNB 3.50 %

Inflace 2.40 %

EUR 24.665

USD 20.954

Text: redakce hypoindex.cz

28. 05. 2025

Na uhrazení daně z nemovitých věcí zbývá pár dnů

 

Informaci o způsobu hrazení i její celkové částce by již měli mít všichni plátci. Nepřesáhne-li výše daně na rok 2025 částku 5 000 Kč, je splatná v jedné částce do 2. června 2025. Některé poplatníky může překvapit, že jim byla vyměřena vyšší daň za garážové stání než za byt.

Loading



 

Držitelům datových schránek jsou tyto informace zasílány jejich prostřednictvím. Kdo se přihlásil k zasílání údajů pro placení daně e-mailem, dostane informace do své e-mailové schránky. Všechny potřebné údaje včetně QR kódu je možné nalézt zároveň v daňové informační schránce v portálu MOJE daně. „Složenku opět obdrží pouze ten, kdo nemá datovou schránku, neplatí daň prostřednictvím SIPO, a ani se nepřihlásil k zasílání údajů pro placení daně e-mailem,“ vysvětluje Jana Melicharová, daňová poradkyně společnosti KODAP.

Nejzazším termínem pro doručení informace k úhradě bylo 23. května. Pokud jste ji neobdrželi, kontaktujte příslušný finanční úřad. Poplatníci s nemovitostmi v různých krajích nebo s vyšší daní obdrží více poukázek.

 „Některé vlastníky garáží a garážových stání mohlo letos nepříjemně překvapit, že jim finanční úřad vyměřil daň z nemovitosti za garáž a garážové stání vyšší než daň za byt. Opět došlo k navýšení koeficientů. Obce si je upravují jednotlivě a některá města a městské části zvedly koeficienty za garáže a stání opravdu výrazně,“ říká Josef Janoušek, hypoteční makléř společnosti Sirius Finance.

V případě, že výše daně nepřesáhne 5 000 Kč, musíte celou částku uhradit nejpozději do 2. června 2025. U vyšší daně lze platbu rozdělit na dvě části – první je splatná také do 2. června a druhá do 1. prosince 2025. „Nezaplacením včas se vystavujete riziku úroku z prodlení. Ten začne nabíhat od čtvrtého dne následujícího po dni splatnosti, tedy od 6. června, a činí 12 % ročně. Pokud však úrok nepřesáhne 1 000 Kč, nebude vám předepisován,“ dodává Jana Melicharová ze společnosti KODAP

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%4.94 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%

5.11%

5.05%

5.01%

4.96%

4.94%
Historie vývoje

 

 


Související články

Komentář: Za bydlení platíte víc, než by odpovídalo zdravě fungující ekonomice

Od jara 2022 se v Česku z čistě ekonomického hlediska více vyplatí nájem než vlastnické bydlení – a rozdíl je výrazný. Podle dat Asociace nájemního bydlení činil ve čtvrtém čtvrtletí 2024 rozdíl mezi průměrnou měsíční splátkou hypotéky a tržním nájmem 9245 korun – ve prospěch nájemníků.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 07. 2025