Sobota 24. října. Svátek má Nina.

Nadhodnocené nemovitosti a riziko nesplácení úvěrů na bydlení. EU varuje ČR kvůli situaci na trhu s byty

Varování ohledně zranitelnosti na trhu s byty udělil Evropský výbor pro systémová rizika (ESRB) 11 zemím na základě provedeného posouzení rezidenčních realit v EU, na Islandu, v Lichtenštejnsku a Norsku. Za problémové považuje u ČR vysoké zadlužení domácností a nadhodnocené ceny nemovitostí.   

ESRB vydává jednak varování před vážnými systémovými riziky a jednak doporučení nápravných opatření k řešení rizik. České republice v tomto případě udělil varování. Problém spatřuje v nadhodnocených cenách nemovitostí a vysokém zadlužení domácností, které může vést k neschopnosti úvěry splácet.

Podle ESRB by doporučení České národní banky k poskytování hypotečních úvěrů mělo být závazné povahy, aby bylo zaručeno jeho dodržování. K tomu by také měla vést novela zákona o ČNB, která se momentálně nachází v Poslanecké sněmovně. Ta by měla umožnit ČNB regulovat hypoteční trh právně závazně.

 „ČNB není vydáním varování ani důvody, které k němu vedly, překvapena. Sama již dlouho považuje právně nezávazný charakter svých opatření proti rizikům spojeným s poskytováním hypotečních úvěrů za zdroj systémového rizika,“ uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Zdroj: iDNES.cz, E15.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *