Středa 21. října. Svátek má Brigita.

Nájemních bytů v Praze ubývá, ceny nájmů dál porostou

Průměrná cena nájemného bez poplatků za metr čtvereční v Praze vzrostla během loňského roku o tři procenta na 340 korun za měsíc. V posledních dvou letech se zvýšila téměř o pětinu. Nedostatek nájemního bydlení povede i letos k dalšímu zdražování.

Největší meziroční nárůst zaznamenalo ke konci roku nájemné na Praze 7, a to o 11,4 procenta. Pokleslo naopak na Praze 2, a to o 2,3 procenta. Nejvyšší jsou nájmy na Praze 1, měsíčně v průměru 433 korun za metr čtvereční. Nejlevnější jsou naopak okrajové části Prahy 9 s cenou 299 korun za metr čtvereční. Vyplývá to z dat developerské společnosti Trigema.

„Ceny v Praze až na drobné mezičtvrtletní výkyvy trvale rostou. V tomto roce lze navíc očekávat, že může přijít další zdražování, které bude způsobeno pnutím na trhu s novým i starším bydlením. To naznačuje mimo jiné fakt, že se počet bytů určených k nájemnímu bydlení v posledních dvou letech snížil o třetinu,“ uvedl předseda představenstva Trigemy Marcel Soural s tím, že změnu by mohlo přinést uvedení většího počtu nových bytů na trh.

Počet dostupných nájemních bytů se v loňském roce meziročně snížil o 15 procent na 6 324. Za poslední rok došlo k poklesu již o 30 procent. Největší nabídku nájemních bytů má Praha 5 (1 060 bytů) a Praha 2 (864 bytů). Nejméně bytů má k dispozisi Praha 7 (294 bytů) a Praha 8 (501 bytů).

Zdroj: ČTK

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *