Úterý 18. května. Svátek má Nataša.

Některé banky v rozporu s doporučením ČNB nabízí „hypotéku na celý život“

Podle informací včerejších Hospodářských novin se v naší zemi uchytily tzv. „hypotéky na celý život“. Několik bank nabízí hypotéku, kterou umožňují splácet až čtyřicet let či dokonce až do 75 let věku. Tím umožňují zájemcům, aby si snížili výši měsíční splátky. ČNB přitom delší než třicetiletou splatnost považuje za rizikovou.

Podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy je „hypotéka na celý život“ jen dalším příznakem stavu, který je v České republice na trhu s bydlením. I ceny pronájmů stoupají  díky omezené nabídce bydlení. Přitom nárůst zahájených bytů je nejvyšší za posledních deset let, což zároveň navyšuje ceny stavebních prací.

Přesto zůstává nabídka bydlení nedostatečná. To způsobuje další nárůst cen bydlení. Na tuto krizi reagují produkty, jakým je právě „hypotéka na celý život“. Přitom by podle Kovandy tento stav nejlépe vyřešila rychlejší výstavba, kterou však dosud „znemožňují dlouhá povolovací a stavební řízení, v jejichž délce je Česko leckdy na úrovni rozvojových afrických zemí“.

Zdroj: ParlamentníListy.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *