EUR 25.215

USD 24.487

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 3.0 %

EUR 25.215

USD 24.487

Text: Veronika Hejná

06. 04. 2023

0 komentářů

Nepříznivé únorové počasí táhlo stavebnictví dolů, vázly inženýrské stavby i bytová výstavba

 

České stavebnictví v únoru doplatilo na nepříznivé počasí a vysokou srovnávací základnu z letošního ledna i loňského února. Stavební produkce ve druhém měsíci letošního roku podle aktuálních dat České statistického úřadu (ČSÚ) meziročně klesla o 4,3 procenta. Sektor táhly dolů hlavně inženýrské stavby, které se propadly meziročně o 14,4 procenta. Méně se v únoru začaly stavět i nové byty.

Loading



 

Negativní vliv na statistiku bytové výstavby mají hlavně rodinné domy, jejichž počty se snižují už od poloviny loňského roku. V celém Česku eviduje ČSÚ celkem 3511 zahájených bytů, což je o 4,9 procenta méně než loni. Bytovou výstavbu zachraňuje stavba bytových domů a trochu překvapivě hlavně Praha, kde se podle ČSÚ během prvních dvou měsíců letošního roku začalo v rámci nové výstavby stavět 1586 bytů. Hlavní město tak po dlouhé době překonalo Středočeský kraj a dostalo se do čela bytové výstavby.

Moc důvodů k optimismu to ale nepředstavuje. Otázkou totiž zůstává, zda se vykázané byty opravdu začaly stavět nebo pouze v daném měsíci získaly stavební povolení. Od zisku finálního povolení k zahájení stavebních prací totiž může uplynout nějaký ten čas, což statistika nezohledňuje. Realita tak bude poněkud chmurnější. Ostatně i někteří velcí developeři anoncovali, že odkládají výstavbu už povolených bytů.

Nepříznivou situaci bytové výstavby potvrzuje i pokračující propad zahájených rodinných domů. Ty jsou z velké části doménou jednotlivců a domácností, které pořízení vlastního vysněného bydlení často financují prostřednictvím hypotéky. Ty jsou nyní ale rekordně drahé a pro většinu potenciálních zájemců prakticky nedostupné. To se projevuje nejen na skladbě kupců nových bytů, jejichž podíl klesá ve prospěch investorů, ale právě také na počtu stavěných rodinných domů.

Pokračující vysoká inflace povede k tomu, že bude klesat také počet povolených staveb financovaných veřejnými investory. Stát i místní samosprávy budou stále intenzivněji hledat rezervy v rozpočtech a první na ráně budou nejvyšší položky – tedy velké stavby. Dá se očekávat, že kvůli rostoucím výdajům a dražším stavebním pracím i materiálu budou mnohé plánované stavební investice odloženy na později. To však problémy celého sektoru jen prohloubí.

REKLAMA

RNDr. Evžen Korec, CSc.

Generální ředitel a předseda představenstva

EKOSPOL a. s.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.13 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%
Historie vývoje

 

 


Související články

Stále se nedaří rozhýbat výstavbu rodinných domů

Soukromá výstavba rodinných domů je i nadále zhruba o 40 % nižší než před covidovou pandémií. I pro rok 2025 budou hlavní výzvou úrokové sazby u hypoték. Pokud banky během následujícího období nesníží sazby, budou tím nadále brzdit poptávku po hypotékách na výstavbu rodinných domů a rok 2025 bude dalším rokem stagnace.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

10. 01. 2025

České rodinné domy chátrají, hrozí „bungalizace“ venkova

České vesnice čelí zhoršující se hrozbě „bytové a energetické chudoby“. Pouze 27 % starších rodinných domů prošlo kompletním zateplením a s tím související rekonstrukcí, zatímco u panelových domů toto číslo dosahuje až 76 %. Ve více než polovině krajů nebyla zateplena ani renovována ani čtvrtina rodinných domů. Bez renovací hrozí masová výstavba uniformních katalogových domů – […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 01. 2025


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *