EUR 25.335

USD 23.337

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.335

USD 23.337

Otevřený dopis premiérovi – kauza H-Systém/kauza Century 21

 

Vážený pane premiére,

s velkým zájmem sledujeme intervenci Vaší vlády do kauzy H-Systém ve prospěch skupiny poškozených sdružených v družstvu Svatopluk. Jejich situace se natolik podobá té, kterou jsme si sami prošli, že v nás celé dění kolem závěrečného verdiktu Nejvyššího soudu nemůže nevzbuzovat pocit, že by mělo být při hledání řešení nastalé situace přihlíženo také k dalším, více či méně známým, případům trestné činnosti a k jejím obětem v oblasti realit.

Loading 

Naše osudy již znáte, v roce 2014 jste nám jako ministr financí odmítl prominout daň z převodu nemovitostí, které nám byly při jejich prodeji zcizeny. Odmítl jste nám dokonce prominout pokutu z pozdního zaplacení této daně, a to navzdory nejen nepřehledné právní situaci, do které jsme se nezaslouženě dostali, ale také bez ohledu na životní situaci těch, kteří se doslova ze dne na den ocitli na ulici. I ti byli nuceni zaplatit daň z krádeže, kterou stát nedokázal od řádného prodeje odlišit. Do insolvenčního řízení, ve kterém jsme byli velkými spekulanty biti s takovou převahou, že na nás nezbylo takřka nic, dosud nikdo z politických představitelů státu nenašel motivaci zasáhnout.

Naše osudy již znáte, přesto si Vám naši kauzu dovolujeme v několika větách připomenout. Jsme lidé různého věku, různých profesí i různých životních názorů a postojů, které spojuje jedna událost – byli jsme v nesprávný čas na nesprávném místě. Tím byla realitní kancelář Century 21, které jsme svěřili prodej našich bytů či domů. Advokát (samozřejmě vybavený razítkem České advokátní komory), který s touto realitní kanceláří spolupracoval, zpronevěřil bezmála 60 miliónů Kč, které kupující uložili do jeho úschovy za účelem úhrady převáděných nemovitostí. A protože katastr nemovitostí i stát považují krádež za ekvivalent prodeje, z realitní kanceláře jsme odešli bez nemovitostí i bez peněz. Ukradené prostředky policie, která se viditelně domnívala, že měla „splněno“ ve chvíli, kdy identifikovala viníka, nikdy nedohledala. Alespoň duševně nás obohatil až nespočet soudních pří, které tyto události rozdmýchaly.

Vážený pane premiére, chceme věřit v opravdovost Vašeho nynějšího pohoršení a v upřímnost kroků, které ve prospěch poškozených klientů H-Systému v těchto dnech podnikáte. Jakkoli jsme přesvědčeni o tom, že politikům nepřísluší zasahovat do verdiktů soudů, věříme také, že patří k jejich povinnostem reprezentovat stát, který nemá nechat své občany padnout až na samé dno. My jsme se této nejzazší ochrany státu nedočkali, ba naopak, stát se na našem okradení neváhal přiživit. Protože se ale podle všeho časy i lidé mění, dovolujeme si Vám připomenout, že spravedlnost má vždy více stran. Doufáme přitom více než v to, že se neocitneme na její straně odvrácené; doufáme v prozíravost a uvědomění, se kterými Vaše vláda své kroky v kauze H-Systému nyní podniká. Apelujeme na Vás, abyste ani s těmi nejlepšími úmysly nedopustil rozmnožení odvrácených stran spravedlnosti.

Naše zkušenosti, naše smutné zkušenosti, nás staví po bok obětí H-Systému, a to nejen těch, které zastupuje družstvo Svatopluk. Stát by neměl svým občanům dlužit soucit opakovaně. A pokud takové opakování dopustí, pak by je neměl skrývat náhodným výběrem mezi těmi, kterým soucit opravdu projeví. Jsme dokladem toho, že dnes není realitní trh o nic méně nebezpečný než v 90. letech. Pohoršování se nad jejich krutostí musí jít ruku v ruce s pohoršováním se, a systémovou nápravou, kruté přítomnosti.

REKLAMA

S úctou

Dana Krudencová a Jan Maršálek

zástupci obětí zpronevěry v Century 21 https://kauza-century21.webnode.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

byty - dům - novostavba

Rok 2019: Krize nájemního bydlení se blíží

Na realitním trhu začíná přituhovat. Ceny bytů začaly v loňském roce narážet na strop. Letos tempo jejich růstu přibrzdí, levnější bydlení ale nečekejte. Kromě menší dostupnosti bydlení vzroste i tlak na ceny nájemného. Co by mohlo přinést změnu?

Text: Jana Zámečníková

07. 01. 2019

Bytová krize v Praze: Jak vyřešit dostupnost bydlení?

Bytová krize v Praze se prohlubuje. Prodává se dvakrát více bytů, než se povoluje. Výsledkem je neúměrný růst cen. Vlastní bydlení se i díky novým pravidlům pro financování hypoték stává nedostupné i pro dobře vydělávající obyvatele Prahy. Kudy vede cesta k dostupnějšímu bydlení? Řešení hledá vláda, nová pražská koalice i developeři.

Text: Jana Zámečníková

18. 12. 2018


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Štěpán

  31 července, 2018

  Dopis je napsán moc hezky, úderně a přitom mile. Jeho autorovi však musí být jasné, že náš neposkvrněný velký slavný premiér pro něj nehne ani brvou. Protože mu to nedoporučí jeho marketingoví specialisté. Podobně jako jiný velký panovník, prezident Putin, si i velký Babiš, resp. jeho specialisté, vybírá zajímavé události, na kterých se může ukázat jako všeřešící spravedlivý vůdce. A mezi takové události nějaká umaštěná 60 milionová kauza nepatří.

  Odpovědět

 • zcizit versus odcizit

  8 srpna, 2018

  Pozor na to, že zcizit znamená legálně převést majetek, kdežto odcizit znamená jej ukrást.
  Podrobněji viz např. Jak chápat rozdíl mezi zcizit a odcizit

  Určitě jste tyto dvě slova již slyšeli a určitě minimálně jedno z nich v běžné mluvě používáte. Mnoho lidí si myslí, že mezi zcizit a odcizit není žádný rozdíl, vždyť jsou si ta slova tak podobná. Chyba lávky – nesprávným použitím těchto slov byste mohli dát větě úplně jiný význam a udělat tak ze slušného člověka prachsprostého zloděje a naopak. V tomto článku se podíváme blíže na to, jestli správně chápeme jejich význam. (Je nutné uvést, že odlišnost není tak rozpoznatelná a opravdu málokdo si je rozdílu vědom, široká veřejnost proto nijak zásadně výrazy nerozlišuje, bohužel.)
  1

  Tak tedy, jaký je rozdíl mezi zcizit a odcizit? Zapamatujte si, že odcizit znamená ukrást, zatímco zcizit znamená převést majetek, či právo na jinou osobu.
  2

  Jako příklad si můžeme uvést zloděje, který právě ukradl auto – Odcizil je. Zloděj auto odcizil je tedy správně. Pokud se však majitel automobilu, které řádně koupil, chystá auto prodat, nebo někomu darovat, chystá se auto Zcizit. V případě, kdy majitel své auto zcizí, nic špatného neudělal, pouze převedl vlastnická práva na někoho jiného. Až budete něco prodávat, nebo někoho obdarujete, můžete si říct, že právě zcizujete váš majetek. (Přesněji, zcizujete vaše vlastnické právo k dané věci.)
  3

  Rozdíl není opravdu moc znám, se záměnou těchto slov se proto můžeme setkat i u televizních moderátorů či na stránkách významných institucí, když si na to budete dávat pozor, určitě se s tím setkáte. Samozřejmě, že v neformálních podmínkách, mezi přáteli bude úplně jedno jaké slovo použijete, ale např. při písemném projevu, kontaktu s úřady atd. si na tyto drobnosti dávejte pro jistotu pozor.

  Doufám, že vám tento text objasnil rozdíl mezi zcizit a odcizit a vy tak již budete vědět, jak daná slova správně používat.

  Odpovědět