Neděle 09. května. Svátek má Ctibor.

Pětina lidí nedosáhne na úvěr na bydlení. Podle ČNB je to přehnané

Od října zavede Česká národní banka (ČNB) přísnější pravidla pro poskytování hypoték. Podle analýzy České bankovní asociace (ČBA) nedosáhne na úvěr na bydlení pětina nových klientů bank a stavebních spořitelen. ČNB považuje takový počet odmítnutých žádostí za přehnaný.

Analýza ČBA uvádí, že pokud by zpřísnění hypoték platilo již v loňském roce, banky by musely zamítnout 22 tisíc žádostí o hypotéku. Dalších pět tisíc žádostí by odmítly stavební spořitelny. „Dopad by pocítily i domácnosti s čistým příjmem 60 tisíc korun měsíčně. Silný negativní dopad by to mělo i na věkovou kategorii do 50 let,“ uvádí analýza ČBA.

Analýza ovšem nezohledňuje to, že až zpřísnění hypoték začne platit, přibyde spolužadatelů, nebo si lidé obstarají více peněz, aby mohli žádat o nižší hypotéku.

„Od října se banky začnou řídit novými doporučeními ČNB. Myslíme si, že je užitečné ukázat, jak silný dopad nová doporučení mohou mít na hypoteční trh. Až nová pravidla vstoupí v platnost, věříme, že banky spolu s klienty, kteří budou se svým příjmem na hranici nově zaváděných kritérií, najdou nějaké společné řešení. Takových případů může být mnoho,“ řekl Vladimír Staňura, hlavní poradce výkonného ředitele České bankovní asociace.

„Banky mají tendenci přehánět. Naznačený počet odmítnutých žadatelů se mi zdá příliš vysoký. Znamenalo by to, že by hodně lidí mělo k hypotéce další půjčky. Přesná data o tom budeme mít ve druhé polovině roku 2018,“ řekl ředitel sekce finanční stability ČNB Jan Frait s tím, že ČNB připravuje pravidelnou roční zprávu, ve které jsou data o vývoji realitního trhu.

Zdroj: iHNed.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *