EUR 24.945

USD 23.341

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.945

USD 23.341

Poptávka po garážích a garážových stání podle dat Sreality.cz roste a s ní mírně i ceny

 

Poptávka měřená počtem vyhledávacích dotazů po pronájmu i prodeji garáží nebo garážových stání na největším českém realitním portále Sreality.cz v posledních několika letech kontinuálně roste. Při porovnání prvního letošního kvartálu a stejně dlouhého předchozího období vzrostl zájem o desetinu. Vzhledem k poptávce však stouply i ceny. V meziročním porovnání prvního čtvrtletí se nabídkové ceny za metr čtvereční zvýšily u pronájmů garáží o 5 % a u prodejů o 1 %.

Loading 

Počet vyhledávacích dotazů k prodeji garáží a garážových stání v prvním letošním čtvrtletí na Sreality.cz stoupl oproti předcházejícímu čtvrtletí o 10 %. Počet vyhledávacích dotazů k pronájmu garáží a stání se ve stejném srovnání navýšil o 9 %.

Zájem o garáže a stání stoupá nejen podle absolutního počtu vyhledávacích dotazů, ale i vzhledem k celkovému objemu dotazů po všech typech nemovitostí.

„Lidé mají na Sreality.cz větší zájem o koupi garáží a garážových stání. Poptávka po pronájmech tvoří přibližně jen čtvrtinu vyhledávacích dotazů na tento typ nemovitostí,” říká Šarlota Smutná, datová analytička Seznam.cz.

Garáže jsou velkým tématem zejména v hlavním městě

Nejvíce garáží a garážových stání se v prvním čtvrtletí nabízelo na Sreality.cz ke koupi v Jihomoravském kraji, v Praze a Ústeckém kraji. K pronájmu byla největší nabídka v Praze, poté v Jihomoravském a Středočeském kraji. U pronájmů je znatelný rozdíl, kdy v Praze bylo k dispozici dvakrát více nabídek než v druhém Jihomoravském kraji.

REKLAMA

  • Nabídková cenovka průměrné pražské garáže či stání činí 816 tisíc Kč.
  • Průměrná nabídková cena za metr čtvereční v Praze přesahuje padesát tisíc korun.
  • Za pronájem pražské garáže zaplatíte v průměru 2600 Kč.

Nejdražší prodeje i pronájmy v cenách za metr čtvereční nalezneme v Praze, naopak nejlevnější garáže a stání ke koupi lze sehnat v Moravskoslezském, Ústeckém a Karlovarském kraji. Pronájmy jsou nejlevnější v Ústeckém a Karlovarském kraji.

„Na portále Sreality.cz je možné při filtrování nemovitostí zadávat i klíčová slova. U garáží uživatelé uvádějí například požadavek na elektřinu nebo vodu. Lidé totiž vyhledávají garáže nejen pro parkování vozidel, ale i pro možnost zřízení dílny a úschovu předmětů. Někteří inzerenti v inzerátech v poslední době více vyzdvihují připojení na elektřinu právě z toho důvodu, že je možné v takových garážích dobíjet i elektrická auta,” komentuje Šarlota Smutná.

Za uplynulý kvartál se v inzerci na Sreality.cz vystřídalo přes čtyři tisíce nabídek garáží a garážových stání, přičemž 40 % tvoří nabídky k pronájmu. „Garážová stání jsou doménou Prahy a Brna a jejich cena je zpravidla o něco nižší než garáží. Záleží však i na lokalitě, ve které se nacházejí,“ doplňuje Smutná.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 


Související články

Dostupnost bytů se opět zhoršila a blíží se novému rekordu

Podle dnes zveřejněného indexu dostupnosti bydlení (CG-Index) se dostupnost bydlení v Praze opět zhoršila. Na průměrný nový byt o výměře 70 m2 je nyní v hlavním městě potřeba 15,4 ročních mezd (maximum bylo v prvním čtvrtletí 2022 – 17,3), což je nejvíce ze všech okolních metropolí. Praha je v regionu nejméně dostupná i co se […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 06. 2024

Česká roubenka láme cenové rekordy, ostatní chalupy většinou zlevňují

Tři roky extrémního zájmu, tři roky vychládání. Tak by se dal ve zkratce nazvat vývoj českého trhu s rekreačními objekty. A jak se zdá, přichází teď období stagnace. Ceny chalup totiž přímo před sezonou klesly a leckde odmazaly celoroční růst. Proti trendu jsou jen prémiové objekty v Jizerských horách nebo Krkonoších a jejich podhůří. Vyplývá to z takzvaného […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 06. 2024

Digitalizace stavebnictví v úzkých. Chybí čas na přípravu, hrozí chaos

Vznik nového stavebního zákona provázely bouřlivé diskuse a při jeho přípravě muselo dojít k řadě kompromisů. Jednoznačným pozitivem ale měla být digitalizace stavebního řízení s účinností od 1. Července 2024. Jenže pár týdnů před spuštěním nemá za sebou Informační systém stavebního řízení ani pořádné testování, navíc si jej úředníci neměli šanci osahat v praxi.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

12. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *