Čtvrtek 19. října. Svátek má Michaela.

Přes tři miliony Čechů si loni vzalo půjčku. Hypotéku už má 530 tisíc lidí

V loňském roce mělo úvěr 3,1 milionu Čechů, z toho na bydlení 1,1 milionu lidí. Půl milionu z nich splácí kromě úvěru ze stavebního spoření či hypotéky zároveň i nějakou z variant krátkodobých půjček. Dva miliony lidí pak mají pouze krátkodobý úvěr. Vyplývá to z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací k vývoji úvěrů v roce 2014.

Hypotéku má už 530 tisíc lidí

Předloni jsme byli svědky strmého nárůstu hypotečních úvěrů. Kdežto loni se jejich růst zpomalil. I tak ale pribylo mnoho klientů i narostl celkový objem hypoték. „Zájem o úvěry na bydlení je stále enormní. Hypotéku splácí o 43 tisíc lidí více než v roce 2013,“ sdělila Zuzana Pečená, výkonná ředitelka Bankovního registru klientských informací. Zároveň ale upozorňuje, že banky nepůjčují každému a pečlivě si zájemce o úvěr prověřují: „Díky důkladnému prověřování schopnosti splácet ještě před udělením půjčky se daří rizikovost klientů držet na úrovni 1,4 %.“

Zájem o spotřebitelské úvěry roste o osobní úvěry a splátkové karty klesá

K významným krátkodobým dluhovým nástrojům z hlediska objemu patří osobní a spotřebitelské úvěry a splátkové karty. Objem osobních, spotřebitlský úvěrů a splátkových karet loni meziročně vzrostl o 9,5 miliardy na výsledných 301,1 mld. Kč. Ačkoli splátkových karet má nejvíce klientů, dluží na nich nižší částky a z hlediska objemu jsou tak na třetím místě.  „Zájem klientů se vloni soustředil na úvěry spotřebitelské, které už splácí 870 tisíc Čechů. Průměrně si každý z nich půjčil 142 tisíc korun,“ uvedl Jiří Rajl.

Zdroj: Tisková zpráva CRIF

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *