Sobota 31. října. Svátek má Štěpánka.

Přísnější pravidla ČNB utlumí i trh stavebního spoření

Trh stavebního spoření zažívá v letošním roce boom. S příchodem přísnějších pravidel České národní banky (ČNB) pro poskytování úvěrů na bydlení, ale přijde na konci roku ochlazení i na trhu stavebního spoření.

Úvěry ze stavebního spoření jsou v současné době levnější než hypotéky. Zatímco průměrná sazby hypoték je kolem 2,5 procenta, u úvěrů ze stavebního spoření se pohybuje kolem 2,2 procenta. Stavební spořitelny proto během prvních sedmi měsíců letošního roku rozpůjčovaly téměř 42 miliard korun, což představuje meziroční nárůst o více než pětinu. Stejnou měrou rostl i zájem o nové smlouvy. Stavební spořitelny uzavřely více než 261 tisíc nových smluv.

Na konci letošního roku by ale podle spořitelen mělo tempo nárůstu objemu úvěrů zpomalit. „V oblasti úvěrů očekáváme spíše ochlazení vlivem změny dalšího zpřísnění doporučení ČNB. I tak ale očekáváme lepší výsledek než v roce předchozím,“ říká Martina Staňková ze Stavební spořitelny České spořitelny.

Přesto stavební spořitelny očekávají, že rozpůjčují více, než původně očekávaly. „Do konce roku bude objem úvěrů atakovat hranici 65 miliard korun,“ uvedl uvádí Tomáš Kořínek, předseda představenstva Českomoravské stavební spořitelny (ČMSS).

Zdroj: E15.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *