EUR 25.375

USD 23.368

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.375

USD 23.368

Růst cen stavebních prací i materiálu pokračuje, nové byty proto jen tak dostupnější nebudou

 

Stovky tisíc korun navíc si letos připlatí kupující nového bytu kvůli pokračujícímu zdražování stavebních prací i materiálu. Stavitelé rodinných domů sáhnou do kapsy ještě hlouběji. Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostly ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví v říjnu meziročně o 17,6 procenta. Ceny stavebních prací se meziročně zvýšily o 12 procent. Dokud se tento trend neotočí, byty levnější nebudou.

Loading



 

Právě neustále se zvyšující ceny ve stavebnictví stojí za zdražováním nových bytů a domů. U nového bytu za šest milionů korun letos investor oproti loňskému roku zaplatí o 720 tisíc korun více. To se samozřejmě promítne do konečné ceny, kterou zaplatí kupující. Ještě více pokračující zdražování ve stavebnictví nabourá rozpočet pro výstavbu rodinného domu. Pokud někomu ještě před rokem stačilo deset milionů korun, letos musí přidat ještě 1,2 milionu. To už je poměrně zásadní zdražení, kvůli kterému mnoho lidí nákup vlastního bytu či zahájení stavby rodinného domu minimálně na delší čas odloží.

Ještě větší problémy zdražování působí u velkých staveb z veřejných prostředků, kde musí investoři počítat s vícenáklady v řádu desítek či dokonce stovek milionů korun. Mnohé obce proto stále častěji větší investice odkládají, protože rozpočet připravovaný v loňském roce s letošními vyššími cenami ve stavebnictví prostě nepočítal. Také velké stavební firmy některé dříve nasmlouvané zakázky ruší, protože dříve schválené ceny nejsou nyní reálné. Raději zaplatí smluvní pokutu, protože je to vyjde lépe, než stavět podle původních plánů s výraznou ztrátou.

Zdražování ve stavebnictví je špatnou zprávou pro všechny. Zvyšuje už tak kriticky špatnou dostupnost bydlení a oddaluje potřebné investice do infrastruktury. Zatímco ještě loni by stát postavil deset kilometrů dálnice nebo chodníku, letos mu stejný objem peněz vystačí jen na 8,8 kilometru. Stejný výpočet by se dal aplikovat na jakoukoliv stavbu, protože všechny jsou letos výrazně dražší. A přestože zůstává situace velice turbulentní a nepřehledná, nelze očekávat, že by se v brzké době cenový vývoj ve stavebnictví nějak zásadně změnil.

Autor: Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Nájmy stále rostou, v Brně i o deset procent

Ceny nájmů byly v letošním druhém kvartálu meziročně vyšší o stovky korun. Například byt o rozloze 1+1 v hlavním městě bylo možné pronajmout o 398 korun (3 %) dráž než loni touto dobou. V případě bytu 1+1 v Brně dle meziročního srovnání byty zdražily o 10 procent. Vyplývá to z dat společnosti UlovDomov.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

26. 07. 2024

drahé bydlení v Praze

Jak moc je drahé bydlení v Praze a jak moc na venkově

Bydlení v hlavním městě je drahé a stále dražší. V různých statistikách vychází Praha jako jedna z nejdražších metropolí v Evropě. Na nákup nového bydlení potřebujete až 25 ročních platů a splátka hypotéky může vylézt až k 50 000 měsíčně, a to při nákupu nového bytu 3+1. U starších bytů je to levnější, ale i […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

24. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *