Úterý 24. října. Svátek má Nina.

Šokující změny v EU potěší žadatele o hypotéku

Direktiva EU revolučním způsobem změní principy poskytování hypotečních úvěrů v ČR. Společným jmenovatelem je vyšší flexibilita produktů. Další změny v oblasti hypoték jsou navíc v přípravě.  Po letošní fiestě čeká bankéře v roce 2013 hypoteční kocovina. (Komentář Golem Finance)

Zítřejším dnem, tzn. k 1. 1. 2013 vstupuje v platnost novela zákona o dluhopisech, která transponuje do českého práva Evropskou směrnici 451/3 o bankovních službách. Kromě běžných účtů a spotřebitelských úvěrů nově upravuje také podmínky poskytování hypoték. Tento předpis vstupuje v platnost 1. 1. 2013 a vztahuje se na všechny bankovní, ale i nebankovní subjekty poskytující své finanční služby na území Evropské unie.

Cílem evropské směrnice je ochrana spotřebitelů, podpora flexibility a transparentnosti sjednávaných produktů a zvýšení stability bankovního systému.  Nová zákonná úprava se vztahuje na všechny produkty sjednané po 1. lednu 2013. V oblasti poskytování hypotečních úvěrů přináší několik zásadních novinek, které byly banky do dnešního dne povinny v rámci své produktové nabídky implementovat, přičemž případné nedodržení je sankcionováno pokutou ve výši 10 000 000 eur. 

5 klíčových změn v oblasti hypotečních úvěrů:
 
• Refinancování hypotečního úvěru i v rámci fixačního období bez sankčních poplatků. Podmínkou je doložení konkurenční nabídky s úrokovou sazbou alespoň o 1 procentní bod nižší, než činí aktuální výše sazby
• Kdykoliv měnit výši splátky hypotečního úvěru
• Odchylka variabilní sazby od sazby uvedené v úvěrové smlouvě může nyní činit maximálně 1,5 procentního bodu a to jak ve směru vzhůru, tak i dolů
• Banky mají nově povinnost uvádět RPSN i u úvěrů s variabilní úrokovou sazbou. RPSN by se počítala na základě nejvyšší sazby za posledních 15 let
• Redistribuce zisku z nadměrného úročení. Platí v případě předčasné splátky úvěru, pokud úrokové sazby jsou aktuálně na nižší úrovni, než byly ve chvíli, kdy si klient úvěr sjednal a banka na tomto pohybu mohla profitovat

První bankou, která na změny změnu legislativy zareagovala, byla G-Bank, která představila tzv. „Překlopnou hypotéku“. Překlopná hypotéka ve zkratce znamená, že v případě ztráty zaměstnání banka splácení hypotéky dočasně pozastaví a klient navíc může čerpat od banky rentu až do výše 50 % původní měsíční splátky úvěru, přičemž zůstatek úvěru je úročen pouze ve výši inflace stanovené ČNB. Například klient splácející 2 milionovou hypotéku s fixací na 5 let a úrokem 3,5 % v třetím roce splácení v případě ztráty zaměstnání získá měsíční rentu ve výši 3 500 Kč.

Kromě výše uvedeného s platností od 1. 1. 2014 začnou platit také jednotné evropské standardy oceňování nemovitostí. Evropská komise v tuto chvíli finalizuje metodiku a ve spolupráci s evropským statistickým úřadem (EUROSTAT) se připravuje spuštění nového online systému oceňování nemovitostí, který by měl fungovat až do úrovně územních celků NUTS 5, tedy obcí.

Zdroj: GOLEM FINANCE, s.r.o.

Poznámka: Ano, je to silvestrovský vtip, ale věřte nebo ne, všech pět uvedených „zlepšovacích“ návrhů Hospodářský a měnový výbor Evropského parlamentu (ECON) skutečně v roce 2011 projednával. 

 

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *