EUR 25.340

USD 23.267

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.340

USD 23.267

Sousedé chtějí často více pečovat o společné prostory, developeři začínají zkoušet tzv. cohousing

 

Princip bydlení postaveného na lepších sousedských vztazích a komunitním využívání společných prostor láká čím dál více lidí. Začínají se proto objevovat i první developerské projekty tzv. cohousingu. V Praze tak vznikají např. nové Viladomy Dunovského, na jejichž financování se lze podílet prostřednictvím crowdfundingové platformy Fingood.

Loading 

Princip cohousingu, tedy bydlení, kde individuální potřeby nahrazuje sdílení a spolupráce, začíná zajímat stále více klientů. Do prvních projektů se tak začínají pouštět i developeři. „Cohousingové bydlení nabízí budování lepších sousedských vztahů, vzájemnou spolupráci a efektivní sdílení společných prostor, jako jsou vnitrobloky nebo zahrádky. Vzniká tak částečně komunitní bydlení, kde mají lidé vlastní moderní bydlení, ale zároveň společně řeší, jak nejlépe využít sdílené prostory a jak se o ně starat. Vede to nejen k lepším sousedským vztahům, ale často má velkou roli i ekologický nebo sociální význam,“ vysvětluje Jan Prokop, generální ředitel společnosti Boutiq Development.

Jeden z prvních cohousingových projektů nyní vzniká na pražském Chodově. Společnost Boutique Development tam staví dva viladomy s celkově 20 bytovými jednotkami se společnými zahradami, zelenými střechami i důrazem na úsporu energií a podporu elektromobility. Na místě dříve stál podobný projekt ze 30. let minulého století.

„Kolektivní bydlení ze 30. let tak nahrazujeme moderní formou s důrazem na ekologii, dostatek zeleně a úsporná energetická řešení. Sdílená zahrada poskytne prostor pro grilování, k dispozici bude přístřešek pro nářadí, sprcha na omytí jízdního kola. Mezi vybavením nebude chybět smartbox pro přebírání zásilek v nepřítomnosti, který uživatelé našich dalších projektů využívají a oceňují. Tento způsob městského bydlení je často využívaný ve vyspělých zemích, protože spojuje malé nároky bytu, zázemí rodinného domu a vytváří prostor pro tvoření dobrých sousedských vztahů,“ dodal Jan Prokop.

Na financování projektu se prostřednictvím crowdfundingu můžou podílet i individuální investoři. Developer na platformě Fingood sbírá 10 milionů korun.

REKLAMA

 „Rádi říkáme, že hledáme investice s příběhem. Firmy a projekty, které mají výraznou českou stopu, pomáhají v daném regionu a nabízejí ‚něco navíc‘. A myslíme si, že podpora cohousingového bydlení může přesně tímto příběhem být,“ dodává k tomu generální ředitel Fingoodu Vít Endler.

Investice je určena na tři roky s fixním ročním výnosem ve výši 11 %. „To je mimochodem téměř dvojnásobek aktuálního výnosu spořicích účtů či termínovaných vkladů. Hlavní výhodou ale je, že klient má sazbu fixovanou na tři roky dopředu. To v období klesajících úrokových sazeb představuje obrovský benefit – za rok či dva bude 11procentní zhodnocení absolutně mimo jakékoli srovnatelné výnosy,“ dodal Vít Endler.

Celkově od počátku činnosti přes Fingood do českých firem zamířilo 2,2 miliardy korun. Fingood nabízí investice především do středně velkých českých firem, podporuje tradiční české značky či projekty podporující rozvoj ekonomiky i zaměstnanosti v konkrétním regionu, to vše při zachování striktní úvěrové obezřetnosti.

Fingood je jednou ze čtyř českých platforem, které od České národní banky získaly evropskou crowdfundingovou licenci. Ta mj. umožní expanzi do zahraničí, Fingood už zahájil kroky k rozšíření své působnosti,  začít chce na Slovensku. S Fingoodem nyní pravidelně investuje zhruba 10 tisíc investorů, průměrně investovaná částka na jednu investici činí 16 tisíc korun. Investorům už Fingood vyplatit na jistinách zpět více než 800 milionů korun, spolu s úroky již vyplacená částka přesáhla miliardu korun.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Swiss Life Hypoindex červenec 2024: Banky hypotéky opět nezlevnily

Česká národní banka na konci června počtvrté v řadě snížila základní sazbu o 50 bazických bodů na 4,75 % p. a. A jak na to zareagovaly banky s úrokovými sazbami u svých hypoték? Jedno velké nic. Dokládá to aktuální hodnota červencové průměrné nabídkové sazby podle Swiss Life Hypoindexu, která se v porovnání s červnem prakticky nezměnila. Stagnace úrkokových […]

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

10. 07. 2024

Přetrvávají nejasnosti ohledně projektové dokumentace po prvním červenci 2024

Tisíce záměrů k povolení stavby zřejmě dorazilo do posledního června na stavební úřady po celé České republice. Stavebníci a projektanti tímto krokem budou chtít zvýšit pravděpodobnost, že povolovací řízení nebude vedeno v rámci přechodných ustanovení nového stavebního zákona (NSZ), ale poběží ještě podle dosavadního správního postupu a vyhlášek tzv. starého stavebního zákona.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

08. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *