EUR 24.495

USD 23.384

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.495

USD 23.384

Starší rodinné domy lze koupit až o 11 procent levněji než loni

 

Ceny rodinných domů po rekonstrukci poklesly meziročně o 2 až 11 procent. Úspora na metru čtverečním tak činí od 600 korun v Ústí nad Labem do 7200 korun v Olomouci. Výjimkou je jenom Ostrava, kde ceny meziročně vzrostly o 4 procenta. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz, která spolupracuje s více než 100 realitními makléři z velkých i malých realitních kanceláří napříč celou Českou republikou.

Loading



 

Analýza cen starších domů po rekonstrukci ukazuje cenový pokles jak v meziročním, tak v kvartálním srovnání. V Praze se loni začátkem léta domy prodávaly za 102 500 Kč/m2, tou stejnou dobou letos se ceny pohybovaly kolem 97 400 Kč/m2. Dům o rozloze 150 m2 lze tedy koupit o zhruba 760 tisíc korun levněji. V Brně ukazují data pokles 6 procent, což znamená úsporu kolem 626 tisíc korun na domku stejné rozlohy. Největší pokles zaznamenaly starší domy v Olomouci a to 11 procent. Naopak v Ostravě domky meziročně zdražily, což činí v rámci sledovaných měst jediné navýšení cen.

Ceny klesaly i kvartálně. Oproti začátku tohoto roku pak touto optikou ukázalo stagnaci cen Ústí nad Labem a Plzeň – starší dům tam šlo začátkem léta koupit za podobné ceny jako na přelomu letošní zimy a jara. Růst cen v kvartálním srovnání vykázala opět Ostrava a vedle ní i České Budějovice. V ostatních sledovaných městech ceny klesaly

Co se týká preferencí kupujících, lidé nejvíce vyhledávali domy na periferiích velkých měst. Především Prahy a Brna. Hlavním kritériem byla dojezdová vzdálenost. Ta by neměla překročit 35-40 minut do centra/práce. Pokud je dojezdová vzdálenost větší, dle makléřů rapidně klesá i cena domů. U domů kupci preferovali alespoň menší zahrádku a zároveň se pozorně dívali na energetickou náročnost domu. „Za posledního půl roku byla dle našich dat průměrná cena prodaného domu 4,8 milionu Kč. Pokud se ale podíváme na ceny domů ve městech, například v Brně vychází dům s rozlohou 150m2 přes 10 milionů korun, v Praze necelých 15 milionů korun,“ uvedl Lumír Kunz, jednatel společnosti FérMakléři.cz. „Cena za metr čtvereční se přitom v Praze i Brně oproti začátku roku snížila v řádu tisíců korun,“ dodal Lumír Kunz.

Z pohledu počtu pokojů byla poptávka nejvíce po domech s 4 až 5 místnostmi. „Do domu se většinou stěhují rodiny, takže chtějí minimální dispozice 3+kk, optimálně pak 4+kk nebo 5+kk. Velikost domu je poptávaná minimálně okolo 150 m2 plus k tomu garáž,“ uvedl Lumír Kunz.  „Pozemek lidí chtějí nejčastěji okolo 500 m2 a zároveň nejvíce pak někde okolo 1000 m2. Lidé vyhledávají více bungalovy, ale rozdíl poptávky mezi patrovým domem a bungalovem není zase tak velký,“ dodal Lumír Kunz.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.1 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%
Historie vývoje


Související články

Pokles cen nemovitostí podpojištění majetku v Česku nevyřešil

Podpojištění je vlastnost pojištění, která může lidi snadno připravit o peníze z plnění. V případě pojistné události může totiž pojišťovna, je-li majetek podpojištěn, krátit vyplacené pojistné plnění ve stejném poměru, o kolik je hodnota pojištěné věci vyšší než pojistná částka. Jak podpojištění vzniká, jak mu předcházet?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 10. 2023

Česko v roce 2033 – v důsledku dominantní věkové skupiny 50 až 59 let bude zájem o menší byty

Není žádnou novinkou, že mnohé evropské země patří k nejrychleji stárnoucím zemím na světě. Za 10 let bude v Česku nejvíce obyvatel ve věku 50 až 59 let. Podobně jsou na tom další státy ve střední a východní Evropě. V Německu, Rakousku, Itálii nebo Francii bude dominantní věková skupina 60 až 69 let. Na druhém konci žebříčku je […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 10. 2023

O nemovitost může na konci roku přijít až 120 tisíc Čechů

Chybějící datum narození nebo nevyplněná adresa. I taková zdánlivá maličkost může způsobit to, že přijdete o svůj dům či pozemek. Na konci letošního roku totiž vyprší lhůta daná novým občanským zákoníkem k nápravě nesrovnalostí v katastru nemovitostí. Nemovitosti s nedostatečně identifikovatelným vlastníkem automaticky přejdou na stát. Je proto nejvyšší čas prověřit, zda jsou všechny údaje správné a aktuální […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *