Středa 27. ledna. Svátek má Ingrid.

Stavební spořitelny hlásí propad. V lednu klesl zájem o úvěry zhruba o třetinu

Minulý rok si vedly stavební spořitelny velice dobře. Leden letošního roku už tak příznivě nevypadá. V lednu poskytly stavební spořitelny úvěry za 3,5 miliardy korun, což je meziroční pokles o přibližně třetinu. Údaje vyplývají z dat všech pěti stavební spořitelen.

V lednu počet nově uzavřených smluv spíš stagnoval. Spořitelny uzavřely 42 200 smluv, což je skoro stejně jako během prvního měsíce letošního roku.

Loni se stavebním spořitelnám dařilo. Z celý rok 2018 poskytly úvěry za 72,7 miliardy korun, což je meziroční nárůst o 22 procent. Lidé uzavírali i nové smlouvy o stavebním spoření. Jejich počet vzrostl o 14 procent na zhruba 486 tisíc.

Lednový výkyv úvěrových výsledků přisuzujeme jednoznačně nastartování nových regulatorních pravidel na podzim loňského roku. Klienti, kteří chtěli úvěr ještě za dostupnějších podmínek, uspíšili svá rozhodnutí a úvěry se předzásobili. I proto byl loňský rok z hlediska úvěrů tak mimořádný a snad jen drobná korekce se projeví především začátkem roku,“ řekl ČTK tajemník asociace Jiří Šedivý.

Zdroj: ČTK, E15.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *