EUR 24.700

USD 22.902

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.700

USD 22.902

Jak vidí stavební spořitelny rok 2019? Vypadá to na další žně

 

Loňský rok byl pro stavební spořitelny velmi úspěšný. Stavebnímu spoření hraje do karet regulace poskytování hypotečních úvěrů od České národní banky i růst úrokových sazeb u hypoték.

Loading 


Například podle předsedy představenstva Českomoravské stavební spořitelny (ČMSS) Tomáše Kořínka by během roku 2019 měly vzrůst prodeje zhruba o 10 procent a mělo by tak být uzavřeno více než 500 tisíc nových spořicích smluv.
Stále více lidí bude vnímat nutnost mít při pořizování nemovitosti vlastní naspořené peníze a k tomu využijí stavební spoření, což je přímo principem tohoto produktu – „nejdříve spořit a potom čerpat úvěr“. A vzhledem ke ztíženějším podmínkám pro pořízení nemovitost budou lidé s největší pravděpodobností více modernizovat a renovovat stávající nemovitosti a k tomu využívat úvěry od stavebních spořitelen nezajištěné nemovitostí,“ uvedla Hana Vaněčková, tisková mluvčí Modré pyramidy.
V loňském roce tuzemské stavební spořitelny poskytly úvěry za 72,7 miliardy korun, což je meziroční nárůst o 22 procent. Lidé uzavírali i nové smlouvy o stavebním spoření. Jejich počet vzrostl o 14 procent na zhruba 486 tisíc.
Rok 2019 bude silný i co do počtu úvěrů. „Na trh bude působit řada externích vlivů, jako jsou nové regulace či mírný růst úrokových sazeb. Právě vliv regulací zřejmě způsobí, že rok 2019 bude o něco nižší než rok 2018. Zatímco loni atakovaly stavební spořitelny hranici 70 miliard úvěrů, letos to bude kolem 65 miliard Kč. To bude pořád velmi nadprůměrný a silný výsledek, letošek by měl být druhým nejlepším rokem za posledních 10 let, stavební spořitelny tak budou pokračovat v návratu na výsluní,“ uvedl Tomáš Kořínek.
Důvodem rostoucího zájmu o stavební spoření je dobrá ekonomická situace domácností. Když se lidem daří a věří ve světlé zítřky, nebojí se investovat vyšší částky nejen do bydlení. Stavebním spořitelnám prospívají vyšší úrokové sazby.  „V období nízkých úrokových sazeb atraktivita spoření spíš klesá, čímž se snižuje naspořená částka. Zároveň ale stavební spořitelny poskytují více úvěrů, takže roste efektivita systému z hlediska schopnosti půjčovat,“ vysvětlil před nedávnem tajemník AČSS Jiří Šedivý.
Regulace hypoték nejen z loňského roku, ale i z let předešlých, hrály do karet stavebnímu spoření. Mladí, kteří se chystají v budoucnu koupit nemovitost, využívají stavební spoření na dospořování k vlastním zdrojům, které jsou potřeba pro poskytnutí hypotéky. Lidé potřebují financovat z vlastních zdrojů 10- 20 procent z hodnoty zástavy nemovitosti, leckdy i víc.

Čtěte také: Stavební spoření: Úroky hluboko pod inflací

Stavební spoření bude levnější než hypotéky

Vývoj úrokových sazeb by měl být stabilnější než loni, nemělo by docházet k tak rychlému růstu sazeb jako loni. To bude znamenat, že stavební spořitelny budou i letos levnější než hypotéky, rozdíl by se dokonce měl ještě zvyšovat v jejich prospěch. Počítáme s tím, že průměrná sazba nového úvěru by letos ve stavebních spořitelnách mohla být až o půl procentního bodu nižší než u hypoték,“ doplnil Tomáš Kořínek z ČMSS.
Úrokové sazby u hypotečních úvěrů minulý rok soustavně rostly. V prosinci průměrná úroková sazba podle Fincentrum Hypoindex dosáhla na 2,91 procenta.

Trendem je digitalizace

Trendem několika posledních let, a týká se to i roku 2019, je digitalizace a zrychlování procesů, a to jak u smluv o stavebním spoření, tak u smluv úvěrových. Například u úvěrových smluv se nám nyní daří schvalovat až dvě třetiny úvěrů do 24 hodin,“ uvedla Lenka Molnárová z Raiffeisen stavební spořitelny.
Dalšími trendy budou rekonstrukce a benefity. Jaro přeje rekonstrukcím, a ne jinak tomu bude i v letošním roce. Navíc stavební spořitelny chystají různé bonusy a slevy pro nové i stávající klienty.
Stavební spořitelny se zaměřují na nabídku benefitů pro spoření mladých. V tomto smyslu očekáváme širokou nabídku benefitů pro tento segment od dárků, přes slevy na poplatcích, až ojediněle po zvýhodněnou úrokovou sazbu. K vyššímu zájmu o spoření dětí přispívá i v předchozích letech zmírněná legislativa při ukončování smluv dětí,“ uvedl Libor Vošický, předseda představenstva SSČS.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 


Související články

Digitalizace stavebnictví v úzkých. Chybí čas na přípravu, hrozí chaos

Vznik nového stavebního zákona provázely bouřlivé diskuse a při jeho přípravě muselo dojít k řadě kompromisů. Jednoznačným pozitivem ale měla být digitalizace stavebního řízení s účinností od 1. Července 2024. Jenže pár týdnů před spuštěním nemá za sebou Informační systém stavebního řízení ani pořádné testování, navíc si jej úředníci neměli šanci osahat v praxi.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

12. 06. 2024

Swiss Life Hypoindex červen 2024: Úrokové sazby hypoték hlásí bezvětří

Již pátý měsíc se měřeno Swiss Life Hypoindexem úrokové sazby hypotečních úvěrů prakticky nehýbou. Průměrný úrok se pohybuje mírně nad 5,5 % p. a. Optimistické představy, že sazby hypoték budou více kopírovat poměrně svižné tempo České národní banky a v polovině roku se běžně budou pohybovat pod pětiprocentní hranicí, se nenaplnily, a hned tak nenaplní. […]

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

07. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *