EUR 25.330

USD 23.428

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.330

USD 23.428

Stavební spořitelny usnadní financování energetických úspor

 

Stavební spořitelny spustí ostrou fázi podpory energetické transformace českých domácností. Systémové řešení zahrnuje lepší přístup obyvatel ČR k dostupným a efektivním zdrojům financování investic do energetických úspor. Již dnes stavební spořitelny nabízí výhodné úvěry na bydlení a od ledna 2024 rozšíří své služby i o profesionální dotační poradenství přímo na pobočkách stavebních spořitelen, případně jejich mateřských bank po celé republice.

Loading 

Pro více než polovinu nedostatečně energeticky zabezpečených bytů a domů v Česku jde o obrovskou příležitost na snížení nákladů. Příslušnou novelu zákona už podepsal prezident Petr Pavel.

Rychlý a jednoduchý přístup k úvěrům

Stavební spořitelny nabídnou na jednom místě výhodné financování, poradenství i asistenci s vyřízením dotace.  Finanční poradci na více než 1 300 pobočkách stavebních spořitelen a jejich mateřských bank po celé ČR zájemce seznámí s dostupnými dotačními programy a zároveň pomohou s vyřízením vhodného úvěru. Spořitelny také nově budou moci financovat širší spektrum opatření na podporu udržitelného bydlení než dříve.

 „Stavební spořitelny se dlouhodobě hlásí k odpovědnosti za zelenou transformaci Česka a teď se jim navíc otevírá zcela nová dimenze v podobě financování energetických úspor většímu okruhu obyvatel,“ říká Libor Vošický, předseda Prezidia Asociace českých stavebních spořitelen.

 „Dlouhodobě jsme pomáhali s rekonstrukcemi domů a bytů a byli jsme v tom úspěšní. Nyní nám přibývá nová mise, která českým domácnostem zajistí společně s vyšším komfortem bydlení i jeho úsporný provoz a snížení pravidelných nákladů na energie“ doplňuje Michael Pupala, 1. místopředseda Prezidia AČSS.

Co se mění od ledna 2024

V první fázi bude mít klient možnost na pobočce získat informace o dostupných dotačních programech a jejich čerpání. Zároveň se dozví o možnostech financování a maximálního úvěrového rámce. Poradce pak klientovi předá informace o požadovaných dokumentech potřebných pro žádost o dotaci a poskytne kontakty na certifikované odborníky (energetičtí specialisté, projektanti).

REKLAMA

Co se mění v průběhu roku 2024

Ve druhé fázi budou stavební spořitelny přímo napojeny na systémy SFŽP. Vyplněné žádosti i nutné dokumenty nahrají za klienta do systému SFŽP. Součástí služby bude i asistence a poradenství v rámci následného řízení o dotaci, a to až do okamžiku doložení realizace projektu.

Úvěry s výhodnou úrokovou sazbou

Stavební spořitelny již dnes nabízí výhodné půjčky na bydlení. Klient tak může získat výhodnější podmínky než u spotřebitelského úvěru. Úvěr ve výši 550 tisíc korun s dvacetiletou splatností od stavební spořitelny bude stát na splátkách přibližně 4 000 korun měsíčně, a to je výrazně méně než například u spotřebitelského úvěru.

Cílem spolupráce se státem je větší efektivita

Spolupráce mezi Asociací stavebních spořitelen a státem zvýší dostupnost financování energeticky úsporných opatření pro občany ČR a zjednoduší přístup k prostředkům z podpůrných dotačních programů. Zároveň se usnadní přístup k poradenství ohledně energetických úspor a souvisejících dotačních a podpůrných programů.

Zájem o stavební spoření

Stavební spořitelny za prvních deset měsíců letošního roku uzavřely téměř 367 tisíc nových smluv o stavebním spoření. Meziročně je to sice o 16 % méně, zvýšila se ale cílová částka, kterou klienti plánují naspořit, a to o necelých 7 procent na 252 miliard korun. Klienti začali do stavebních spořitelen přicházet zejména po červnovém uzavření dohody o spolupráci se státem a rozdíl v porovnání s loňským rokem se postupně zmenšuje. Objem nezajištěných úvěrů pak vzrostl o 2 procenta na 17,2 miliardy korun.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Letošní rok bude pro hypotéky přelomový

V oblasti hypotečních úvěr můžeme letošní rok bez nadsázky označit za přelomový. A to hned z několika důvodů. Jedním z nich je pokračující snižování úrokových sazeb hypoték, které jde ruku v ruce se snižováním základní sazby ze strany České národní banky. Druhým důvodem je platnost novely zákona o spotřebitelském úvěru. Ta jasně definuje účelně vynaložené […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 03. 2024

Nastala optimální doba pro nákup nemovitosti, ceny zase půjdou nahoru

Pokud někdo vyčkával s pořízením vlastního bydlení na lepší časy, tak ty právě nastávají. Shodují se na tom odborníci z realitní i hypoteční branže. A doporučují nákup nemovitosti, byť za cenu dražší hypotéky, neodkládat. Kdo naopak uvažuje o prodeji, vyplatí se mu ještě vyčkat.

Text: redakce hypoindex.cz

01. 03. 2024

Komentář:  Proč si myslíme, že část nového stavebního zákona bude účinná až později

Co znamená nový stavební zákon pro developery menších až středně velkých projektů? Podívejte se, co vše nová právní úprava od 1. července letošního roku změní, co bude ku prospěchu, a co naopak zatím pokulhává nebo nebylo vyřešeno vůbec. Řada brzd a omezení pro rozvoj stavebnictví v Česku bohužel nadále zůstává. A některé oblasti jsou dokonce […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *