EUR 23.725

USD 21.694

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 15.8 %

EUR 23.725

USD 21.694

Text: Veronika Hejná

07. 12. 2022

0 komentářů

Stavebnictví na houpačce

 

Výroba ve stavebnictví sice v říjnu mírně vzrostla, avšak poslední měsíce jsou tak rozkolísané, že o nějakém pozitivním trendu nemůže být snad ani řeč. V říjnu se produkce tohoto odvětví zvýšila meziměsíčně o 1,8 %, meziročně o rovné 1 %. 

Prozatím výsledky vyznívají ve prospěch stabilizace, avšak problémy na poptávkové straně budou spíše toto odvětví tlačit do defenzívy.

Šanci má stavebnictví zejména ve veřejném sektoru, který by mohl konečně začít více využívat evropské zdroje z fondů obnovy. V privátní sféře se pozornost bude zaměřovat na rekonstrukce orientované na snižování energetické náročnosti budov. Úlevu by stavebnictví mohlo přinést i zlevnění některých stavebních materiálů v důsledku slabé poptávky i cenově výhodnějších surovin.

Zcela jasná je naproti tomu situace v bytové výstavbě, která prochází rychlým útlumem. Počty nově stavěných bytů každým měsícem rychle klesají s tím, jak investoři přehodnocují své záměry s ohledem na všeobecnou ekonomickou situaci.

V říjnu se tak začalo stavět o téměř 28 % bytů méně než loni, a to především v důsledku výrazného omezování výstavby v Praze.. Vysoká inflace podkopávající kupní sílu obyvatel spolu s drahými a méně dostupnými hypotékami směřují realitní trh do útlumu a developeři proto už na konci jara začali své projekty omezovat.

Z pohledu nových bytů se tak bude dál krátit nabídky, zatímco secondhandových bytů bude na trhu přibývat. Realitní trh se tak ještě více fragmentuje.

REKLAMA

Petr Dufek, hlavní ekonom CREDITAS

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.34 Aktuální výše Hypoindexu

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%
Historie vývoje


Související články

Boom fotovoltaiky přináší i některé záludnosti v pojištění nemovitostí

V České republice probíhá od října 2021 doslova boom montáží fotovoltaických panelů na střechy rodinných a bytových domů. Napomohl tomu zejména nový program státních dotací vypsaný Ministerstvem pro životní prostředí s názvem Nová zelená úsporám a současně i rostoucí obavy z nastupující energetické krize. Doslova tisíce českých domácností si tak v posledním roce pořídily solární […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 01. 2023

U tepelných čerpadel dojde v příštím roce k vystřízlivění

V segmentu vytápění domácností v letošním roce nejvíce vzrostla poptávka po tepelných čerpadlech, oproti jiným letům až čtyřnásobně. Zprvu to bylo na úkor plynových kotlů, k těm se však tuzemští spotřebitelé v posledních měsících opět vracejí, zejména s ohledem na nižší pořizovací a provozní náklady. Zájem naopak klesá o elektrokotle, které často nevychází z pohledu energetických štítků. Vlivem nové legislativy […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 12. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *