Neděle 16. května. Svátek má Přemysl.

Ústavní soud odmítl stížnost družstva Svatopluk. Bývalí klienti H-Systemu se musí vystěhovat

Ústavní soud potvrdil rozhodnutí Nejvyššího soudu, které ukládá bývalým klientům H-Systemu vyklidit domky v Horoměřicích. Ty si členové Svatopluku po krachu společnosti H-System dostavěli na vlastní náklady, avšak bez souhlasu konkurzního soudu. 

Rozhodnutí Nejvyššího soudu potvrzuje právo konkurzního správce Josefa Monsporta zpeněžit nemovitosti spadající do konkurzní podstaty a ukládá obyvatelům domky vyklidit, jelikož k nim nemají žádná práva. „Nechci přistoupit k radikálním krokům, které by znamenaly vyhození lidí na ulici. To ať už si uváží věřitelský výbor, až se sejdeme,“ uvedl Monsport. Nejvhodnější variantou by však podle něj bylo prodat domy jednomu majiteli, který by je obyvatelům zpětně pronajal.

Ústavní soud uvádí, že nejpozději v roce 2008 muselo být členům družstva Svatopluk zřejmé, že jejich domy patří do konkurzní podstaty H-Systemu. V té době došlo totiž k zamítnutí vylučovací žaloby. Správce konkurzní podstaty musí chránit zájmy všech věřitelů. „ÚS neshledal pochybení v postupu a rozhodnutí Nejvyššího soudu, který upřednostnil zájem řádově mnohem početnější skupiny účastníků projektu H-System, kteří se – na rozdíl od stěžovatelů – rozhodli uplatňovat svá práva zákonnou cestou jako věřitelé v konkurzním řízení,“ stojí v tiskové zprávě Ústavního soudu.

Podle Ústavního soudu by ani zrušení loňského rozhodnutí Nejvyššího soudu nepřineslo právní jistotu obyvatelům domků. „Předmětné bytové domy jsou totiž stále součástí konkurzní podstaty a vyhovění ústavní stížnosti by je neochránilo před jejich případným zpeněžením a následným uplatňováním vlastnického práva nového nabyvatele,“ uvádí ústavní soud v usnesení.

Zdroj: Česká-justice.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *