Pátek 14. května. Svátek má Bonifác.

V Brně klesá zájem o větší byty. Rodiny se stěhují za město

Od začátku letošního roku má Brno v nabídce o 25 procent nových bytů víc než loni. Kvůli růstu cen přibrzdila poptávka a došlo tak k nižším prodejům. Prodeje meziročně klesly o třetinu a ceny nájemného vzrostly v průměru o 10 procent. Údaje vyplývají z analýzy společnosti Trikaya.

Větší byty se prodávají méně. Více než třetinu volných bytů v Brně tvoří aktuálně třípokojové byty. „Dostupné rodinné domy za Brnem konkurují větším bytům ve městě. To je důvod, proč se větší byty neprodávají tolik jako dříve a zůstávají v nabídce. Uvnitř samotného Brna se staví jen velmi málo, byty tak zdražují a lidé se stěhují za město. Proces suburbanizace jede na plné obrátky. Lidé raději obětují svůj čas dojížděním z rodinného domku za Brnem, než aby kupovali velký a drahý byt ve městě, na který často po zpřísnění podmínek hypotečního financování dosahují těžce,řekl výkonný ředitel společnosti Trikaya Alexej Veselý.

Česká republika v evropském srovnání nezaostává pouze co do počtu bytů, ale i co do velikosti, která je základním ukazatelem životního standardu. Zatímco průměrná velikost bytu je v EU 95,9 m2, v České republice je to jen 78 m2. Tedy 81 % průměru EU. Pokud by se měla Česká republika dostat na evropský průměr velikosti bytů, musely by se ty existující (dle výsledků sčítání lidu, domů a bytů v roce 2011 to bylo 4 756 572 bytů) zvětšit o 150 milionů m2,“ doplnil Marek Vinter, předseda správní rady ABRAST.

Zdroj: Tisková zpráva Trikaya, komentář společnosti ABRAST

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *