Středa 22. května. Svátek má Emil.

V únoru rostl počet zahájených i dokončených bytů

Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejnil statistiky bytové výstavby a stavebnictví za únor 2018. Výsledky ukazují růst počtu zahájených i dokončených bytů.

„Rostl počet dokončených i zahájených bytů. Vysoký příspěvek k růstu zahájených bytů měly byty v nebytových prostorech, zejména ve Středočeském a Ústeckém kraji,“ uvedla Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví ČSÚ.

Celkový počet zahájených bytů v únoru dosáhl na 2 591 bytů, což představuje meziročně 29,6% nárůst. Obdobným tempem vzrostl též počet dokončených bytů – o 28,4 % na 2 372 bytů.

Růst počtu bytů by mohl být ale ještě vyšší. „Stavební úřady v České republice jsou pomalejší než v rozvojovém světě. Z Evropské unie jsou na tom hůře už jen Rumunsko, Slovensko a Kypr. Nefungující stavební úřady jsou hlavní příčinou skomírajícího stavebnictví,“ domnívá se Štěpán Křeček, hlavní analytik BH Securities.

Současná výstavba je navíc stále nedostatečná. „Výrazný vzestup zaznamenala i bytová výstavba, nicméně i nadále platí, že navzdory silné poptávce nedosahuje úrovní před první recesí. Nabídka nových bytů a domů proto i nadále nebude s to vycházet vstříc zájmu domácností i investorů. Výsledkem tedy i v letošním roce bude růst cen nemovitostí určených na bydlení,“ domnívá se Petr Dufek z ČSOB.

Bytová výstavba se ale postupně přesouvá mimo Hlavní město Prahu. „Bytovou výstavbu tak vůbec poprvé od revoluce táhnou regiony. Trochu překvapivě se letos nejvíce bytů v bytových domech začalo stavět na Olomoucku (344 bytů), následuje Středočeský kraj (158 bytů) a kraje Jihomoravský (138 bytů) a Zlínský (135 bytů). Pokud bychom započítali také byty v rodinných domech, tak by první místo s náskokem obsadil Středočeský kraj, kde se letos začalo stavět už 775 nových bytů,“ shrnuje Evžen Korec z Ekospolu.

S nedostatkem pražských bytů souhlasí i Central Group: „Počet zahájených bytů v bytových domech v Praze činil v únoru 61 bytů. Za leden a únor pak bylo dohromady zahájeno jen 97 bytů v bytových domech. Vloni bylo přitom za stejné období zahájeno o 274 bytů více. Pokud by toto ‘závratné‘ tempo pokračovalo v průběhu celého roku 2018, jen stěží bychom se dostali na potřebný počet 6000 bytů ročně, jež je dle strategického plánu každoročně potřeba.“

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *