EUR 24.885

USD 23.151

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.885

USD 23.151

Vláda chce trestat zodpovědné dlužníky

 

Dědictví, mimořádné prémie v práci nebo výhra v loterii. To je jen malý přehled životních situací, které člověku přinesou nečekané finance. Někdo je utratí bez rozmyslu například na luxusní dovolenou, jiní s nimi naloží zodpovědněji. Zaplatí s nimi dluhy nebo svou dluhovou zátěž alespoň výrazně sníží. Vláda však chce podobné zodpovědné chování trestat. Schválila novelu zákona o spotřebitelském úvěru, která umožní bankám pokutovat klienty za předčasné splacení hypotečního úvěru. Až dosud přitom centrální banka takové chování považovala za neoprávněné zpoplatňování klientů a pokutovala komerční banky milionovými pokutami.

Loading 

Pokuty by měli místo bank od příštího roku naopak platit její klienti. A to ne zrovna malé. Jde o desetitisíce korun, v některých případech až stovky tisíc korun. Vládou schválená novela stanoví, že banka může za předčasné splacení hypotéky požadovat až dvě procenta z předčasně splacené části celkové výše úvěru. Nyní jim platný zákon umožňuje naúčtovat klientovi pouze administrativní náklady v řádu jednotek tisíc korun.

Pro banky jsou tučné pokuty za předčasné splacení hypotéky snadným zdrojem příjmů. Z pohledu klienta jde však o nespravedlivou sankci za to, že se chová zodpovědně. Cílem svědomitého hospodáře je nezadlužovat se, a pokud už si v některých oprávněných případech půjčit musí, tak by měl svůj dluh splatit co nejdříve. Čím déle splácí, tím více původní půjčku přeplatí. Vládou schválená bankovní sankce však jde zcela proti tomuto základnímu ekonomickému principu. Dlužníkům navíc vzkazuje, že se nemají příliš snažit zbavit se svých dluhů, ale naopak s dluhem žít co nejdéle. To je i proti zdravému rozumu.

Přehnaně vysoké sankce za předčasné splacení hypotéky také zasahují do volného trhu a výrazně omezují konkurenční prostředí. Banky přehnaně chrání před ztrátou klientů, které k nim nezdravě připoutává. Klient nemůže svobodně odejít k jiné bance, která mu nabídne výhodnější podmínky, protože by musel zaplatit nesmyslnou pokutu. Přitom i takové chování je zodpovědné. Při průměrné třímilionové hypotéce každé snížení hypotečních sazeb o jeden procentní bod znamená snížení měsíčních splátek zhruba o 1,5 tisíce korun. Za rok by tak domácnost mohla ušetřit 18 tisíc korun. To by jí však hrozba nepřiměřené sankce nesměla o tuto možnost úspory připravit. Zdravé konkurenční prostředí by banku donutilo minimálně dorovnat konkurenční nabídku, nebo by o klienta přišlo. Nově se snažit nemusela. Stačilo by pohrozit tučnou sankcí a klient si odchod jinam rychle rozmyslí.

Novelu zákona nyní po vládě musí schválit ještě poslanci a senátoři, pravděpodobně o ní budou jednat už příští týden. Někteří poslanci i z vládních stran se už nechali slyšet, že tuto změnu nepodpoří. Bylo by dobře, kdyby takových bylo více a novela v tomto znění neprošla. Zodpovědné chování bychom měli podporovat, ne ho pokutovat.

 Autor: Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 


Související články

Dostupnost bytů se opět zhoršila a blíží se novému rekordu

Podle dnes zveřejněného indexu dostupnosti bydlení (CG-Index) se dostupnost bydlení v Praze opět zhoršila. Na průměrný nový byt o výměře 70 m2 je nyní v hlavním městě potřeba 15,4 ročních mezd (maximum bylo v prvním čtvrtletí 2022 – 17,3), což je nejvíce ze všech okolních metropolí. Praha je v regionu nejméně dostupná i co se […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 06. 2024

Česká roubenka láme cenové rekordy, ostatní chalupy většinou zlevňují

Tři roky extrémního zájmu, tři roky vychládání. Tak by se dal ve zkratce nazvat vývoj českého trhu s rekreačními objekty. A jak se zdá, přichází teď období stagnace. Ceny chalup totiž přímo před sezonou klesly a leckde odmazaly celoroční růst. Proti trendu jsou jen prémiové objekty v Jizerských horách nebo Krkonoších a jejich podhůří. Vyplývá to z takzvaného […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 06. 2024

Objem nových hypoték byl v květnu nejvyšší od března 2022

Objem poskytnutých hypoték se v květnu dostal na nejvyšší úroveň od března roku 2022. Meziročně vzrostl o 92 % na 23,7 miliardy Kč. Po zohlednění tradiční sezónnosti meziměsíčně podstatě stagnoval. Květnový objem zůstává příznivý a oživování hypoteční aktivity v letošním roce pokračuje. Údaje vyplývají z aktuálních statistik ČBA Hypomonitoru.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

14. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *