Pondělí 21. června. Svátek má Alois.

Vláda podpořila novelu o převodu dětských dluhů na rodiče

Vláda podpořila poslanecký návrh novely občanského zákoníku, který má zabránit dětským dluhům. Dluhy dětí by měly přejít na jejich zákonného zástupce nebo osobu, která je má v péči. Návrh připravili poslanci ANO, ČSSD, Piráti a lidovci.

„Dobrá zpráva pro 3,5 tisíce dětských dlužníků! Vláda právě podpořila souhlasným stanoviskem návrh Kateřiny Valachové (ČSSD) na ochranu dětí před dluhy! Bylo již na čase,“ uvedla na twitteru po schválení ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Z údajů exekutorské komory vyplývá, že v roce 2017 mělo exekuci téměř šest tisíc dětí a mladých do 18 let a 3 491 z nich nebylo ani 15 let. Odhady ale hovoří až o desetitisících takových dlužníků. Dluhy jim vznikají z nezaplacených poplatků za komunální odpad, faktur za mobilní služby či kvůli jízdě načerno.

„To je velká prasárna, co se tady děje. Člověk se nestačí divit, kam jsme se to dostali. Myslím, že všichni změnili názor, a i když resorty měly nějaké stanovisko, ministři přímo na vládě ten názor změnili,“ řekl premiér Andrej Babiš.

Podle ministerstva spravedlnosti to ale může vést k neodpovědnému jednání dětí, kteří se budou spoléhat na to, že riziko ponese vždy jejich rodič. Ministerstvo považuje za nepřiměřené přičítání všech peněžitých dluhů nezletilého pěstounovi. Ten má přitom právo zastupovat nezletilého jen v běžných záležitostech a jeho činnost se omezuje především na zajištění osobní péče o dítě. Podobné je to i s přechodem dluhu na ústavní zařízení, zákonným zástupcem totiž zůstává rodič.

Zdroj: ČTK

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *