Středa 12. května. Svátek má Pankrác.

Vláda snad konečně projedná zákon o sociálním bydlení

Zákon o sociálním bydlení už měl platit od ledna letošního roku. Jenže na stůl se zákonodárcům dostane až teď v březnu. Ministryně práce Michaela Marksová se s ministerstvem pro místní rozvoj nedokáže shodnout na cílové skupině.

Podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD) musí být skupina, které má zákon pomoci, co nejširší. Jenže postoj ministerstva pro místní rozvoj, vedeného Karlou Šlechtovou (ANO), které má na zákonu spolupracovat, je jiný.

„Trváme na tom, že cílová skupina musí být velká, to znamená senioři, rodiny s dětmi, děti z dětských domovů, zdravotně postižení. Ministerstvo pro místní rozvoj chce ale cílit na ty úplně nejchudší. Na tom se nikdy nedohodneme,“ říká Marksová, která zákon předloží v březnu vládě.

Nového zákona se možná dočkáme příští rok

Zákon by mohl platit od příštího roku. Předmětem sporu je hlavně to, co mají všichni povinně platit z daní a co lze získat z dotačních programů. Naopak se obě ženy shodují na tom, že je třeba, aby stát měl větší kontrolu nad tím, kam posílá dávky na bydlení

„Sociální bydlení má být podle KDU-ČSL nouzovým řešením pro ty nejohroženější skupiny obyvatel, nikoliv univerzálním všelékem,“ vysvětluje lidovec Pavel Bělobrádek, čímž se kloní k postoji Šlechtové.

Ministryni práce nejvíc vadí to, že část státních peněz mizí v nevyhovujících ubytovnách. „Proč by stát měl posílat své peníze do takových hrůz?“ ptá se Marksová. Už si prosadila změnu ve vyplácení jedné ze dvou dávek, doplatku na bydlení, který ještě před nedávnem končil v kapsách majitelů ubytoven. Marksové se podařilo tok peněz do ubytoven přiškrtit.

Zákon o sociálním bydlení je už předmětem volebních programů celkem dlouho. ČSSD o něm hovořila již v roce 2006. Později si ho mezi své priority zařadila také vláda Mirka Topolánka (ODS), nikdy ho ale nepředložila. Psát ho začala až nynější ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, aby naplnila program vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD).

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *