EUR 25.415

USD 22.509

REPO sazba ČNB 2.75 %

Inflace 5.8 %

EUR 25.415

USD 22.509

Text: Monika Lukešová

01. 03. 2017

Vláda snad konečně projedná zákon o sociálním bydlení

 

Zákon o sociálním bydlení už měl platit od ledna letošního roku. Jenže na stůl se zákonodárcům dostane až teď v březnu. Ministryně práce Michaela Marksová se s ministerstvem pro místní rozvoj nedokáže shodnout na cílové skupině. 

Podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD) musí být skupina, které má zákon pomoci, co nejširší. Jenže postoj ministerstva pro místní rozvoj, vedeného Karlou Šlechtovou (ANO), které má na zákonu spolupracovat, je jiný.

„Trváme na tom, že cílová skupina musí být velká, to znamená senioři, rodiny s dětmi, děti z dětských domovů, zdravotně postižení. Ministerstvo pro místní rozvoj chce ale cílit na ty úplně nejchudší. Na tom se nikdy nedohodneme,“ říká Marksová, která zákon předloží v březnu vládě.

Nového zákona se možná dočkáme příští rok

Zákon by mohl platit od příštího roku. Předmětem sporu je hlavně to, co mají všichni povinně platit z daní a co lze získat z dotačních programů. Naopak se obě ženy shodují na tom, že je třeba, aby stát měl větší kontrolu nad tím, kam posílá dávky na bydlení

REKLAMA

„Sociální bydlení má být podle KDU-ČSL nouzovým řešením pro ty nejohroženější skupiny obyvatel, nikoliv univerzálním všelékem,“ vysvětluje lidovec Pavel Bělobrádek, čímž se kloní k postoji Šlechtové.

Ministryni práce nejvíc vadí to, že část státních peněz mizí v nevyhovujících ubytovnách. „Proč by stát měl posílat své peníze do takových hrůz?“ ptá se Marksová. Už si prosadila změnu ve vyplácení jedné ze dvou dávek, doplatku na bydlení, který ještě před nedávnem končil v kapsách majitelů ubytoven. Marksové se podařilo tok peněz do ubytoven přiškrtit.

Zákon o sociálním bydlení je už předmětem volebních programů celkem dlouho. ČSSD o něm hovořila již v roce 2006. Později si ho mezi své priority zařadila také vláda Mirka Topolánka (ODS), nikdy ho ale nepředložila. Psát ho začala až nynější ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, aby naplnila program vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD).

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.54 Aktuální výše Hypoindexu

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%
Historie vývoje


Související články

Na jaře mohou sazby hypoték dosáhnout i do nedávna nepředstavitelných 6 %

Česká národní banka rozhodla, že bude více regulovat hypoteční trh a sáhla ke zpřísnění limitů pro poskytování hypoték, a to od dubna 2022. „Proto na jaře příštího roku kvůli těmto novým opatřením nedosáhne na hypotéky desetina lidí, kteří by za předchozích podmínek hypotéku dostali,“ uvádí Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Text: Milan Vodička

01. 12. 2021

Růst cen rezidenčních nemovitostí v ČR ve třetím čtvrtletí znovu lámal rekordy

Růst cen rezidenčních nemovitostí v České republice ve třetím kvartálu znovu překonával rekordy. Pozemky meziročně zdražily dokonce o 21,9 %, ukázal HB Index, což je největší nárůst v desetileté historii indexu. Rekordní kvartální nárůst o 5 % si připsal také bytový segment. Vysokou poptávku dále posilují obavy z inflace. Ta lidi motivuje investovat volné prostředky do nemovitostí s cílem uchránit […]

Text: redakce hypoindex.cz

23. 11. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.