EUR 23.725

USD 21.694

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 15.8 %

EUR 23.725

USD 21.694

Text: Milan Vodička

14. 06. 2021

0 komentářů

Vyměňte stará okna za nová! S financováním pomůže půjčka i dotace

 

Vyraší vám na čele studený pot, když dostanete vyúčtování za teplo, a přitom vás během chladnějších dnů hřály spíš pletené ponožky a svetry, nikoli rozpálené radiátory? Na vině mohou být nevyhovující okna, kterými teplo bez využití uniká. V takovém případě je čas vyměnit stará okna za nová. 


Foto: istockphoto.com

Statistika mluví jasně. Okny a dveřmi uniká 30 až 40 % z celkové tepelné ztráty, což je teplo, které z domu nebo bytu jednoduše mizí, aniž by vás jakkoli zahřálo. K dalším rizikovým faktorům patří nezateplené stěny, střecha nebo přehnané větrání.

Snižte množství nevyužitého tepla až o 25 %

Výměna oken dokáže snížit peníze utracené za nevyužité teplo až o 25 %. Na první pohled to možná nevypadá jako velká výhra, věřte ale, že se ušetřené peníze pěkně posčítají a bude z toho příjemná změna, kterou vaše peněženka časem určitě zaznamená. A pokud budete muset výměnu oken platit ze svého, tak se vám tato investice celkem rychle navrátí.

Vyměnit okno, nebo jen zasklení?

Pokud se vám nechce do kompletní výměny oken, můžete místo jednoduchých skel nechat nasadit dvojskla a přidat dodatečné těsnění. Jestli dosud máte dřevěná okna, snížíte tím únik tepla dokonce až o 50 %. Důležité je ale vědět, že okno nikdy nesmí 100% těsnit – musí totiž zajistit minimální hygienickou výměnu vzduchu.

Obr1: Okna nemusíte nutně měnit celá, vyměnit můžete „jen“ zasklení. Zvažte ale, jestli je toto řešení efektivní a smysluplné. Foto: istockphoto.com

REKLAMA

Co musí splňovat moderní okno?

Abyste si výměnou skutečně polepšili, je třeba pohlídat si při výběru nových oken tři základní parametry. Ty by měly být lepší než u vašich stávajících oken. Patří sem:

  • Součinitel prostupu tepla celého okna. Ten udává, kolik tepla projde, nebo chcete-li unikne, 1 m2 při rozdílu 1 °C za 1 sekundu. Označuje se jako U (Uw – celé okno s rámem, Ug – jen zasklení). Moderní izolační trojskla se pohybují v rozmezí 0,5 až 0,8 W.m-2.K-1.
  • Veličina g udávající podíl energie ze slunce, která projde 1 m2 zasklení. Čím vyšší tato hodnota je, tím více tepla ze slunce pronikne dovnitř a tím více ušetříte na vytápění. Hodnota u izolačních dvojskel je 0,6 (nebo 60 %) a u trojskel 0,5 (nebo 50 %).
  • Součinitel spárové průvzdušnosti iLV. Ten vyjadřuje objemový tok vzduchu v m3/s na 1 m délky spáry oken při tlakovém rozdílu 1 Pa.

Sečteno a podtrženo – při výběru oken byste měli vyhledávat ta, která mají co nejnižší hodnotu U a co nejvyšší hodnoty g a iLV.

Na výměnu oken se nebojte využít možnosti dotace

Víte, že i výměny oken, která ve výsledku zvýší úspory energií, se týká známý dotační program Nová zelená úsporám?

Pro ty, co žijí mimo Prahu

Nenechte se odradit tím, že podle stránek Nová zelená úsporám mohou tuto dotaci čerpat jen lidé z Prahy. Pro obyvatele ostatních regionů je totiž určený jiný dotační program – konkrétně – Integrovaný regionální operační program.

REKLAMA

V rámci programu Nová zelená úsporám stačí splnit několik podmínek, zažádat si o Dotaci na výměnu oken a vrátí se vám až 50 % vynaložených výdajů (maximálně však 550 000 Kč) u rodinných domů a až 40 % u bytových domů.

Výše dotace se přitom vypočítává na základě plochy vyměňovaných konstrukcí. Pohybuje se od 2100 do 3800 Kč/m2, přičemž čím větší změny provedete, tím větší částka se vám vrátí. Na 50% příspěvek dosáhnete tehdy, když se rozhodnete pro komplexní řešení úspory energií, které sníží spotřebu energie domu nebo bytu minimálně o 20 %.

A jestli se to celé vyplatí? Určitě. Návratnost těchto a podobných investic se pohybuje mezi 10 až 30 lety, ovšem s dotací se doba zkracuje zhruba na polovinu. To už je fér.

Nemáte volnou hotovost? Pomůže vám půjčka šitá na míru

Dotace je skvělý způsob, jak pomoci zájemcům k ekologičtějšímu a úspornějšímu bydlení. Její nevýhodou je ale to, že finance podle zásluhy dostanete, až když svůj projekt zrealizujete a poskytovatel dotace schválí vaše výdaje. Možná ale nemáte v rodinném rozpočtu dost peněz na to, abyste se do výměny oken vůbec mohli pustit.

Od toho je tu Hello EKO půjčka. Potřebnou částku si můžete půjčit s přátelským úrokem od 3,9 % ročně a ke všemu získáte silného partnera pro řešení všech náležitostí od první konzultace až po podání žádosti o dotaci. Tu za vás banka sice nevyřídí, ale pomůže vám se všemi náležitostmi a administrativou tak, abyste na to nebyli úplně sami. Snížit únik tepla okny a dveřmi i o 50 % ještě nebylo jednodušší, a to nejen z hlediska financování. Mimochodem – Hello EKO půjčku a poradenství banky můžete využít, i když se rozhodnete čerpat dotaci z programu Dešťovka.

REKLAMA

Zdroje:

https://www.svet-oken.cz/plastova-okna/co-to-jsou-tepelne-ztraty-a-jak-se-pocitaji

https://www.setrimenergii.cz/stavebni-materialy/jak-zabranit-uniku-tepla-dvermi-okny

https://www.vekra.cz/clanky-radce/kolik-muzete-ustrit

https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/co-je-dobre-vedet-nez-se-pustite-do-vymeny-oken

https://www.novazelenausporam.cz/nabidka-dotaci/rodinne-domy-zatepleni

https://www.novazelenausporam.cz/nabidka-dotaci/bytove-domy-zatepleni-zdroje/

https://www.eon.cz/radce/usporne-bydleni/dotace-nova-zelena-usporam/patri-do-programu-zelena-usporam-vymena-oken/

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.34 Aktuální výše Hypoindexu

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%
Historie vývoje


Související články

Klesne na konci příštího roku sazba u hypoték ke třem procentům?

Doba drahých hypoték v následujících dvou letech pravděpodobně skončí. Shodují se na tom predikce ekonomů. Zatímco v lednu byla nabídková úroková sazba u hypoték podle Fincentrum Hypoindexu 6,34 % p. a., optimistické scénáře už na konci letošního roku očekávají pokles ke 4,5 % a v prosinci 2024 už k psychologické hranici 3 % ročně. Snížení […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 02. 2023

Češi platí jedny z nejnižších daní z nemovitostí v Evropě

V České republice převažuje vlastnictví nemovitých věcí nad nájmem nemovitých věcí. Přesto výnos z daně z nemovitých věcí tvoří v České republice pouze 0,5 % na celkových daňových výnosech (včetně sociálního a zdravotního pojištění). Nižší podíl mají jen v Rakousku, Lucembursku a na Maltě (podrobnější porovnání v tabulce níže). Průměr v EU jsou 3 %.

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

27. 01. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *