EUR 25.330

USD 23.782

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.330

USD 23.782

Vyplatí se podepsat exkluzivní smlouvu?

 

Makléř, se kterým jste navázali spolupráci, pracuje pouze na exkluzivní smlouvu. Exkluzivní smlouva zavazuje prodávajícího k tomu, že nebude prodávat svoji nemovitost s jinými makléři a realitními kancelářemi a ani ji nebude na trhu nabízet on sám po dobu ve smlouvě sjednanou. Je pro vás výhodné takovou smlouvu podepsat? Nebo je lepší dát nemovitost do prodeje více realitkám?

Loading 


Foto: Unsplash.com

Jaké jsou výhody exkluzivní smlouvy?

1. Makléř se nebojí investovat do propagace

Pokud makléř ví, že je jediný, kdo nemovitost prodává, nebojí se investovat čas ani peníze. Dobrá propagace něco stojí, přitáhne ale více zájemců a nemovitost se prodá rychleji a za vyšší částku.

2. Zkušení makléři pracují pouze na exkluzivní smlouvu

Jisté je, že ti nejlepší makléři prodávají pouze exkluzivně. Jsou dobří, zkušení a nemají tedy potřebu se s někým předhánět. Chtějí podávat nejlepší výkony, ale to je možné pouze při exkluzivní smlouvě. Jiná spolupráce je pro ně ekonomicky nevýhodná. Neexkluzivně pracují spíše začínající makléři, kteří potřebují nutně zakázky.

3. Exkluzivní spolupráce posílí důvěru

Vzájemná důvěra mezi prodávajícím a makléřem je důležitým faktorem pro rychlý a úspěšný prodej. Když makléř vidí, že prodávající oslovil ještě dalších pět makléřů, vyvodí z toho, že mu nedůvěřuje a nemá potom motivaci stát na jeho straně a bojovat za výhodný prodej. Naopak se bude snažit prodat co nejrychleji i za cenu snížení ceny, aby mu prodej nevyfoukl jiný makléř.

REKLAMA

Nedůvěru může prodej přes několik realitek vyvolat i u kupujících. Pokud vidí, že se na jednom realitním serveru objeví daná nemovitost desetkrát, nepůsobí to na něj věrohodně. Spolupráce s více realitními kancelářemi snižuje atraktivitu i hodnotu nemovitosti. Nemovitost se stává v očích zájemce nevěrohodnou.

4. Exkluzivita je výhodná i pro kupující

Kupující chce vyjednávat s makléřem, který má důvěru prodávajícího a veškeré pravomoci nemovitost prodat. Určitě nestojí o to, aby v okamžiku, kdy vyjednává s jedním makléřem, jiný makléř vyjednával s druhým zájemcem. Exkluzivní makléř může jednat na rovinu, nemusí nic skrývat, protože se nemusí bát, že se kupující za jeho zády dohodne s majitelem nebo jiným makléřem, který mu kývne na slevu.

V čem je exkluzivní zastoupení nevýhodné

Může se stát, že prodávajícího osloví známý či soused, ale ten nesmí nemovitost prodat. Tato situace se dá vyřešit dohodou s realitkou, kdy prodávající kupujícího přivede, realitka s ním celý proces prodeje uzavře a provizi si rozdělí mezi sebou.

Prodávající se často bojí, že makléř s exkluzivní smlouvou nebude nemovitost aktivně prodávat a tím se její prodej ještě zbrzdí. Tomu se dá předcházet jak správným výběrem makléře (zkušený makléř chce prodat co nejrychleji a za co nejvyšší cenu), tak podpisem smlouvy na kratší dobu (u bytů doporučujeme 3 měsíce, u domů 6 měsíců). Makléř tak ví, že musí předvést, co dokáže, ve stanoveném čase a pokud klient nebude spokojený, smlouvu neprodlouží.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Ceny nájmů se začínají umoudřovat, je otázka, na jak dlouho

Růst cen nájemního bydlení se za poslední rok – až na výjimky – zpomalil a v mnoha krajích přešel dokonce k poklesu nebo stagnaci. Pomohl především větší počet nemovitostí nabízených k pronájmu – bytů v podstatě všech kategorií, ale také pokojů určených ke spolubydlení nebo například částí rodinných domů. A svou roli sehrála i utlumená poptávka, která vyústila v nižší […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 04. 2024

Družstevní bydlení je stále cenově dostupnější alternativa

Pořízení staršího družstevního bytu je v průměru o 15 procent levnější než koupě bytu v osobním vlastnictví. Zatímco průměrná prodejní cena bytu v Česku v osobním vlastnictví na začátku letošního roku dosahovala 70 tisíc korun za metr čtvereční, průměrná cena za metr čtvereční družstevního bytu byla na hranici 47 tisíc korun za metr čtvereční. Vyplývá to z analýzy společnosti RE/MAX.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

09. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *