EUR 24.465

USD 23.214

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.465

USD 23.214

Vyplatí se podepsat exkluzivní smlouvu?

 

Makléř, se kterým jste navázali spolupráci, pracuje pouze na exkluzivní smlouvu. Exkluzivní smlouva zavazuje prodávajícího k tomu, že nebude prodávat svoji nemovitost s jinými makléři a realitními kancelářemi a ani ji nebude na trhu nabízet on sám po dobu ve smlouvě sjednanou. Je pro vás výhodné takovou smlouvu podepsat? Nebo je lepší dát nemovitost do prodeje více realitkám?

Loading 


Foto: Unsplash.com

Jaké jsou výhody exkluzivní smlouvy?

1. Makléř se nebojí investovat do propagace

Pokud makléř ví, že je jediný, kdo nemovitost prodává, nebojí se investovat čas ani peníze. Dobrá propagace něco stojí, přitáhne ale více zájemců a nemovitost se prodá rychleji a za vyšší částku.

2. Zkušení makléři pracují pouze na exkluzivní smlouvu

Jisté je, že ti nejlepší makléři prodávají pouze exkluzivně. Jsou dobří, zkušení a nemají tedy potřebu se s někým předhánět. Chtějí podávat nejlepší výkony, ale to je možné pouze při exkluzivní smlouvě. Jiná spolupráce je pro ně ekonomicky nevýhodná. Neexkluzivně pracují spíše začínající makléři, kteří potřebují nutně zakázky.

3. Exkluzivní spolupráce posílí důvěru

Vzájemná důvěra mezi prodávajícím a makléřem je důležitým faktorem pro rychlý a úspěšný prodej. Když makléř vidí, že prodávající oslovil ještě dalších pět makléřů, vyvodí z toho, že mu nedůvěřuje a nemá potom motivaci stát na jeho straně a bojovat za výhodný prodej. Naopak se bude snažit prodat co nejrychleji i za cenu snížení ceny, aby mu prodej nevyfoukl jiný makléř.

REKLAMA

Nedůvěru může prodej přes několik realitek vyvolat i u kupujících. Pokud vidí, že se na jednom realitním serveru objeví daná nemovitost desetkrát, nepůsobí to na něj věrohodně. Spolupráce s více realitními kancelářemi snižuje atraktivitu i hodnotu nemovitosti. Nemovitost se stává v očích zájemce nevěrohodnou.

4. Exkluzivita je výhodná i pro kupující

Kupující chce vyjednávat s makléřem, který má důvěru prodávajícího a veškeré pravomoci nemovitost prodat. Určitě nestojí o to, aby v okamžiku, kdy vyjednává s jedním makléřem, jiný makléř vyjednával s druhým zájemcem. Exkluzivní makléř může jednat na rovinu, nemusí nic skrývat, protože se nemusí bát, že se kupující za jeho zády dohodne s majitelem nebo jiným makléřem, který mu kývne na slevu.

V čem je exkluzivní zastoupení nevýhodné

Může se stát, že prodávajícího osloví známý či soused, ale ten nesmí nemovitost prodat. Tato situace se dá vyřešit dohodou s realitkou, kdy prodávající kupujícího přivede, realitka s ním celý proces prodeje uzavře a provizi si rozdělí mezi sebou.

Prodávající se často bojí, že makléř s exkluzivní smlouvou nebude nemovitost aktivně prodávat a tím se její prodej ještě zbrzdí. Tomu se dá předcházet jak správným výběrem makléře (zkušený makléř chce prodat co nejrychleji a za co nejvyšší cenu), tak podpisem smlouvy na kratší dobu (u bytů doporučujeme 3 měsíce, u domů 6 měsíců). Makléř tak ví, že musí předvést, co dokáže, ve stanoveném čase a pokud klient nebude spokojený, smlouvu neprodlouží.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.1 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%
Historie vývoje


Související články

Pronajímáte byt? Nájemce si může zřídit trvalý pobyt i bez vašeho souhlasu a vědomí

Nájemce, který je občanem České republiky, nepotřebuje ke zřízení trvalého pobytu v pronajaté nemovitosti souhlas majitele. Pronajímatel se o tom dokonce ani nemusí dozvědět. Úřad navíc trvalý pobyt zapíše, i kdyby to bylo v nájemní smlouvě výslovně zakázáno. Toto pravidlo přitom může přinést řadu rizik pro vlastníky nemovitostí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

26. 09. 2023

Nastane konec dlouhých fixací hypoték?

Devět z deseti lidí s hypotékou preferuje dlouhodobější fixace úrokových sazeb, tedy na pět let a déle. Ty by ale mohly skončit kvůli nevyjasněné situaci u možností předčasného splácení hypoték. S nestabilitou úroků na trhu se totiž riziko pro banky stává neúměrným. Dlouhodobější fixace přitom přinášejí stabilitu do rodinného rozpočtu a chrání klienty před nečekaným zvyšováním měsíčních splátek.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

25. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *