EUR 24.430

USD 21.891

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 6.6 %

EUR 24.430

USD 21.891

Text: redakce hypoindex.cz

17. 12. 2021

Vyplatí se podepsat exkluzivní smlouvu?

 

Makléř, se kterým jste navázali spolupráci, pracuje pouze na exkluzivní smlouvu. Exkluzivní smlouva zavazuje prodávajícího k tomu, že nebude prodávat svoji nemovitost s jinými makléři a realitními kancelářemi a ani ji nebude na trhu nabízet on sám po dobu ve smlouvě sjednanou. Je pro vás výhodné takovou smlouvu podepsat? Nebo je lepší dát nemovitost do prodeje více realitkám? 

Foto: Unsplash.com

Jaké jsou výhody exkluzivní smlouvy?

1. Makléř se nebojí investovat do propagace

Pokud makléř ví, že je jediný, kdo nemovitost prodává, nebojí se investovat čas ani peníze. Dobrá propagace něco stojí, přitáhne ale více zájemců a nemovitost se prodá rychleji a za vyšší částku.

2. Zkušení makléři pracují pouze na exkluzivní smlouvu

REKLAMA

Jisté je, že ti nejlepší makléři prodávají pouze exkluzivně. Jsou dobří, zkušení a nemají tedy potřebu se s někým předhánět. Chtějí podávat nejlepší výkony, ale to je možné pouze při exkluzivní smlouvě. Jiná spolupráce je pro ně ekonomicky nevýhodná. Neexkluzivně pracují spíše začínající makléři, kteří potřebují nutně zakázky.

3. Exkluzivní spolupráce posílí důvěru

Vzájemná důvěra mezi prodávajícím a makléřem je důležitým faktorem pro rychlý a úspěšný prodej. Když makléř vidí, že prodávající oslovil ještě dalších pět makléřů, vyvodí z toho, že mu nedůvěřuje a nemá potom motivaci stát na jeho straně a bojovat za výhodný prodej. Naopak se bude snažit prodat co nejrychleji i za cenu snížení ceny, aby mu prodej nevyfoukl jiný makléř.

Nedůvěru může prodej přes několik realitek vyvolat i u kupujících. Pokud vidí, že se na jednom realitním serveru objeví daná nemovitost desetkrát, nepůsobí to na něj věrohodně. Spolupráce s více realitními kancelářemi snižuje atraktivitu i hodnotu nemovitosti. Nemovitost se stává v očích zájemce nevěrohodnou.

4. Exkluzivita je výhodná i pro kupující

Kupující chce vyjednávat s makléřem, který má důvěru prodávajícího a veškeré pravomoci nemovitost prodat. Určitě nestojí o to, aby v okamžiku, kdy vyjednává s jedním makléřem, jiný makléř vyjednával s druhým zájemcem. Exkluzivní makléř může jednat na rovinu, nemusí nic skrývat, protože se nemusí bát, že se kupující za jeho zády dohodne s majitelem nebo jiným makléřem, který mu kývne na slevu.

V čem je exkluzivní zastoupení nevýhodné

Může se stát, že prodávajícího osloví známý či soused, ale ten nesmí nemovitost prodat. Tato situace se dá vyřešit dohodou s realitkou, kdy prodávající kupujícího přivede, realitka s ním celý proces prodeje uzavře a provizi si rozdělí mezi sebou.

Prodávající se často bojí, že makléř s exkluzivní smlouvou nebude nemovitost aktivně prodávat a tím se její prodej ještě zbrzdí. Tomu se dá předcházet jak správným výběrem makléře (zkušený makléř chce prodat co nejrychleji a za co nejvyšší cenu), tak podpisem smlouvy na kratší dobu (u bytů doporučujeme 3 měsíce, u domů 6 měsíců). Makléř tak ví, že musí předvést, co dokáže, ve stanoveném čase a pokud klient nebude spokojený, smlouvu neprodlouží.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.99 Aktuální výše Hypoindexu

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%

2.7%

2.99%
Historie vývoje


Související články

Analýza – krize vlastnění, nikoliv bydlení

Téma nemovitostí – hlavně pak jejich cen – rezonuje v české společnosti setrvale již mnoho let. Vlastnické bydlení zaujímá naprosto stěžejní pozici v ekonomickém uvažování Čechů, kteří v něm vidí nejen řešení vlastní bytové situace, ale například i bezpečnou investici, způsob zajištění na stáří, symbol vlastní nezávislosti či měřítko společenského úspěchu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

26. 01. 2022

Trendy – vysoká poptávka po rezidenčním bydlení, změny v prodeji a mylné vize o práci z domova

Situace na trhu s nemovitostmi přinesla v uplynulých dvou letech kvůli koronakrizi změny několika trendů. Změny se týkají rezidenčních i komerčních nemovitostí. Schůzky v souvislosti s nákupem nemovitosti totiž probíhají povětšinou online a na podpis smluvních dokumentů je potřeba více času. Navíc enormně vzrostla poptávka po rezidenčním bydlení a nemovitostech jako investici.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 01. 2022

Nových bytů se v Brně vloni prodalo nejvíce za posledních 13 let

Rezidenční trh v Brně zažil v uplynulém roce období plné extrémů. Prodalo se rekordní množství nových bytů od ekonomické krize – celkem 1192, a to i navzdory turbulentnímu vývoji hypotečních sazeb. Rekordní byly také investice kupujících do nových bytů. Celkem lidé za nové byty v Brně utratili více než 6,5 miliardy korun. Po dlouhé době se ovšem zlepšila […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

20. 01. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *