EUR 23.840

USD 22.126

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 15.8 %

EUR 23.840

USD 22.126

Vyplatí se podepsat exkluzivní smlouvu?

 

Makléř, se kterým jste navázali spolupráci, pracuje pouze na exkluzivní smlouvu. Exkluzivní smlouva zavazuje prodávajícího k tomu, že nebude prodávat svoji nemovitost s jinými makléři a realitními kancelářemi a ani ji nebude na trhu nabízet on sám po dobu ve smlouvě sjednanou. Je pro vás výhodné takovou smlouvu podepsat? Nebo je lepší dát nemovitost do prodeje více realitkám? 


Foto: Unsplash.com

Jaké jsou výhody exkluzivní smlouvy?

1. Makléř se nebojí investovat do propagace

Pokud makléř ví, že je jediný, kdo nemovitost prodává, nebojí se investovat čas ani peníze. Dobrá propagace něco stojí, přitáhne ale více zájemců a nemovitost se prodá rychleji a za vyšší částku.

2. Zkušení makléři pracují pouze na exkluzivní smlouvu

Jisté je, že ti nejlepší makléři prodávají pouze exkluzivně. Jsou dobří, zkušení a nemají tedy potřebu se s někým předhánět. Chtějí podávat nejlepší výkony, ale to je možné pouze při exkluzivní smlouvě. Jiná spolupráce je pro ně ekonomicky nevýhodná. Neexkluzivně pracují spíše začínající makléři, kteří potřebují nutně zakázky.

3. Exkluzivní spolupráce posílí důvěru

Vzájemná důvěra mezi prodávajícím a makléřem je důležitým faktorem pro rychlý a úspěšný prodej. Když makléř vidí, že prodávající oslovil ještě dalších pět makléřů, vyvodí z toho, že mu nedůvěřuje a nemá potom motivaci stát na jeho straně a bojovat za výhodný prodej. Naopak se bude snažit prodat co nejrychleji i za cenu snížení ceny, aby mu prodej nevyfoukl jiný makléř.

REKLAMA

Nedůvěru může prodej přes několik realitek vyvolat i u kupujících. Pokud vidí, že se na jednom realitním serveru objeví daná nemovitost desetkrát, nepůsobí to na něj věrohodně. Spolupráce s více realitními kancelářemi snižuje atraktivitu i hodnotu nemovitosti. Nemovitost se stává v očích zájemce nevěrohodnou.

4. Exkluzivita je výhodná i pro kupující

Kupující chce vyjednávat s makléřem, který má důvěru prodávajícího a veškeré pravomoci nemovitost prodat. Určitě nestojí o to, aby v okamžiku, kdy vyjednává s jedním makléřem, jiný makléř vyjednával s druhým zájemcem. Exkluzivní makléř může jednat na rovinu, nemusí nic skrývat, protože se nemusí bát, že se kupující za jeho zády dohodne s majitelem nebo jiným makléřem, který mu kývne na slevu.

V čem je exkluzivní zastoupení nevýhodné

Může se stát, že prodávajícího osloví známý či soused, ale ten nesmí nemovitost prodat. Tato situace se dá vyřešit dohodou s realitkou, kdy prodávající kupujícího přivede, realitka s ním celý proces prodeje uzavře a provizi si rozdělí mezi sebou.

Prodávající se často bojí, že makléř s exkluzivní smlouvou nebude nemovitost aktivně prodávat a tím se její prodej ještě zbrzdí. Tomu se dá předcházet jak správným výběrem makléře (zkušený makléř chce prodat co nejrychleji a za co nejvyšší cenu), tak podpisem smlouvy na kratší dobu (u bytů doporučujeme 3 měsíce, u domů 6 měsíců). Makléř tak ví, že musí předvést, co dokáže, ve stanoveném čase a pokud klient nebude spokojený, smlouvu neprodlouží.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.34 Aktuální výše Hypoindexu

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%
Historie vývoje


Související články

Klesne na konci příštího roku sazba u hypoték ke třem procentům?

Doba drahých hypoték v následujících dvou letech pravděpodobně skončí. Shodují se na tom predikce ekonomů. Zatímco v lednu byla nabídková úroková sazba u hypoték podle Fincentrum Hypoindexu 6,34 % p. a., optimistické scénáře už na konci letošního roku očekávají pokles ke 4,5 % a v prosinci 2024 už k psychologické hranici 3 % ročně. Snížení […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 02. 2023

Analýza: Ceny klesají u domů výrazněji než u bytů

Realitní trh pokračuje ve fázi poklesu. Jeho tempo se oproti začátku podzimu minulého roku zpomalilo, i tak se však ceny nemovitostí vracejí v čase. To, co domy a byty na hodnotě získaly v minulém roce, je nyní pryč. Nadále se propadají především ceny starších nemovitostí v nepříliš atraktivních lokalitách, zásadní roli hraje kromě dopravní dostupnosti také technický stav […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

25. 01. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *