EUR 24.495

USD 23.384

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.495

USD 23.384

Zájem o moderní kanceláře v Praze je třetí největší v Evropě

 

Podle průzkumu společnosti Savills se údaje o poptávce po prémiových kancelářích v prvním pololetí roku 2023 začaly v Evropě výrazně lišit: v porovnání s pětiletým průměrem došlo v Lucemburku k nárůstu o 137 %, v Oslu k nárůstu o 22 % a v Praze o 13 %. Zatímco v Lisabonu, Dublinu a Budapešti došlo k poklesu o 62 %, 42 % a 21 % Poptávka však naráží na nedostatek moderních administrativních budov, zejména v lokalitách s dobrou obslužností. Více než 12 měsíců navíc žádný developer nezahájil výstavbu administrativní budovy v Praze. Většina z rozestavěných projektů, u kterých došlo k zahájení dříve (například Masaryčka), je navíc z významné části obsazena. Pozitivní zprávou pro zájemce o nové kanceláře naopak je, že do konce roku 2025 by mohlo být v Praze postaveno až 195 700 m2 nových kancelářských prostor, z nichž je již 143 600 m2 ve výstavbě.

Loading 

„Celopražská neobsazenost dále klesla na 7,3 % a pokud se podíváme detailněji na jednotlivé čtvrti, zejména centrum a přilehlé lokality skutečně trpí nedostatkem kvalitních prostor, a řada společností proto nemá z čeho vybírat. Proto doporučujeme firmám, které se chtějí přestěhovat do nových moderních a úsporných budov, orientovat se i na nabídku v rámci projektů, které se teprve plánují. U takových může záhy dojít k zahájení výstavby. Lze tak získat přednostní podmínky i nejlepší místo v projektu,” říká Pavel Novák, Head of Office Agency v Savills.

“Výhledově očekáváme zlepšení situace, i vlivem stabilizace na stavebním trhu. Loňský růst nájemného z našeho pohledu – alespoň dočasně – narazil na cenový strop, který je schopna poptávka akceptovat. Věříme, že postupně dojde k odeznění limitujících faktorů výstavby, mezi které patří i ceny stavebních prací, při kterých se za současných podmínek stavět zkrátka nevyplatilo, ” doplňuje Pavel Novák.

Příležitostí pro společnosti mohou být “nové lokality”, u kterých dochází k dynamickému rozvoji výstavby, ale i služeb a infrastruktury, přestože některé z těchto lokací mohou být lehce stigmatizovány z důvodu jejich historie. Takovou nabídku lze očekávat v rámci Prahy 4, Prahy 5 v území Smíchova až Radlic, či v Praze 8 až 10. Majorita takové výstavby se nicméně nachází přímo na metru. Oproti tomu Praha 2, 3 a 6, jako primárně residenční lokality, až na výjimky, zůstávají na okraji zájmu developerů administrativních budov.

Barbora Jansová, ESG Consultant & Project Manager v Savills z pohledu ESG strategie dodává: „Sledujeme i pohyb firem na trhu směrem ven z centra. Jedním z důvodu je, že v době online schůzek už firmy nemusí mít kanceláře primárně dostupné pro návštěvy. Raději ale volí příjemnější lokality s dostatkem zeleně a služeb, jako jsou restaurace, kavárny, ordinace či sportoviště, při zachování nízkoemisního způsobu dopravy s dominancí cyklodopravy a MHD,“ a dále konstatuje, že “Vedle vhodného umístění lze atraktivitu nabízených nemovitostí zvýšit důrazem na udržitelnost a zdraví nájemců např. v podobně různých certifikací budov – těmi nejrozšířenějšími na našem trhu jsou BREEAM, LEED či WELL.“

Firma, která má například 100 zaměstnanců a potřebuje přibližně kanceláře o rozloze 1500 m2, by měla začít hledat nové kanceláře už dva a půl roku předem. Je to optimální doba, protože výstavba nových projektů trvá téměř dva roky a připravit vhodné interiéry tzv. fit-out na míru pro nájemce může trvat až devět měsíců, pokud se vezmou do úvahy nezbytné přípravné a povolovací procesy.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.1 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%
Historie vývoje


Související články

Pokles cen nemovitostí podpojištění majetku v Česku nevyřešil

Podpojištění je vlastnost pojištění, která může lidi snadno připravit o peníze z plnění. V případě pojistné události může totiž pojišťovna, je-li majetek podpojištěn, krátit vyplacené pojistné plnění ve stejném poměru, o kolik je hodnota pojištěné věci vyšší než pojistná částka. Jak podpojištění vzniká, jak mu předcházet?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 10. 2023

Česko v roce 2033 – v důsledku dominantní věkové skupiny 50 až 59 let bude zájem o menší byty

Není žádnou novinkou, že mnohé evropské země patří k nejrychleji stárnoucím zemím na světě. Za 10 let bude v Česku nejvíce obyvatel ve věku 50 až 59 let. Podobně jsou na tom další státy ve střední a východní Evropě. V Německu, Rakousku, Itálii nebo Francii bude dominantní věková skupina 60 až 69 let. Na druhém konci žebříčku je […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 10. 2023

O nemovitost může na konci roku přijít až 120 tisíc Čechů

Chybějící datum narození nebo nevyplněná adresa. I taková zdánlivá maličkost může způsobit to, že přijdete o svůj dům či pozemek. Na konci letošního roku totiž vyprší lhůta daná novým občanským zákoníkem k nápravě nesrovnalostí v katastru nemovitostí. Nemovitosti s nedostatečně identifikovatelným vlastníkem automaticky přejdou na stát. Je proto nejvyšší čas prověřit, zda jsou všechny údaje správné a aktuální […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *