EUR 25.330

USD 23.782

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.330

USD 23.782

Zájem o moderní kanceláře v Praze je třetí největší v Evropě

 

Podle průzkumu společnosti Savills se údaje o poptávce po prémiových kancelářích v prvním pololetí roku 2023 začaly v Evropě výrazně lišit: v porovnání s pětiletým průměrem došlo v Lucemburku k nárůstu o 137 %, v Oslu k nárůstu o 22 % a v Praze o 13 %. Zatímco v Lisabonu, Dublinu a Budapešti došlo k poklesu o 62 %, 42 % a 21 % Poptávka však naráží na nedostatek moderních administrativních budov, zejména v lokalitách s dobrou obslužností. Více než 12 měsíců navíc žádný developer nezahájil výstavbu administrativní budovy v Praze. Většina z rozestavěných projektů, u kterých došlo k zahájení dříve (například Masaryčka), je navíc z významné části obsazena. Pozitivní zprávou pro zájemce o nové kanceláře naopak je, že do konce roku 2025 by mohlo být v Praze postaveno až 195 700 m2 nových kancelářských prostor, z nichž je již 143 600 m2 ve výstavbě.

Loading 

„Celopražská neobsazenost dále klesla na 7,3 % a pokud se podíváme detailněji na jednotlivé čtvrti, zejména centrum a přilehlé lokality skutečně trpí nedostatkem kvalitních prostor, a řada společností proto nemá z čeho vybírat. Proto doporučujeme firmám, které se chtějí přestěhovat do nových moderních a úsporných budov, orientovat se i na nabídku v rámci projektů, které se teprve plánují. U takových může záhy dojít k zahájení výstavby. Lze tak získat přednostní podmínky i nejlepší místo v projektu,” říká Pavel Novák, Head of Office Agency v Savills.

“Výhledově očekáváme zlepšení situace, i vlivem stabilizace na stavebním trhu. Loňský růst nájemného z našeho pohledu – alespoň dočasně – narazil na cenový strop, který je schopna poptávka akceptovat. Věříme, že postupně dojde k odeznění limitujících faktorů výstavby, mezi které patří i ceny stavebních prací, při kterých se za současných podmínek stavět zkrátka nevyplatilo, ” doplňuje Pavel Novák.

Příležitostí pro společnosti mohou být “nové lokality”, u kterých dochází k dynamickému rozvoji výstavby, ale i služeb a infrastruktury, přestože některé z těchto lokací mohou být lehce stigmatizovány z důvodu jejich historie. Takovou nabídku lze očekávat v rámci Prahy 4, Prahy 5 v území Smíchova až Radlic, či v Praze 8 až 10. Majorita takové výstavby se nicméně nachází přímo na metru. Oproti tomu Praha 2, 3 a 6, jako primárně residenční lokality, až na výjimky, zůstávají na okraji zájmu developerů administrativních budov.

Barbora Jansová, ESG Consultant & Project Manager v Savills z pohledu ESG strategie dodává: „Sledujeme i pohyb firem na trhu směrem ven z centra. Jedním z důvodu je, že v době online schůzek už firmy nemusí mít kanceláře primárně dostupné pro návštěvy. Raději ale volí příjemnější lokality s dostatkem zeleně a služeb, jako jsou restaurace, kavárny, ordinace či sportoviště, při zachování nízkoemisního způsobu dopravy s dominancí cyklodopravy a MHD,“ a dále konstatuje, že “Vedle vhodného umístění lze atraktivitu nabízených nemovitostí zvýšit důrazem na udržitelnost a zdraví nájemců např. v podobně různých certifikací budov – těmi nejrozšířenějšími na našem trhu jsou BREEAM, LEED či WELL.“

Firma, která má například 100 zaměstnanců a potřebuje přibližně kanceláře o rozloze 1500 m2, by měla začít hledat nové kanceláře už dva a půl roku předem. Je to optimální doba, protože výstavba nových projektů trvá téměř dva roky a připravit vhodné interiéry tzv. fit-out na míru pro nájemce může trvat až devět měsíců, pokud se vezmou do úvahy nezbytné přípravné a povolovací procesy.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Ceny nájmů se začínají umoudřovat, je otázka, na jak dlouho

Růst cen nájemního bydlení se za poslední rok – až na výjimky – zpomalil a v mnoha krajích přešel dokonce k poklesu nebo stagnaci. Pomohl především větší počet nemovitostí nabízených k pronájmu – bytů v podstatě všech kategorií, ale také pokojů určených ke spolubydlení nebo například částí rodinných domů. A svou roli sehrála i utlumená poptávka, která vyústila v nižší […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 04. 2024

Družstevní bydlení je stále cenově dostupnější alternativa

Pořízení staršího družstevního bytu je v průměru o 15 procent levnější než koupě bytu v osobním vlastnictví. Zatímco průměrná prodejní cena bytu v Česku v osobním vlastnictví na začátku letošního roku dosahovala 70 tisíc korun za metr čtvereční, průměrná cena za metr čtvereční družstevního bytu byla na hranici 47 tisíc korun za metr čtvereční. Vyplývá to z analýzy společnosti RE/MAX.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

09. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *