EUR 24.495

USD 23.384

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.495

USD 23.384

Zrušení ukazatele DSTI může mít několik dopadů na nemovitostní trh, říká odborník

 

Od 1. července 2023 Česká národní banka zmírní podmínky pro poskytování hypoték. Zruší totiž jeden z ukazatelů, na základě, kterých banky hypotéky poskytují. Jedná se o Debt Service to Income neboli DTI, což je procentní podíl celkové výše všech měsíčních splátek na čistém měsíčním příjmu žadatele o úvěr. Zrušení této podmínky bude mít mnoho dopadů. Jaké to budou, zmapoval Jakub Veverka, hlavní ekonom Videobydleni.cz.

Loading 

Zvýšení poptávky

Zrušení ukazatele DSTI může zvýšit poptávku po nemovitostech, protože potenciální kupující budou mít větší flexibilitu při získávání hypotečního úvěru. To může vést ke zvýšení konkurence mezi kupujícími a zvýšení cen nemovitostí.

Větší dostupnost hypotečních úvěrů: S odstraněním ukazatele DSTI mohou být hypoteční úvěry dostupnější pro širší skupinu lidí, zejména pro ty s nižšími příjmy. To může stimulovat poptávku a přinést nové kupující na trh.

Riziko zadlužení/předlužení

Bez ukazatele DSTI mohou někteří lidé být náchylnější k nadměrnému zadlužení. Je důležité, aby potenciální kupující pečlivě zvážili svou finanční situaci a možnosti splácení hypotečního úvěru, aby minimalizovali riziko finančních potíží v budoucnosti. V tomto případě může následně docházet k úvěrovým defaultům.

Proměnlivost úrokových sazeb

I přes zrušení ukazatele DSTI se úrokové sazby hypotečních úvěrů nadále mohou měnit. Vývoj úrokových sazeb bude důležitým faktorem ovlivňujícím ceny nemovitostí a přístupnost úvěrů.

I přes zrušení ukazatele DSTI, banky a finanční instituce stále budou provádět analýzu finanční schopnosti žadatelů o hypoteční úvěr. Odpovědná půjčování zůstává důležitým aspektem pro bankovní sektor. Zrušením DSTI budou tak jako tak banky každého klienta důkladně prověřovat.

REKLAMA

Zrušení ukazatele zadluženosti DSTI ČNB má potenciál ovlivnit trh s nemovitostmi zvýšenou poptávkou a větší dostupností hypotečních úvěrů. Nicméně, je důležité, aby kupující zůstali obezřetní a pečlivě zvážili své finanční možnosti a rizika před nákupem nemovitosti.

Očekáváme nyní zvýšenou poptávku po hypotečním úvěrování. Podle naší prognózy to ale nepovede k tak razantnímu zvýšení poskytnutých úvěrů, banky totiž zůstanou dále obezřetné.

Makrookénko

Jak jsem psal v 3Q 2022, máme tady stagflaci. Tedy vysokou inflaci při nulovém růstu ekonomiky. Tím, že ČNB, respektive nová rada nepokračovala ve zvyšování úrokových sazeb tak, jako za guvernerování pana Rusnoka, tak díky tomuto „holubiččímu“ přístupu tady máme stagflaci jak vyšitou. Před jízdou do zatáčky je třeba více brzdit a v polovině můžeme přidávat. Naší ekonomice se stalo, že jsme před zatáčkou brzdili málo a tudíž nyní nemůžeme přidávat. Státy, které šláply na brzdu více (zvýšily sazby až nad inflaci) si prošly krátkou hlubší recesí a nyní mohou sazby rychleji snižovat.

Náš případ, tedy ČR je takový, že jsme šlapali na brzdy málo a nyní nás čeká marasmus, v podobě stagnující ekonomiky a dlouhé, pádivé inflace. Zaplatíme to my všichni, klesajícími reálnými příjmy a poklesem hodnot našich úspor. Nemovitostní trh je nejpřehřátější na českém trhu, což pomalu roztáčí mzdově-inflační spirálu. Můžeme jen doufat, zda vyšší nároky na mzdy nedonutí zaměstnavatele tyto zvýšené výdaje promítnout do výstupních cen.

Autor: Jakub Veverka, hlavní ekonom Videobydleni.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.1 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%
Historie vývoje


Související články

Pokles cen nemovitostí podpojištění majetku v Česku nevyřešil

Podpojištění je vlastnost pojištění, která může lidi snadno připravit o peníze z plnění. V případě pojistné události může totiž pojišťovna, je-li majetek podpojištěn, krátit vyplacené pojistné plnění ve stejném poměru, o kolik je hodnota pojištěné věci vyšší než pojistná částka. Jak podpojištění vzniká, jak mu předcházet?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 10. 2023

Česko v roce 2033 – v důsledku dominantní věkové skupiny 50 až 59 let bude zájem o menší byty

Není žádnou novinkou, že mnohé evropské země patří k nejrychleji stárnoucím zemím na světě. Za 10 let bude v Česku nejvíce obyvatel ve věku 50 až 59 let. Podobně jsou na tom další státy ve střední a východní Evropě. V Německu, Rakousku, Itálii nebo Francii bude dominantní věková skupina 60 až 69 let. Na druhém konci žebříčku je […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 10. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *