EUR 24.725

USD 22.775

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.725

USD 22.775

Zrušení ukazatele DSTI může mít několik dopadů na nemovitostní trh, říká odborník

 

Od 1. července 2023 Česká národní banka zmírní podmínky pro poskytování hypoték. Zruší totiž jeden z ukazatelů, na základě, kterých banky hypotéky poskytují. Jedná se o Debt Service to Income neboli DTI, což je procentní podíl celkové výše všech měsíčních splátek na čistém měsíčním příjmu žadatele o úvěr. Zrušení této podmínky bude mít mnoho dopadů. Jaké to budou, zmapoval Jakub Veverka, hlavní ekonom Videobydleni.cz.

Loading 

Zvýšení poptávky

Zrušení ukazatele DSTI může zvýšit poptávku po nemovitostech, protože potenciální kupující budou mít větší flexibilitu při získávání hypotečního úvěru. To může vést ke zvýšení konkurence mezi kupujícími a zvýšení cen nemovitostí.

Větší dostupnost hypotečních úvěrů: S odstraněním ukazatele DSTI mohou být hypoteční úvěry dostupnější pro širší skupinu lidí, zejména pro ty s nižšími příjmy. To může stimulovat poptávku a přinést nové kupující na trh.

Riziko zadlužení/předlužení

Bez ukazatele DSTI mohou někteří lidé být náchylnější k nadměrnému zadlužení. Je důležité, aby potenciální kupující pečlivě zvážili svou finanční situaci a možnosti splácení hypotečního úvěru, aby minimalizovali riziko finančních potíží v budoucnosti. V tomto případě může následně docházet k úvěrovým defaultům.

Proměnlivost úrokových sazeb

I přes zrušení ukazatele DSTI se úrokové sazby hypotečních úvěrů nadále mohou měnit. Vývoj úrokových sazeb bude důležitým faktorem ovlivňujícím ceny nemovitostí a přístupnost úvěrů.

REKLAMA

I přes zrušení ukazatele DSTI, banky a finanční instituce stále budou provádět analýzu finanční schopnosti žadatelů o hypoteční úvěr. Odpovědná půjčování zůstává důležitým aspektem pro bankovní sektor. Zrušením DSTI budou tak jako tak banky každého klienta důkladně prověřovat.

Zrušení ukazatele zadluženosti DSTI ČNB má potenciál ovlivnit trh s nemovitostmi zvýšenou poptávkou a větší dostupností hypotečních úvěrů. Nicméně, je důležité, aby kupující zůstali obezřetní a pečlivě zvážili své finanční možnosti a rizika před nákupem nemovitosti.

Očekáváme nyní zvýšenou poptávku po hypotečním úvěrování. Podle naší prognózy to ale nepovede k tak razantnímu zvýšení poskytnutých úvěrů, banky totiž zůstanou dále obezřetné.

Makrookénko

Jak jsem psal v 3Q 2022, máme tady stagflaci. Tedy vysokou inflaci při nulovém růstu ekonomiky. Tím, že ČNB, respektive nová rada nepokračovala ve zvyšování úrokových sazeb tak, jako za guvernerování pana Rusnoka, tak díky tomuto „holubiččímu“ přístupu tady máme stagflaci jak vyšitou. Před jízdou do zatáčky je třeba více brzdit a v polovině můžeme přidávat. Naší ekonomice se stalo, že jsme před zatáčkou brzdili málo a tudíž nyní nemůžeme přidávat. Státy, které šláply na brzdu více (zvýšily sazby až nad inflaci) si prošly krátkou hlubší recesí a nyní mohou sazby rychleji snižovat.

Náš případ, tedy ČR je takový, že jsme šlapali na brzdy málo a nyní nás čeká marasmus, v podobě stagnující ekonomiky a dlouhé, pádivé inflace. Zaplatíme to my všichni, klesajícími reálnými příjmy a poklesem hodnot našich úspor. Nemovitostní trh je nejpřehřátější na českém trhu, což pomalu roztáčí mzdově-inflační spirálu. Můžeme jen doufat, zda vyšší nároky na mzdy nedonutí zaměstnavatele tyto zvýšené výdaje promítnout do výstupních cen.

Autor: Jakub Veverka, hlavní ekonom Videobydleni.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 


Související články

Přehled aktuálních sazeb hypoték – žádná velká párty se nekoná

Řečeno sportovní terminologií skončil vývoj úrokových sazeb hypotečních úvěrů českých bank za poslední měsíc skóre 4:4:1. Čtyři banky ponechaly své úrokové sazby bez jakýchkoli změn, čtyři je kosmeticky snížily a jedna je „logicky“ zvýšila. Jen připomeňme, že v tomto období, konkrétně 2. května 2024, snížila Česká národní banka svoji klíčovou sazbu o půl procentního bodu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 05. 2024

Přijdou vám ceny nemovitostí v Praze drahé? Kde stojí metr čtvereční 1,3 milionu Kč?

Podle studie Savills World Cities Prime Residential Index 2023 zůstává Monako nejdražším rezidenčním trhem na světě s cenou za metr čtvereční téměř 1,3 milionu Kč (51 400 eur), což je o 0,9 % více než v roce 2022 a o 1 % méně než rekordní cena 51 900 eur z roku 2021. Nejdražší čtvrtí v knížectví je Larvotto s […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

24. 05. 2024

Startovací byty jsou ty nájemní. Smiřme se s tím

Ceny bytů pravděpodobně znovu vystřelí vzhůru. Trend poklesu úrokových sazeb pod pět procent na sebe nenechá dlouho čekat a ceny nemovitostí na to budou reagovat. Například mladí lidé by se měli připravit na to, že startovací byty prostě budou ty nájemní. Česká touha po vlastním bydlení pomalu mizí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

23. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *