EUR 25.265

USD 23.707

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.707

Stavebnictví stoupá ke hvězdám. Konečně

 


 

Nadále se daří i bytové výstavbě, takže stavebnictví už je opravdu na vzestupu a nejedná se jen o nějaký výkyv. „Zajímavého obratu nabrala v dubnu i bytová výstavba. Ta si ještě v předchozích měsících hledala třetí dno a díky dubnovému startu většího počtu bytových projektů vyskočil tentokrát počet zahájených bytů skoro o 50 %. Toto číslo však nechceme nijak přeceňovat, protože vychází ze srovnání s velmi nízkým základem z loňského dubna. Navíc je otázkou, zda nejde jen o dílčí výsledek, který se nemusí hned tak opakovat,“ uvedl Petr Dufek z Investičního výzkumu ČSOB.

Stavebnictví roste už od loňska

V roce 2014 podle ČSÚ vzrostla stavební produkce meziročně o 4,3 procenta. Za první čtyři měsíce letošního roku to bylo dokonce už i o 8,5 procenta. Letos se také staví mnoho nových bytů, jejichž výstavba je o 7 procent vyšší než loni.  

Výkon českého stavebnictví se podle statistických údajů po pěti letech zlepšil. I když se stavebnictví daří, čísla nedosahují výsledkům z roku 2008. Stavební produkce v roce 2014 meziročně vzrostla o 4,3 procenta. „Stavebnictví po pěti letech zastavilo pokles výkonnosti, ale produkce je stále o pětinu nižší ve srovnání s rokem 2008, kdy byla na svém vrcholu,“ říká Iva Ritschelová, předsedkyně ČSÚ. Vzestup výkonnosti stavebnictví pokračuje také v letošním roce, za první čtyři měsíce zaznamenal index stavební produkce růst o 8,5 %.

Daří se i bytové výstavbě

Již v minulém roce vzrostly počty zahájených bytů o 10 procent. Největší zásluhu na tom má hlavně výstavba bytů v bytových domech. Růst se nezastavil ani v letošním roce a stále se tyto byty staví.

Nejčastěji se v rodinných domech v roce 2014 stavěly byty o dispozici 4+1, s obytnou plochou 93 m2, s průměrnými investičními náklady 3,3 mil. Kč na jeden byt. V bytových domech se nejčastěji jednalo o výstavbu bytů 2+1 s obytnou plochou 49 m2 a náklady 1,9 mil. Kč na byt. „Bytové domy se stavěly rychleji než domy rodinné. Doba jejich výstavby v roce 2014 byla přibližně 30 měsíců, zatímco rodinné domy se stavěly zhruba o rok déle,“ uvádí Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ. Průměrné investiční náklady na výstavbu jednoho bytu dosáhly v roce 2014 částky 3,3 mil. Kč v rodinném domě a 1,9 mil. Kč v bytovém domě.

REKLAMA

A jak to bude dál?

Výhled pro příští měsíce zůstává pro stavebnictví pozitivní. Otázkou je, jak jsou na tom nové zakázky. Začátek roku jimi rozhodně neoplýval, a z pohledu další výstavby jsou samozřejmě zcela zásadní. Sázíme na soukromou výstavbu, kterou pohání investice firem do nových provozů. Prostor existuje i u bytové výstavby, kde díky nízkým úrokovým sazbám, dostupnosti úvěrů i optimismu spotřebitelů znovu roste poptávka po bydlení. Trumfy v rukou má ovšem veřejný sektor, který je stále silným investorem a do značné míry určuje směr celého stavebnictví,“ doplnil Petr Dufek.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Investice do nájemních rezidenčních projektů zaznamenávají v Česku boom

V roce 2023 se v Česku do komerčních nemovitostí investovalo celkem 1290 milionů eur, investice do nájemního bydlení činily 167 milionů eur, což je třikrát více než v roce předchozím. Vzrostl také podíl tohoto segmentu na celkovém objemu investic do komerčních nemovitostí. Zatímco v minulosti (s výjimkou roku 2020) šlo maximálně o 3,3 %, loni to bylo 13 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 04. 2024

Během prvního čtvrtletí se v Brně prodalo nejvíce bytů za dva roky

Za první kvartál roku 2024 našlo své kupce celkem 246 brněnských novostaveb. Oproti průměru za předchozí rok, který byl poznamenán utlumenou poptávkou v důsledku vysokých úrokových sazeb, se jedná o 100% nárůst. Jak vyplývá z dat společnosti Trikaya, začátek letošního roku byl natolik úspěšný, že dokonce překonal dlouhodobý průměr. Ceny zatím stoupají pozvolna, pohybují se […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 04. 2024

Analýza: Budou v Praze nájmy opět srovnatelné se splátkami hypoték?

Doba, kdy bude v Praze opět srovnatelné splácet vlastní byt a bydlet v nájmu, se pravděpodobně rychle blíží. V následujících dvou letech by se ceny nových bytů měly zvyšovat o 5 % ročně, postupně klest sazby hypoték ke 3 % a růst nájemné v průměrně o 10 % za rok. Vyplývá to z aktuální analýzy Central Group.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *