Neděle 19. května. Svátek má Ivo.

65 % Čechů investuje do vlastního bydlení

12.09.2017 01:09 Tisková zpráva:

V červenci letošního roku proběhl průzkum společnosti Response Now pro společnost PROFI CREDIT zaměřený na formy bydlení. Účastnilo se ho 1 031 respondentů. Z průzkumu vyplývá, že dvě třetiny Čechů preferují vlastní bydlení, což je o 15 % více než v sousedním Německu. Nejčastější formou financování nákupu nemovitosti je hypotéční úvěr v kombinaci s vlastními prostředky. Podle průzkumu společnosti PROFI CREDIT z roku 2016 využívá na následné vybavení domácnosti 65 % Čechů nebankovní půjčkou.

Vlastní bydlení si nejčastěji pořizují lidé kolem 33 let. Pro polovinu respondentů je klíčové ušetřit za nájemné a zhodnocovat své úspory. To potvrzuje i fakt, že 70 % Čechů žijících v nájmu plánuje nákup vlastní nemovitosti ve výhledu dvou let a stejně tak jako ostatní respondenti, kteří již nemovitost mají, si chce své bydlení ponechat na dožití. Celá čtvrtina Pražanů navíc uvedla, že se ze svého pronajatého bytu, který je nejčastějším typem bydlení právě v Praze a nájem je zde bezkonkurenčně nejdražší v celé České republice, hodlá ve stáří přestěhovat na chatu.

Podle Eurostatu v Německu investuje do vlastního bydlení pouze polovina obyvatel. Podobně jsou na tom Britové, Nizozemci nebo Dánové, kteří také preferují bydlení v pronajatém bytě.

Pouze necelá čtvrtina Čechů si nemovitost pořídí ze svých vlastních zdrojů. K zajištění vlastního bydlení Češi nejčastěji sáhnou po hypotečním úvěru, k jehož získání přikládají vlastní úspory. Na nákup vybavení pak sáhnou po nebankovní půjčce. „Dvě třetiny žadatelů mají zájem o naši Osobní půjčku, kterou si následně dovybaví svůj vysněný domov,“ říká Dana Hakavcová, marketingová ředitelka společnosti PROFI CREDIT.

Typy bydlení v ČR a Německu

ČR celkem Německo celkem Praha Čechy Morava
Osobní vlastnictví 65 % 43 % 31 % 74 % 62 %
Nájemní bydlení 16 % 53 % 44 % 10 % 16 %
Družstevní bydlení 8 % 4 % 15 % 5 % 9 %
Bydlení u rodičů 10 % / 6 % 10 % 12 %

Zdroj: Profi Credit

Tisková zpráva: Profi Credit

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

15 − four =