EUR 25.655

USD 22.059

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.655

USD 22.059

27. 08. 2020

Subjekty:
Hypoteční banka

7 z 10 Čechů plánuje koupi nebo rekonstrukci chalupy. Představy o chalupě snů se však mezi nimi různí

 

Sedm z deseti Čechů uvažuje nad koupí nebo rekonstrukcí rekreačního objektu. Až 51 % lidí to plánuje již do pěti let, ukázal průzkum společnosti Instant Research pro Hypoteční banku. Vyplývá z něj také, že nejčastěji chtějí lidé jako svůj rekreační objekt menší ale vybavený domek na vesnici. Průměrně se Češi chystají do chalupy investovat 1 600 000 korun. Hodnoty nemovitostí ale v posledních letech razantně stoupají, v letošním roce dosahují průměrně na 2 800 000 korun. 


Kvůli koronavirové krizi letos tráví Češi na chalupách víc času než obvykle, zájem o ně však mají dlouhodobě. I kvůli nejisté finanční situaci části domácností Hypoteční banka zaznamenala jen drobný nárůst počtu úvěrů na tento druh nemovitostí. Rychle ale roste hodnota uzavřených hypoték – jejich výše může podle odhadů analytiků v meziročním srovnání dosáhnout až 25% nárůstu. Téměř čtvrtina respondentů chce do nákupu rekreačního objektu nebo jeho rekonstrukce investovat již v průběhu jednoho roku.
Co Čech, to chalupář. Ale jaký?
Že mají Češi chalupaření v oblibě není žádným tajemstvím. Průzkum ale poukázal na to, že o své chalupě snů mají velmi odlišné představy nejen muži a ženy, ale i lidé z různých regionů.
Jedním z archetypů jsou muži z Čech, kteří nejčastěji chtějí jako rekreační nemovitost menší dům s vyřešenými inženýrskými sítěmi – pořídit si jej chce na 65 % z nich. Za chalupu jsou také ochotní nejvíce zaplatit, každý třetí plánuje investici okolo 5 milionů korun. I díky finančním možnostem tato skupina počítá s pořízením větších ekologických řešení, jako je instalace tepelného čerpadla nebo solárního panelu.
„Je dobře, že lidé, kteří si mohou dovolit dát za chalupu více peněz, nezapomínají ani na ochranu přírody a klimatu. Opatření na úsporu energie a ochranu přírody v posledních letech získávají na významu. Zachytávání dešťové vody v obdobích sucha má svou důležitost, stejně jako fotovoltaický panel u chalupy na samotě, kam nevedou inženýrské sítě,“ říká Andrea Vokálová, tisková mluvčí Hypoteční banky. „Bohužel tak ale neuvažují všichni a 54 % respondentů průzkumu neplánuje na chalupě žádná nebo jen zcela minimální ekologická řešení,” dodává Vokálová. Čtvrtina respondentů plánuje zateplení nebo výměnu oken, pětina myslí i na moderní úsporné technologie.
 
Není chalupa jako chalupa
Mezi další preferované podoby rekreačního objektu patří vybavený dřevěný srub (19 %), ale také moderní domy s garáží a běžným vybavením domácnosti (15 %). Nejdůležitější je u všech objektů existence elektrických sítí. Romantiků, kteří rádi večeří při svíčkách, je jen kolem 6 %.
Zejména ženy pak stojí především o chalupu na samotě. Zároveň jsou opatrnějšími investorkami, 6 z 10 z nich plánuje do takového objektu investovat nejvýše půl milionu korun. Pětina z nich také doufá, že na chalupě budou trávit nejen víkendy, ale i část všedních dnů. Naopak lidé z velkých měst, zejména z Prahy, plánují na chalupě trávit maximálně jeden víkend měsíčně. Oproti chalupě na samotě si představují moderní stavbu v městské zástavbě.
„Národem chalupářů jsme odjakživa, až v poslední době se ale začaly výrazněji proměňovat naše představy o tom, jaké pohodlí od rekreačního bydlení očekáváme. Trendem posledních let jsou proto třeba dřevostavby s moderní architekturou a kvalitním designem, které jsou navíc ohleduplné vůči životnímu prostředí. Do popředí se dostávají také designové mobilní domy, které dokáží splnit potřeby párů i rodin, a navíc jsou cenově dostupné,“ doplňuje Vokálová.
Rostou ceny i nároky na luxus
Zatímco v roce 2019 dosáhla celková hodnota poskytnutých hypoték na chalupy 567 milionů korun, letos jde jen za prvních 7 měsíců již o více než 400 milionů. Pokud by tento trend vydržel až do konce roku, analytici odhadují, že na tento typ staveb v letošním roce alokují přes 700 milionů korun, tedy o 23 % více než před rokem. Přes dostupné financování je ale při nákupu chalupy nutno splnit několik povinností. Rekreační objekt musí mít přiděleno číslo popisné nebo evidenční a musí být řádně zapsán v Katastru nemovitostí. Pro pozemek pod chalupou nebo přístupové cesty pak platí stejné podmínky jako pro objekty určené k trvalému bydlení. Vzhledem k tomu, že se jedná o rekreační objekty, jsou chalupy bankami považovány za investiční nemovitosti, na které mohou poskytnout například nižší LTV. Zájemci tak při žádosti o hypotéku musí počítat s procentuálně vyšší úvodní investicí.
„Z průzkumu je jasně vidět, že Čechům na jejich chalupách záleží a neváhají do nich vložit podstatnou část svých úspor. Průměrná hodnota pořizovaných rekreačních objektů proto rok od roku roste. Letos je zatím průměrná cena kupované chalupy 2 800 000 korun, což je o 14 % více než loni, a dokonce dvakrát více než v roce 2014,“vysvětluje Vokálová.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.43 Aktuální výše Hypoindexu

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%
Historie vývoje


Související články

Kvůli covidu zdražují nejen chaty a chalupy, ale i mobilní domy

Foto: Shutterstock Průzkumy ukazují, že Češi tráví na svých chalupách nebo chatách stále více času. Mnozí další by si přitom takovou nemovitost přáli nebo již aktivně plánují její nákup. Vyšší poptávka, kterou způsobila pandemická omezení, ale žene ceny nahoru. Podle osloveného realitního experta je aktuální nabídka chudší než dříve, zajímavou alternativou proto mohou být mobilní […]

Text: redakce hypoindex.cz

04. 10. 2021

O kolik se vám zvýší splátka hypotéky, pokud budete po pěti letech refinancovat?

Vzhledem k tomu, že v současné době postupně začaly růst úrokové sazby hypoték, tak spousta lidí se bojí toho, o kolik se jim zvýší měsíční splátky, když budou letos refinancovat. Přitom ale spousta lidí se tolik bát nemusí, protože pokud jste si brali hypotéku v uplynulých několika letech, tak sazby jsou stále nižší.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

29. 09. 2021

Rozhovor: Jaké jsou výhody i případná úskalí družstevního bydlení?

Družstevní bydlení v minulosti tvořilo velkou část nabídky nemovitostí na českém trhu. Po roce 1989 se situace změnila a trendem bylo převést nemovitost do osobního vlastnictví. Zájemci o družstevní bydlení postačí 20 % z ceny nemovitosti a být solventní. Členem bytového družstva se lze stát i ve vyšším věku, vstoupit do něj může rovněž cizinec. Jaké další […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

22. 09. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.