EUR 25.405

USD 21.896

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.405

USD 21.896

21. 05. 2015

Subjekty:
CENTRAL GROUP

Avizované doporučení ČNB pro poskytování nových hypotéčních úvěrů rozumní developeři vítají

 


 

Těmito kroky reaguje centrální banka na obrovský zájem o nové hypotéky v posledních letech i dlouhodobě rostoucí prodeje nových nemovitostí. Jen za první kvartál letošního roku poskytly banky hypotéky za zhruba 37 miliard korun, což je o čtvrtinu více než za stejné období loňského roku. Letošní rok tak již nyní aspiruje na nový rekord v objemu poskytnutých úvěrů. Stejně tak rostou prodeje novostaveb pražských developerů, a to nepřetržitě již od roku 2010.

Nejlepší doba pro investici vs. množící se hypotéky „na krev“

„Historicky nejnižší úroky hypoték v kombinaci s příznivou cenou nových nemovitostí způsobují, že dnes novostavby kupují třeba i lidé, kteří ještě před dvěma roky uvažovali spíše o pronájmu, maximálně o nákupu staršího panelového bytu. Nové bydlení jen dnes dostupnější než kdykoli dříve,“ říká Dušan Kunovský, předseda představenstva největší české developerské společnosti CENTRAL GROUP. Ta jen během prvních čtyř měsíců letošního roku reálně prodala koncovým uživatelům téměř 400 nových bytů, přičemž všechny jsou buď ve fázi probíhající výstavby, nebo již dokončené. To je jednoznačně nejvíce na českém trhu. 

Na druhou stranu ale mohou dlouhodobě nízké úroky vést také k tomu, že banky ve spolupráci s některými developery ve snaze nalákat co nejvíce klientů přistoupí k poskytování hypoték tzv. „na krev“. Tedy úvěrů s velmi dlouhou dobou splatnosti a na celou kupní cenu nemovitosti tak, že kupující své celkové splátky unesou jen s malou měsíční rezervou nebo dokonce zcela bez rezervy. 

REKLAMA

„Takové hypotéky ale mohou v dlouhodobém horizontu způsobit dlužníkům i velmi vážné problémy. Nikdo dnes nedokáže přesně říci, kde se budou úrokové sazby nacházet v době, kdy vyprší dnes nejčastěji využívaná pětiletá fixace. Téměř jistě ale budou nejméně o procentní bod výše než nyní,“ odhaduje Kunovský, jehož CENTRAL GROUP aktuálně nabízí vlastní hypotéku s garantovanou úrokovou sazbou ve výši jen 1,79 % ročně. 

V případě růstu úrokových sazeb v době fixace se dlužníkům s rozumnou hypotékou – na rozdíl od těch s úvěrem „na krev“ – nabízí řešení v podobě prodloužení doby splatnosti úvěru a tím možnosti snížit své měsíční splátky. 

„Obezřetnost v poskytování dlouhodobých hypoték je tedy zcela na místě, byť bohužel zdaleka není vlastní všem subjektům na trhu. S připravovanými kroky ČNB tak podle našeho názoru nelze než souhlasit,“ uzavírá Dušan Kunovský. 

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.32 Aktuální výše Hypoindexu

2.21%

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%
Historie vývoje


Související články

Stopka - dopravní značka

Aktuální sazby hypoték: ČNB zvýšila sazby. Končí hypotéky s dvojkou na začátku?

Nečekané razantní zvýšení základní sazby ČNB se již začíná promítat do úrokových sazeb hypoték. Na začátku října se jako první v reakci na krok ČNB odhodlala ke zdražení hypoték skupina ČSOB a následně se přidala i Česká spořitelna. Hypotéky s dvojkou na začátku začínají mizet ze sazebníků bank.

Text: Jana Zámečníková

Foto: sxc.hu

05. 10. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.