Neděle 19. září. Svátek má Zita.

Ceny bytů vzrostly od začátku roku o 80 000 Kč. Index dostupnosti bydlení opět vystoupal nad 30 %

09.09.2014 10:09 Tisková zpráva: GOLEM FINANCE

Titulní index dostupnosti bydlení, vyjadřující jak velkou část čistého příjmu musí domácnost vynaložit na splátku hypotéky, v srpnu navzdory výraznému poklesu úrokových sazeb hypoték vzrostl z 29,8 % zpět na 30,1 %. Příčinou návratu indexu zpět nad 30procentní hranici jsou rostoucí ceny bytů. Oproti červenci průměrná cena bytů (všechny kategorie, celá ČR) vzrostla o 30 000 Kč na 1,8 milionu korun.

clipboard0301

Nárůst celorepublikového indexu byl v srpnu tažen především prudkým zdražením bytů v Praze (+140 000 Kč) a skokovým nárůstem v Karlovarském kraji. Nepatrný nárůst hodnoty indexu evidujeme také ve Zlínském, Libereckém kraji a na Vysočině. Ve zbývajících devíti krajích došlo meziměsíčně k mírnému zlepšení dostupnosti bydlení.

Průměrná cena bytů v Karlovarském kraji vyskočila o více než 100 000 Kč 

Mezi regiony, kde pozorujeme již několik měsíců v řadě nárůst cen a postupné zhoršování dostupnosti bydlení, patří Praha, Zlínský kraj, Středočeský kraj a skokový nárůst jsme v tomto měsíci zaznamenali v Karlovarském kraji. Průměrná cena bytů zde meziměsíčně vzrostla o 110 000 Kč a index dostupnosti bydlení vystoupal o necelé 2 procentní body na 29,1 %.

Na základě statistik jednoho měsíce je na relevantní závěry brzy. Domníváme se, že jedním z důvodů nárůstu cen v Karlovarském kraji může být rostoucí poptávka klientely z postsovětských zemí související s konfliktem ve východní části Ukrajiny. Teprve ze statistik za září a říjen však budeme moci odvozovat, zda se jedná o nový trend, nebo jen statistickou chybu či jednorázový výkyv.

clipboard0302

Opačný trend několik měsíců v řadě klesajících cen nemovitostí a tím i zlepšování dostupnosti bydlení vykazuje Moravskoslezský a Královehradecký kraj. Zde průměrné ceny bytů klesly oproti červenci o 50 000 Kč a v porovnání s loňským srpnem dokonce o 260 000 Kč. Index dostupnosti bydlení v Královehradeckém kraji dosahoval loni touto dobou hodnoty 32,9 %. Nyní je na 26,5 %. 

Dostupnost bydlení dlouhodobě stagnuje. Co bude dál?

Z dlouhodobého pohledu posuny indexů v rámci několika desetin procentního bodu nic zásadního neznamenají. Lze říci, že celorepublikový index dostupnosti bydlení již několik let stagnuje. Loni touto dobou jeho hodnota činila 30,6 %. A v pásmu kolem 30 % (+/- 2 p.b.) se pohybuje od března 2012. Z pohledu kupujících jsou tedy v současnosti optimální podmínky pro pořízení vlastního bydlení, které podle signálů z realitního trhu už nemusejí trvat příliš dlouho. Úrokové sazby hypoték se budou podle našeho názoru pohybovat na stávající hladině minimálně do konce letošního roku. Ceny bytů však pozvolna rostou již od letošního ledna a otočení trendu neočekáváme. Naopak. Na trhu identifikujeme několik faktorů, které mohou posílit poptávku a zvýšit dynamiku nárůstu cen ještě do konce letošního roku.

Na pořízení bytu v Praze již nestačí ani 10násobek ročního příjmu

Součástí monitoringu úrovně dostupnosti bydlení je také index návratnosti bydlení, který vyjadřuje, kolikanásobek čistého ročního příjmu musí průměrná česká domácnost vynaložit na pořízení bytu v předem definovaném standardu. Do výpočtu tedy nevstupují náklady na financování pořízení bydlení.. Hodnota indexu v uplynulém měsíci díky nárůstu cen bytů vzrostla o 8 setin procentního bodu na 4,7. Jinými slovy průměrná česká domácnost by musela na pořízení bytu v ceně 1,8 mil. Kč (průměr ČR za všechny byty) vynaložit bezmála 5 čistých ročních příjmů.

clipboard0303

Ve statistikách návratnosti bydlení se samozřejmě projevil prudký nárůst cen v Praze, takže návratnost bydlení zde v srpnu přesáhla hranici 10násobku. V Praze se na této úrovni index pohyboval naposledy v červnu 2009. Mezi regiony s nejlepší návratností bydlení dlouhodobě patří Ústecký kraj, Moravskoslezský kraj a Vysočina. Na opačném konci je potom podobně jako v případě indexu dostupnosti bydlení kromě Prahy také Olomoucký, Středočeský a nově Karlovarský kraj.

Zdroj: GOLEM FINANCE, www.realitycechy.cz, ĆSÚ (Český statistický úřad)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *