EUR 24.380

USD 23.706

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.5 %

EUR 24.380

USD 23.706

20. 10. 2020

0 komentářů

Ceny nemovitostí brzy srazí nižší poptávka. Nájmy ještě klesnou

 

První vlna koronaviru ceny nemovitostí nijak zvlášť neovlivnila. Druhá vlna bude mít však tvrdší dopad, míní odborníci na realitní trh. Ačkoli ještě nedošlo k uzavření České republiky a k zákazu vycházení, ekonomické odpady budou tentokrát větší. A to jak na běžné lidi, tak i na firmy. 


Nejprve jsme se domnívali, že s druhou vlnou pandemie koronaviru jen klesnou ceny u méně žádaných nemovitostí. Ale zdá se, že tak růžové to nebude. Podle našich odhadů poptávka po nemovitostech klesne mnohem víc, protože lidé nebudou mít na nové byty, či domy dostatek peněz. Raději budou sázet na jistotu,“ domnívá se Hana Němečková z realitního portálu Vitio.cz. Realitní trh ale reaguje na krizi s menším zpožděním, takže poklesu poptávky se nejspíš dočkáme začátkem příštího roku.
Zadlužit se třeba na třicet let v době takovéto nejistoty, která teď panuje, určitě není to, co by člověk chtěl. Zájem o nemovitosti tedy klesne. „Po silné poptávce v minulém roce, kdy se řešilo, kde vlastně lidé budou bydlet, nastane doba ochlazení. V hledáčku se udrží hlavně nejprodávanější byty o rozloze 2+kk a menší, protože je budou kupovat investoři, kteří o své finance nepřišli,“ říká Michaela Benešová z portálu Bydlisnami.cz.
Nemovitosti kupované kvůli investicím a jako zabezpečení na stáří budou v kurzu stále. Poptávka klesne po velkých domech a bytech o velikosti 4+kk a větších. „Velké byty, které hraničí nebo spadají do luxusního ranku, budou hůře hledat své kupce. I když na tyto nemovitosti mnozí podnikatelé mají dostatek peněz, těžko najdou nájemníky do takhle velké nemovitosti,“ uvádí hlavní manažer realitního video-portálu Videobydleni.cz Kryštof Kubajko.
Studenti jsou kapitola sama o sobě
Samostatnou kategorií jsou studenti obzvláště vysokých škol. Výuku mají distanční a brigád je málo. Platit drahý byt v univerzitním městě je teď luxus, který se ne každý může dovolit. Jednodušší je z nájmu odejít, odjet domů a přednášky sledovat z tak zvaného mama hotelu. I když ne každý má takové rodinné podmínky, aby to šlo.
Nevýhodu má ten, na koho je pronájem napsaný. Respektive student, který má s majitelem bytu smlouvu. Ostatní, jejichž pronajímání pokojů není nikde zasmluvněno, mohou v podstatě odejít kdykoli. Problémy bude řešit jejich kolega,“ pozastavuje se nad aktuální situací manažerka realitního portálu Origo-reality.cz Blanka Hočnerová.
Ceny pronájmů budou tedy také klesat, a to hlavně proto, aby si majitelé bytů udrželi aktuální nájemce a nemuseli pracně shánět nové obyvatele do svého bytu či domu.
Nájemné koncem letošního a začátkem příštího roku ještě klesne. Již teď jsme zaznamenali pokles cen nájmů o 12 procent, další minimálně jednotky procent budou brzy následovat. Majitelé nemovitostí si nemohou dovolit nechat nájmy tak vysoké jako byly před koronakrizí,“ uzavírá Hana Němečková z Vitio.cz.
 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.28 Aktuální výše Hypoindexu

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%
Historie vývoje


Související články

Bydlení bude dále zdražovat. I kvůli podfinancovaným fondům oprav

Měsíční náklady potřebné k bydlení neustále rostou, například zálohy na energie se jen v posledním roce zvýšily hned několikrát. Trochu stranou doposud stály odvody do SVJ u bytových domů. Stávající pravidelné platby ale často nezohledňují nárůst nákladů nebo cen nutných i plánovaných stavebních úprav.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 08. 2022

Hypoteční sazby začínají být neúnosné i pro střední třídu

Očekávání otočení vývoje hypotečních sazeb se stále posouvá. Na počátku roku se hovořilo o tom, že by sazby mohly začít klesat na začátku roku 2023. Dnes se už hovoří spíše o jeho konci. Dopady zvyšujících se úrokových sazeb jsou samozřejmě vidět na vývoji splátek hypoték, které už dnes dosahují takových čísel, že i pro střední […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 08. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.