Úterý 20. října. Svátek má Vendelín.

Ceny nových bytů v letošním roce porostou nejen díky vysoké poptávce. K tržním tlakům na růst ceny se přidají i ty uměle vyvolané

14.01.2015 03:01 Tisková zpráva: CENTRAL GROUP

V uplynulém roce se v Praze prodalo nejvíce novostaveb v novodobé české historii, bezmála šest tisíc. Překonán byl i doposud nejlepší prodejní výsledek z roku 2007. Většina aktérů na realitním trhu se shoduje, že i v letošním roce lze očekávat další nárůst poptávky a sílící tendenci k mírnému zvyšování cen nových bytů v řádu jednotek procent ročně. 

Silná poptávka a rostoucí ceny stavebních prací

Vysoká poptávka od Čechů i cizinců podporovaná rekordně nízkými úroky z hypoték není však jediným důvodem, který bude tlačit ceny novostaveb nahoru. Dalším významným faktorem jsou znovu rostoucí dodavatelské ceny stavebních prací, které souvisejí s pročištěním stavebního trhu a oživením investiční aktivity. „Dodavatelské ceny stavebních prací zaznamenaly své dno na přelomu let 2012 a 2013. Dnes již za ceny obvyklé v tomto období dodavatelé stavět nechtějí,“ říká Dušan Kunovský, šéf společnosti CENTRAL GROUP.

Oba výše uvedené faktory podporující růst cen nemovitostí mají tržní základ a daly by se označit za správné. To se ovšem nedá říci o dalších dvou, které se bohužel na zvyšování cen bydlení v letošním roce také významně podepíší. 

Slabá koruna, daňový a legislativní chaos

Prvním z nich je uměle oslabený kurz koruny, který prodražuje ceny materiálů používaných ve stavebnictví. Celá řada z nich je totiž buď přímo dovážena, nebo je jejich výroba vázána na euro nebo na dolar. Slábnoucí česká měna tak kromě např. elektroniky a zájezdů prodraží i bydlení.

Ani po několika letech překotných a nepředvídatelných změn daně z přidané hodnoty, které se zpravidla schvalovaly vždy na sklonku roku a jejichž interpretace je v mnohém sporná dodnes, neplánují politici přestat ve znepříjemňování podnikatelského prostředí. „Dalším faktorem, který se naplno projeví právě v letošním roce, budou rostoucí projekční a architektonické náklady developerů spojené s neustálými změnami legislativy v oblasti povolování staveb. Investoři budou nuceni dokola přepracovávat již připravené projekty, což u velkých developerů představuje náklady ve stovkách milionů ročně, které budou muset být zohledněny v cenách bytů. Navíc se tím proces přípravy a realizace rezidenčních projektů, který již dnes trvá v Praze v průměru kolem sedmi let, ještě dále prodlouží,“ uzavírá Dušan Kunovský.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *